HANS SCHAROUN - MİMDAP
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
HANS SCHAROUN
Share 5 Ekim 2023

Bernhard Hans Henry Scharoun (1893 – 1972) organik mimarinin gösterişli bir Alman mimarıydı. En bilinen eserleri Berlin Filarmoni Konser Salonu ve Lobau’daki Schminke Evi. Hans Scharoun 20 Eylül 1893’te Almanya Bremen’de doğdu. Çocukluğundan beri ve Bremerhaven’daki okul döneminde, zaten mimariye ilgi göstermişti. 16 yaşında ilk tasarımlarını gerçekleştirdi ve 18 yaşında kilise modernleştirme yarışmasına katıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1912’den 1914’e kadar Berlin’deki Technische Hochschule’da mimarlık okudu ancak gönüllü olarak katıldığı 1. Dünya Savaşı’nın başlangıcı eğitimini bitirmesini engelliyor. Eski öğretmeni Paul Kruchen onu Doğu Prusya’nın yeniden inşa etmesi için işe alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Savaş bittikten sonra Breslau şehrinde mimar olarak yerleşti. Orada ilk projelerini geliştirdi ve ekspresyonist grubun ilki Die Brücke olmak üzere çeşitli sergiler düzenledi. Hala 1928 – 1929’da, önce Berlin’de, birkaç ev binası ve sonra bekarlar ve çocuksuz çiftler evi. Ev projesi için iki farklı kullanıcı grubunu göz önünde bulunduruyor ve asimetrik bir bitkiye göre çapraz olarak düzenlenmiş çok kanatlı bir bina gerçekleştiriyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ortak alanlar, bu şekilde yakınlaşma noktasında buluşur. Solaryumlar ve dubleks daireler alternansı ile uzayın sofistike düzeni, bu kompleks gerçek bir başyapıt ve Scharoun Berlin’deki modern kiralık konutların en büyük mimarlarından biri. O zamandan itibaren özellikle Siemensstadt Şehirleşme (1929 – 1931) için çok isteniyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1930’larda, yatay bitkinin karmaşık ve çapraz düzenine dayanan organik bir stil geliştiriyor ve tamamen yayınlanmamış alanlar yaratmak için düz açıları neredeyse tamamen ortadan kaldırıyor. Lobau’daki Schminke kır evi (1930 – 1933) ile gerçekleşen evrim, bir yamaç üzerinde çelik yapı, bitkisi güneş yönlendirme uyarıcılarına ve doğuda bulunan solaryumda en üst seviyeye ulaşan güzel manzaraya ulaşan Schminke kır evi (1930 – 1933) Salona girilen çapraz görüntülerde, Berlin’deki Baensch evinde doruk noktasını bulur (1934 – 1935).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Scharoun kesinlikle eşsiz bir vaka. 1933 ile 1945 arasında, neredeyse takıntılı bir şekilde, bir dizi tek aile evinin yapımında, toplam 26 proje tasarlıyor. Tek aile konutları 1933’ten önce Hans Scharoun’un pek ilgilenmediği ve sonrasında da ilgilenmeyecek bir tipolojidir. Sonraki yıllarda Berlin’deki Technische Hochschule’da öğretmenlik yapıyor. Sonra birçok projesinin doruk bulmadığı ancak Scharoun’un organik mimari teorisini geliştirmek için kullandığı yeni bir aşama başlıyor. 50’lerde Scharoun karmaşık mimari prensiplerini uygulamasına olanak tanıyan kariyerinin en verimli dönemine adım atıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Scharoun kesinlikle eşsiz bir vaka. 1933 ile 1945 arasında, neredeyse takıntılı bir şekilde, bir dizi tek aile evinin yapımında, toplam 26 proje tasarlıyor. Tek aile konutları 1933’ten önce Hans Scharoun’un pek ilgilenmediği ve sonrasında da ilgilenmeyecek bir tipolojidir. Sonraki yıllarda Berlin’deki Technische Hochschule’da öğretmenlik yapıyor. Sonra birçok projesinin doruk bulmadığı ancak Scharoun’un organik mimari teorisini geliştirmek için kullandığı yeni bir aşama başlıyor. 50’lerde Scharoun karmaşık mimari prensiplerini uygulamasına olanak tanıyan kariyerinin en verimli dönemine adım atıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1955’ten 1968’e kadar Berlin Güzel Sanatlar Akademisi’ni yönetiyor ve eserleri ona birçok farklılık kazandırıyor. O zaman Stuttgart’taki büyük Romeo ve Juliet kompleksi (1954 – 1959), Lünen’deki Geschwister Scholl Lisesi (1955 – 1962) ve Berlin Filarmoni Konser Salonu (1957 – 1963) en ünlü eseri ve ölümünden sonra bitirilen projeleri: Müze Bremerhaven’da Navigasyon (1969 – 1975) veya Berlin Ulusal Kütüphanesi (1964 -1978). Bu çok kişisel şaheserler kamu alanı yeniden tanımlamada da katkıda bulundular. 25 Kasım 1972 Berlin’de ölene kadar çalışıyordu

