Concon Otel - MİMDAP
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Concon Otel
Share 17 Ekim 2023

Tasarım: ARB Architecture

Bir yıldan fazla bir süredir faaliyette olmasına rağmen, bir mini ev için Concon House, eski Hanoi’nin merkezindeki küçük bir arsadan yükselen, hala sadece bir mimarlık öğrencisinin hayali olduğu izlenimini veriyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yedi katı, birbirinden stilt benzeri sütunlarla ayrılmış, gökyüzünde süzülüyormuş gibi görünüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Esasen, asansörler, sıhhi tesisat ve elektrik boruları içeren merkezi bir çekirdeği çevreleyen, büyüklükleri 10 ila 20 metrekare arasında değişen bağımsız üç odalı otel birimlerinden oluşan bir koleksiyondur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vietnam başkentinin Eski Mahallesi’nin sıkışık kalbinde küçük bir şeridin sonunda 95 metrekarelik bir arsa üzerinde yer alan yapı, bir tarafta küçük bir binaya bitişiktir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sitenin geliştiricisi, erkek kardeşini proje için sanat yönetmeni olarak görevlendirdiğinde, beni görmeye geldi ve mimar olarak hizmet etmek isteyip istemediğimi sordu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aklından geçenlerle ilgili herhangi bir ayrıntı duymadan önce bile hemen kabul ettim. Nguyen ile daha önce çalışmış biri olarak ona güvendim ve bunun ilginç ve zorlu bir proje olacağını hissettim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Eski şehrin bir parçası sosyal tarihi tarafından dönüştürüldüğünde yaratılan kuytu köşe hissini sevdiğini söyledi. İnsanların hala sosyal etkileşimin mümkün olduğu kendilerine ait küçük alanlar bulduğu sıkışık yaşam alanlarının genişlemesi hissini seviyorum.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bana göre otel tasarımı, birbirini tanımayan ama birkaç günlüğüne aynı mekanı paylaşan, işlerini yaparken girip çıkan onlarca insan için bir alan yaratma fırsatıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Temiz ve rahat bir yer istemenin ötesinde, bir lobinin sessiz bir köşesinde oturabilme, yeni bir çevredeki hayatı gözlemleyebilme, huzur ve koşuşturma karışımı bir ihtiyaç hissediyorum. Bir resepsiyonist veya barmen ile sohbet etme fırsatı ile birlikte yalnız eğlence.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hanoi’nin Eski Mahallesi’nde kalmak size özel bir his veriyor. Kalabalık sokaklardan evinize veya otelinize giriyorsunuz ve sanki bir binadan ziyade yeni bir mezraya giriyormuş gibi hissediyorsunuz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Archello


Yorum yazmak için


  Sivas’ın Divriği ilçesine uzaklığı 15 kilometre olan Cürek köyü yakınında bulunan Cürek şehri, sessizliği ve yalnızlığıyla görenlerin dikkatini çekiyor.

Copyright © 2024 All Rights Reserved | Mimdap.org