İTALYA’DA BÜRÜTALİZM… - MİMDAP
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
İTALYA’DA BÜRÜTALİZM…
Share 24 Kasım 2023

Geometrik Şekiller ve Hammaddeler Arasında: İtalya’da Brütalizm Örneği

Editör: Maria-Cristina Florian 

 

 

 

 

 

 

 

Birleşik Krallık’ta savaş sonrası dönemde doğan Brütalizm hareketi ilk olarak şüpheyle karşılandı, ancak son onyılda yeni bir takdir buldu ve çarpıcı geometrik şekiller ile bunların işlendiği açıkta kalan hammaddeler arasındaki etkileşimden etkilenen yeni tasarımcıların hayal gücünü yakaladı. Hareket, İngiltere’den Avrupa, Güneydoğu Asya ve Afrika’ya yayıldı ve her bölgenin kültürel ve sosyo-ekonomik durumundan etkilenen farklı varyasyonları bir araya getirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stüdyo Müzesi Augusto Murer, Falcade. Giuseppe Davanzo (1970-1971). . Resim ©: Roberto Conte

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu makalede, İtalya’nın Brütalist harekete katkısını tanımlayan özellikleri inceliyor ve stili Roberto Conte ve Stefano Perego’nun merceğinden keşfediyoruz. İki fotoğrafçı ayrıca konuyla ilgili “Brütalist İtalya: Alpler’den Akdeniz’e Beton Mimari” başlıklı bir kitap şeklinde bir fotoğraf denemesi yayınladılar.

 

 

 

 

 

 

+ 11

 

 

 

 

 

 

Bir İmge Olarak Bina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mezarlık Uzantısı, Jesi. Leonardo Ricci (1984-1994). . Resim ©: Stefano Perego

 

 

 

 

 

 

 

 

Savaş sonrası yıllarda Avrupa, teknolojik yeniliklere duyulan coşku ve güvene daha az dayanan ve bunun yerine mimarinin toplumdaki rolüne meydan okuyan yeni bir kimlik arayışındaydı. İdeolojideki değişim, birbirini takip eden iki dünya savaşını takip eden yıkım manzarasını ele almaya çalıştı, mimarlığı siyasetten ayırmaya ve sosyal olarak daha vicdani bir rol üstlenmeye yöneldi. Yanıt, minimum malzeme veya dekorasyonla işlevsel olarak sağlam binalar yaratma ve böylece açıkta kalan malzemeleri ve basit şekilleri tercih etme ihtiyacıydı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Brütalist mimarlar, bu ahlakı korurken, mimarlık eleştirmeni Reyner Banham’ın sözleriyle ‘biçim verme yükümlülüklerinden’ vazgeçmediler. İlk ortaya çıktığında, ortaya çıkan mimari, zamanın tipik estetiğini reddettiği için genellikle ‘sanat karşıtı’ veya ‘güzellik karşıtı’ olarak sınıflandırıldı, ancak farklı bir dinamiğe, bir tür soyut niteliğe sahipti. Bütünlüğüyle algılanan mimari nesne, izleyicisinde duygu yaratabilen bir imge haline gelir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bitmemiş bina, Ispica. Resim ©: Roberto Conte

 

 

 

 

 

 

 

Brütalizm’i modern mimarinin diğer varyasyonlarından ya da Reyner Banham’ın 1955 tarihli ufuk açıcı makalesi ‘The New Brutalism’de dediği gibi “je-m’ en-foutisme, kanlı zihniyeti”nden ayıran bu cesarettir. Daha geniş Avrupa Brütalist hareketi içinde İtalya, Brütalizmin işlevsel titizliğini ülkenin kültürel etkileriyle bir araya getirerek, Avrupalı meslektaşlarının tonlarını biraz yumuşatarak kendine özgü bir bölüm oluşturdu.

 

 

 

 

 

 

 

“Çamaşır Makineleri” Pegli 3 konut kompleksi, Cenova. Aldo Luigi Rizzo, Aldo Pino, Andrea Mor, Angelo Sibilla (1980-1989). . Resim ©: Stefano Perego

 

 

 

 

 

 

 

Yapı, İşlev, Biçim ve Malzeme

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Villa Gontero, Cumiana. Carlo Graffi, Sergio Musmeci (1969-1971). . Resim ©: Roberto Conte

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Brütalizmin temel özelliklerinden biri, ‘yapılmış gibi göründüğü şeyden yapılmaya’ çalışmasıdır. Malzemelerin bu dürüst kullanımı, zamanın birçok mimarının değer verdiği bir şey olsa da, önceki modernist binaların çoğu yapısal malzemelerini sıva veya rugan camlarla kapladı. Brütalizm söz konusu olduğunda, beton, çelik ve eşik mümkün olduğunca açıkta tutularak yapısal mantık, mimari şekil ve işlev ile yapı malzemelerinin yetenekleri arasında daha güçlü bir bağlantı oluşturulur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sanayi Viyadüğü-Musmeci Köprüsü, Potenza. Sergio Musmeci (1967-1976). . Resim ©: Stefano Perego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Savaştan sonraki ilk on yıllardaki deneysel tasarımlar, olası şekillere ve yapılara meydan okudu. İtalya’da mühendis Sergio Musmeci, tonozlar, ince kabuklu beton membranlar ve direnmeleri gereken kuvvetlere ve gerilmelere göre şekillendirilmiş minimal yapılarla deneyler yapıyordu. Bilgisayar yardımı olmadan, modeller kullanılarak yeni yapı türleri test edildi. Frei Otto’ya benzer şekilde Musmeci, gerilim ve gerilme geometrisini anlamak için tel kafeslere yayılmış sabun ve gliserin çözeltileri ve büyük ölçekli test modelleri oluşturmak için mikro beton kullandı. İnşa ettiği birkaç yapı arasında, alt tarafı yaklaşık 40 santimetre kalınlığında, yukarı ve aşağı kemerli, köprünün tepesini parmak benzeri yapılarda destekleyen ve altında sürekli dalgalı bir yol oluşturan tek bir betonarme membran kullanılarak oluşturulan Musmeci Köprüsü bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kent mobilyaları, Collevalenza – Todi. Julio Lafuente (1953-1974). . Resim ©: Stefano Perego