 

 

 

 

 

Kaynak: http://www.ecured.cu/

 

 

 

 

 

PROJELER

 

 

 

 

 

BERLIN DEVLET KÜTÜPHANESI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BERLIN DEVLET KÜTÜPHANESİ BERLIN – ALMANYA Fotoğraf: DANIELE RONCA

 

 

 

 

 

 

 

 

Berlin Filarmoni Orkestrası

 

 

 

 

 

 

 

 

Hans Scharoun tarafından tasarlanan Berlin Filarmoni Salonu 1963 yılında tamamlandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

İkonik bina, altın, dökümlü bir çadır gibi görünen asimetrik bir şekle sahiptir. Konser salonu, özgün tasarımı ve akustik nitelikleri ile hala büyük saygı görmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çalışma, Filarmoni’nin tamamlanan ilk bina olduğu 60’lı yılların başında oluşturulan kültürel alan olan Kulturforum’un bir parçasıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Filarmoni binası, şehrin en sembolik ve karakteristik özelliklerinden biri haline geldi, ancak inşaattan sonra Berlinlilerin resepsiyonu tam olarak hevesli değildi.

 

 

 

 

 

Yeniden birleşmiş Berlin’in kalbinde yer alan, formların ve kanatlı çatıların eksantrikliği tarafından eleştirildi, bu da ev sahibi direnci mükemmel akustik için zamanın dolduğu zaman için alışılmadık bir yoldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ana odak noktası olarak müzik kavramına dayanan oda tasarımında, projenin geliştirildiği slogan olan “Merkezi noktada müzik” sloganı yer aldı. İç mekanlar binanın dış şeklini belirler, Scharoun içten dışa doğru inşa edilmiş, sonuç olarak binaya kadar ardışık aşamalar ve elemanlar yapmış ve daha önce yıkılmış bir alanda kentsel bir mekan yaratmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Binanın konumu ve şekli, Scharoun salonu için tasarlanmış binaya girdiğiniz yerden bir giriş plazası oluşturur ve mutlak asimetrik çizgilerle oynar, içinde yüzlerce ışık silindiri ile aydınlatılmış bir tavana sahip senografik beşgen bir yapı içine alır. Dış kabuğu birkaç seviyeye bölünmüş konik çadır şeklindedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schminke Evi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Apartman Hohenzollerndamm 35-36, Berlin

 

 

 

 

 

 

 

 

Staatsbibliothek, Berlin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Siemensstadt’ta Panzerkreuzer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bekarlar ve çocuksuz çiftler için yurt (Dom hotelowy dla osób samotnych i małżeństw bezdzietnych) (1929)

 

 

 

 

“Neues Bauen” hareketinin mimarı olarak  Hans Scharoun

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hans Scharoun (1893-1972)© Landesarchiv Berlin, F Rep. 290 (04) Nr. 0051471 / Foto: Schütz, Gert

