Hatay’da 207,35 hektarlık alan ile 50 bin kişi mülksüz mü kalıyor? - MİMDAP
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Hatay’da 207,35 hektarlık alan ile 50 bin kişi mülksüz mü kalıyor?
Share 29 Kasım 2023

Afet yasası kısa süre önce çıkmıştı. Bu yasa kapsamında Antakya ile Defne ilçelerinde 207,35 hektarlık kısım REZERV YAPI ALANI ilan edildi. Bahsedilen iddiaya göre, Antakya ile Defne’de 207,35 Hektarlık Rezerv alanı 50.000 kişinin mülksüzleşmesi mi demek oluyor? 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Geçtiğimiz günlerde çıkartılan 6306 sayılı Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanun ile birlikte Çevre ve Şehircilik bakanlığı, ilimizin Antakya ile Defne ilçelerinde toplam 207,35 hektarlık bölgeyi REZERV YAPI ALANI ilan etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bakanlık kentsel dönüşüm başkanı Hakkı Alp imzasıyla bakanlığa gönderilen yazı Çevre ve Şehircilik bakanı Mehmet Özhaseki tarafından 14 Kasım 2023 tarihinde onaylanıp yürürlüğe sokuldu. Buna göre., Antakya ile Defne’de 207.35 hektarlık bölge REZERV YAPI ALANI ilan edildi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeni uygulamaya tepkiler var.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bazı hukukçuların mevcut uygulamada Antakya ile Defne ilçelerinde 50.000 mülk sahibi kişinin mülksüz kalabileceği şeklindeki görüşleri üzerine de tepkiler arttı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hatay’ın Antakya ve Defne ilçelerinde Rezerv yapı alanı ilan edilen bölgede 28 mahalle bulunuyor. Buralarda yaşayan yüzbinlerce insan var..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Öte yandan Hatay barosu Çevre ve kent hukuku komisyonu başkanı olan Av. Ecevit Alkan’ın yaptığı bir açıklama ile yasayla birlikte Türkiye’de ilk defa bir bölgenin rezerv yapı alanı ilan edildiğini söyleyerek, Bu alanın da Antakya ile Defne ilçelerinde olmasının bölgede panik ve endişeye yol açacağını söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: antakyagazetesi.com

2 Yorum
  1. Yani yazıktır diyorum, böyle yasa mı olur…

    derya kuloğlu | 29 Kasım 2023

  2. Haydar Karabey bu yasayla oluşturulan rezerv alanda yer alan 20 kadar mimarı eleştiriyor. “Bunların yüzünden 55 yıllık mesleğimden işimden soğudum bıraktım hatta. Utanç verici” diyor.

    Fehime Bertanlı | 29 Kasım 2023


Yorum yazmak için


  Sivas’ın Divriği ilçesine uzaklığı 15 kilometre olan Cürek köyü yakınında bulunan Cürek şehri, sessizliği ve yalnızlığıyla görenlerin dikkatini çekiyor.

Copyright © 2024 All Rights Reserved | Mimdap.org