 

 

 

 

 

 

 

Risk almayanlar ya taklit ediyor ya da tekrar ediyor. Yeni bir alanı işgal etmek istiyorlarsa, bilinmeyenle mücadele etmek zorundalar. – Sergio Musmeci

 

 

 

 

 

 

 

 

Bitmemiş konut binası, Bisaccia. Aldo Loris Rossi (1981, yapım yılı 1990).. Resim ©: Roberto Conte

 

 

 

 

 

 

Betona dökülen kutsal mekanlar

 

 

 

 

 

 

Kurtarıcı İsa Kilisesi, Torino. Nicola Mosso, Leonardo Mosso, Livio Norzi (1954-1957). Fotoğraf: Stefano Perego. Resim ©: Stefano Perego

 

 

 

 

 

 

 

Belki de Brütalist mimariyi kutsal mekanların özelliklerine ödünç veren duygu yaratmak için geometriyi şekillendirme yeteneğidir. 1950’lerde İtalya’da Katolik kilisesi, modern dünyadaki önemini yeniden kurmaya çalışırken, modernizmin yeni mimari dilini kabul etmeye başladı. Brütalizm, minimum kaynakla düşünceli ve etkileyici alanlar yaratmak için özellikle uygundu. Mimarlar Nicola Mosso, Leonardo Mosso ve Livio Norzi tarafından Torino’daki Kurtarıcı İsa Kilisesi gibi yapılar, tuğla ve beton gibi basit malzemelerin, duygu dolu, dini hizmete uygun, alanlar yaratmak için doğal ışık ve iyi orantılı hacimler kullanarak nasıl etkileyici alanlar yaratabileceğini gösteriyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Our Lady of Tears Kutsal Alanı, Syracuse. Michel Andrault, Pierre Parat (1966-1994). Fotoğraf: Roberto Conte. . Resim ©: Roberto Conte

 

 

 

 

 

 

 

Meryem, Anne ve Kraliçe Ulusal Tapınağı, Trieste. Antonio Guacci ve Sergio Musmeci (1965). Fotoğraf: Stefano Perego. Resim ©: Stefano Perego

 

 

 

 

 

 

 

Antonio Guacci ve Sergio Musmeci’nin Trieste’deki Ulusal Meryem, Anne ve Kraliçe Tapınağı gibi diğer Brütalist yapılar, sembolizmi yapısal geometrilerine entegre eder. 40 metre yüksekliğindeki binanın modüler prensibi, üçgeni Üçlü Birlik’in bir sembolü olarak kullanırken, hacimlerin yerleşimi Meryem’e atıfta bulunmak için büyük bir M oluşturur. Mezarlık mimarisi, tefekkür içeren ve ifadede daha da fazla özgürlük sunan başka bir kategoridir. İtalya’daki örnekler arasında Leonardo Ricci’nin Jesi’deki Mezarlık uzantısı ve Luigi Ciapparella’nın Busto Arsizio’daki anıtsal Mezarlık uzantısı sayılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anıtsal Mezarlık uzantısı, Busto Arsizio. Luigi Ciapparella (1971). . Resim ©: Stefano Perego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Roberto Conte ve Stefano Perego’nun İtalyan Brütalizmi keşfi, FUEL Design’da yayınlanan “Brütalist İtalya: Alpler’den Akdeniz’e Beton Mimarisi” başlıklı fotoğraf denemesinde doruğa ulaşıyor. İki fotoğrafçı daha önce, “Sovyet Asya: Orta Asya’da Sovyet Modernist Mimarisi” başlıklı Asya Brütalizminin varyasyonları üzerine kitap da dahil olmak üzere benzer temaları araştırdı. Brütalizmin yerelleştirilmiş biçimlerinin diğer keşifleri arasında Tanzanya’daki modernist mimarinin mirası, Beersheba’nın beton çöl mimarisi ve Paris, Fransa’da ziyaret edilecek Modernist ve Brütalist binaların ArchDaily rehberi yer alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Arch Daily


Yorum yazmak için


Birleşik Krallık’ın “en sürdürülebilir” mahallesi Phoenix planlama onayı aldı Geliştirme şirketi Human Nature, Lewes’teki eski bir sanayi bölgesini , Birleşik Krallık’ın ahşaptan yapılmış en büyük bölgesi olacak 685 evlik sürdürülebilir bir mahalleye dönüştürmek için planlama onayı aldı .

Copyright © 2024 All Rights Reserved | Mimdap.org