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Berlin Teknik Üniversitesi Profesörü ve Berlin’in fahri vatandaşı – bu çifte ayrım, Hans Scharoun’un hayatını ve çalışmalarını mükemmel bir şekilde özetliyor. En seçkin eserleri arasında savaş sonrası Berlin Filarmoni Orkestrası ve Potsdamer Straße’de bulunan Berlin Devlet Kütüphanesi bulunmaktadır. “Bağımsız bir mimar, duyum arzusu tarafından değil, yansımaları tarafından yönlendirilmelidir”, hayatının yol gösterici ilkesiydi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Verimli yıllar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Scharoun, 20 Eylül 1893’te Bremen’de bir bira fabrikası sahibinin oğlu olarak dünyaya geldi. Bremerhaven’da büyüdü ve okulunu şehrin Humanistiches Gymnasium’unda tamamladı. 1912’de Königlich Technische Hochschule zu Berlin’de mimarlık okumak için Berlin’e geldi. Çalışmaları 1914’te savaşın patlak vermesiyle sona erdi ve savaşın sona ermesinden sonra serbest mimar olarak çalıştığı savaştan zarar görmüş Doğu Prusya’da yeniden yapılanma için askeri bir inşaat müfrezesine katıldı. 1923’te Weimar Bauhaus’taki uluslararası mimarlık sergisine katıldı. Daha sonra 1925’te Breslau’daki (Wroclaw) Akademie für Kunst und Kunstgewerbe’de profesörlük yaptı ve 1932’ye kadar burada kaldı. Daha sonra bu yılları hayatının en verimli yılları olarak adlandıracaktı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Neues Bauen” ve Hans Scharoun.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Scharoun, Walter Gropius, Bruno Taut, Erich Mendelsohn ve Hugo Häring gibi figürleri de içeren Neues Bauen kuşağının bir parçasıydı. Neues Bauen hareketi, enerjik bir dinamik ve yeni bir malzeme ve çevre anlayışı ile işaretlendi. 1926’dan itibaren, Mies van der Rohe ve Bruno Taut’un da dahil olduğu ilerici mimarlar birliği “Der Ring” in bir parçasıydı. Scharoun, Stuttgart’taki Weißenhofsiedlung konutlarının mimarlarından biriydi. Bu proje modernitenin bir dönüm noktası olarak kabul edildi, ancak tartışmasız değildi. Weimar Cumhuriyeti’nin son yıllarında, Siemensstadt konut kompleksi de dahil olmak üzere Büyük Berlin’de birçok bina tasarladı. 1932’de kalıcı olarak Berlin’e yerleşti. Neues Bauen tarzı Nazi döneminde “Alman olmayan” olarak kınanmasına rağmen, Hans Scharoun özel müşteriler için modern müstakil evler inşa ettiği şehirde kaldı. Bunlar arasında, peyzaj mimarları Hermann Mattern ve Herta Hammerbacher de dahil olmak üzere daha sonra TU Berlin’de meslektaş olacak müşteriler de vardı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kentsel, sosyal ve hayırsever bir şehrin vizyoneri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, Sovyet askeri komutanlığı onu Büyük Berlin için savaş sonrası ilk belediye planlama başkanı olarak atadı. Neues Bauen hareketinin deneyimlerinden ve kentsel, sosyal ve hayırsever bir şehir vizyonundan yararlanan Scharoun, savaştan zarar gören Stadtschloss’ta “Berlin fabrikası” başlıklı bir sergide sergilenen Berlin için yeni inşaatlar için planlar hazırladı. Hem radikal hem de modern Scharoun’un planları, Soğuk Savaş’ın başlangıcında Berlin’de iyi karşılanmadı. Dikkatini, 1947’den 1958’e kadar Şehir Planlama Başkanlığını yürüttüğü Berlin Teknik Üniversitesi’ndeki öğretim operasyonlarını yeniden tasarlamaya çevirdi. Doğu Berlin’deki Karl-Marx-Allee’deki “Laubenganghäuser” daireleri, “Zuckerbäckerbauten” olarak adlandırılan Hermann Henselmann tarafından tasarlanan kitsch ve süslü binaların yanına inşa edildi. Emeritus statüsüne layık görüldükten sonra, birkaç yıl boyunca Batı Berlin’deki mimarlık üzerinde güçlü bir etkiye sahip olmaya devam etti. Ayrıca kentin kültürel-politik yaşamında başkan ve daha sonra Akademie der Künste’nin onursal başkanı olarak yer aldı. Hans Scharoun, 25 Kasım 1972’de adına bir dizi onursal unvan, dekorasyon ve ödülle öldü.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: https://www.tu.berlin/en/about/history/people-portraits/hans-scharoun

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hans Scharoun’un DSM mimarisi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alman Denizcilik Müzesi (DSM) / Leibniz Denizcilik Tarihi Enstitüsü, Hans Scharoun’un mimarisine ilişkin dijital bir hizmet sunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Yorum yazmak için


1964’ten beri BT Tower, Londra’nın Fitzrovia kentine ince gölgeler düşürüyor ; Berlin’deki Fernsehturm’a ya da Moskova’daki Ostankino Kulesi’ne benziyor. 

Copyright © 2024 All Rights Reserved | Mimdap.org