Suyun Değerliliği İçin… - MİMDAP
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Suyun Değerliliği İçin…
Share 23 Kasım 2023

Jones Studio, Arizona’da suyun “değerliliğini” göstermek için eğitim merkezi tasarladı

Editör: Ben Dreith 

 

 

 

 

 

 

Mimarlık firması Jones Studio, bölgedeki su kaynakları ve altyapı hakkında farkındalık yaratmak amacıyla Arizona’da bir eğitim merkezi tasarladı.

 

 

 

 

 

 

 

Jones Studio müdürü Brian Farling’e göre, Su Eğitim Merkezi, Phoenix’in kuzeyindeki Central Arizona Project (CAP) tesisinin bir parçasını oluşturacak ve “batıdaki tartışmalı su konusunu” vurgulayacak.,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İleriye dönük tasarımlar, Colorado Nehri’nden Arizona’nın merkezine su getiren 336 mil uzunluğundaki (541 kilometre) kanalın her iki tarafında taş kaplı binalarla desteklenen eğimli bir ayrışma çelik kanopisini gösteriyor.

 

 

 

 

 

 

 

Jones Studio, Arizona’daki Su Eğitim Merkezi’ni tasarladı

 

 

 

 

 

 

 

Farling, Dezeen’e verdiği demeçte, “Birçok mimar güneşle başa çıkmada ve ışığın niteliklerini yakalamada harikadır” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

“Daha azı, gökten düşen bu değerli kaynağı çok, çok nadiren meşgul etmek ve kutlamakla ilgileniyor. Buradaki mimarlığın insanlara bu kıymeti hatırlatma sorumluluğu var” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Farling, eğitim materyalleri ve kanalın doğrudan bir görüntüsünü içeren merkezin, çoğu insanda gördüğü kopukluğu sudan aldıkları yerden uzaklaştırmak için insanları tüm su sistemine maruz bırakacağını söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

Yağmur ve atık su toplama tesisleri tasarımda yer alıyor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Farling, bu eğitimin şu anda özellikle önemli olduğunu, çünkü Amerika’nın güneybatısındaki su kaynaklarının azalması ve bunun üzerindeki siyasi savaşlar olduğunu söyledi. Bunların, asırlık anlaşmalara dayanan Colorado Nehri’nden Güneybatı eyaletlerine su tahsislerinden kaynaklandığını söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teklifin bir parçası olarak ekip, Güneybatı’ya su getiren su yollarını ve “mühendislik harikalarını” gösterecek merkez için sergiler planladı. Bunlar arasında Hoover Barajı ve Amsterdam ve Venedik’tekilerin toplamından daha fazla mil kapsayan Phoenix kanal sistemi yer alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kanalın etrafına yerleştirilmiş bir dizi silindir, bölgedeki ortalama bir hanenin yılda tükettiği miktar gibi bölgedeki su kullanımının fiziksel temsillerini de sağlayacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jones Studio’nun kıdemli ortağı Shawn Swisher’a göre, mimarinin kendisi su tasarrufunda en iyi uygulamaları göstermeyi amaçlıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Batıdaki tartışmalı su konusunu” araştıracak

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu uygulamalar, çeşmelerden veya gereksiz çimlerden kaçınmanın yanı sıra atık ve yağmur suyu tutma sistemlerini içerir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kanalın kuzey tarafında, güneş paneli kaplı metal kanopinin altına yerleştirilmiş bir topluluk toplanma alanı, korunmuş bir çöl manzarasına bakacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

Swisher, Dezeen’e verdiği demeçte, “Mimarinin siteye uyum sağlayabileceğini ve sergilerin bölgemizdeki suyun hikayesini daha ayrıntılı olarak anlatmaya çalışacağı her şeyi güçlendirebileceğini gösterecek” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Genel olarak, Farling ve Swisher, merkezin eğitim yönlerinin Arizona’nın merkezindeki şehirlerin daha sürdürülebilir olmasına yol açabileceğine inanıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Swisher, çöl şehirlerinin uzun tarihine ve Arizona’nın Yerli halkı tarafından uygulanan karmaşık kanal sistemine, bölgede insan yaşamının sürdürülebilir olabileceğinin ve sürdürülebilir olabileceğinin işaretleri olarak işaret etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bununla birlikte, Swisher, beton ve kötü drenajın yaygınlığının yanı sıra, savaş sonrası Amerikan şehirlerine özgü tarım ve çevre düzenlemesi ile yüksek su kullanımının yeniden düşünülmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Las Vegas’ı, su kullanımını sınırladığı ve kuraklıkla mücadele etmek için kullanılan tüm evsel suyu su kaynağına geri yönlendirdiği için su tutma konusunda mantıklı bir yaklaşıma sahip yakındaki bir çöl şehri olarak işaret etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ayrışma çeliğinden oluşan bir gölgelik, bir toplanma yerini barındıracaktır

 

 

 

 

 

 

 

Farling, “Bu, bu hikayeleri anlatmak ve herkesin eğitim seviyesini yükseltmek için bir fırsat” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

“Mimarlık, bu havzada yaşamanın ve kurak iklimle ve onunla birlikte gelen tüm büyük ve zorlu şeylerle başa çıkmanın daha geniş bir anlayışına katkıda bulunmalıdır.”

 

 

 

 

 

 

 

Su Eğitim Merkezi’nin 2026 yılında tamamlanması planlanıyor.

 

 

 

 

 

 

 

Sürdürülebilirlik eğitimini teşvik etmek için inşa edilen diğer yapılar arasında Bureau SLA tarafından ahşap panellerle kaplanmış bir Amsterdam okulu bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen


Yorum yazmak için


Birleşik Krallık’ın “en sürdürülebilir” mahallesi Phoenix planlama onayı aldı Geliştirme şirketi Human Nature, Lewes’teki eski bir sanayi bölgesini , Birleşik Krallık’ın ahşaptan yapılmış en büyük bölgesi olacak 685 evlik sürdürülebilir bir mahalleye dönüştürmek için planlama onayı aldı .

Copyright © 2024 All Rights Reserved | Mimdap.org