ÇEKYA KIRMIZI KİLİSE YENİLEME ve EKLENTİSİ… - MİMDAP
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
ÇEKYA KIRMIZI KİLİSE YENİLEME ve EKLENTİSİ…
Share 10 Temmuz 2023

Tasarım: Atelier-r                      

Neo-gotik kilise açısal siyah uzantıyla yenileniyor

Editör:  Katie Son 

Çek stüdyosu Atelier-r, Çek Cumhuriyeti’nin Olomouc kentindeki Kırmızı Kilise’yi yeniledi ve köşeli mat siyah bir uzantı ve neo-gotik tasarımla bilgilendirilen kamusal alanlar ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yenilenmiş kilise, eklenen siyah hacimle birlikte, bir bilgi merkezi ve kafenin yanı sıra küçük konserlere ve sergilere ev sahipliği yapmak üzere tasarlanmış bir etkinlik mekanına sahiptir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kilise Atelier-r tarafından genişletilmiştir

 

 

 

 

1902 yılında inşa edilen orijinal kilise halka kapatıldı ve son altmış yıldır sitenin yanındaki kütüphane için özel bir depolama alanı olarak kullanılıyor.

 

 

 

 

Kötü durumuna rağmen, Atelier-r, listelenen binayı halkın kullanımına açmayı amaçladı, kiliseyi kısmen yeniden inşa etmeyi ve mevcut yapının neo-gotik tarzını yansıtan bir uzantı eklemeyi tercih etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uzantı açısal bir yapıdır

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stüdyo kurucusu Miroslav Pospíšil, Dezeen’e “Binanın kendisi bir bütün olarak korunmuştu ama çok kötü durumdaydı” dedi. “Orijinal unsurları korumak için maksimum çabayla tam bir makyaj yapmak zorunda kaldık.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plan

 

 

 

 

 

 

 

“Renovasyonu, mekanın neo-gotik atmosferine derin saygı duyarak tasarladık” diye ekledi. “İlk olarak, temellerin güçlendirilmesi, nemli ve tuzlu duvarların onarılması, sıva ve sıvanın onarılması ve cephe kaplamasındaki boşlukların toparlanması ve doldurulması gerekiyordu,

 

 

 

 

 

 

“Zeminler, arazi tabanına kadar katmanlar da dahil olmak üzere tam bir tekrardı.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uzantı bir kitaplık içerir

 

 

 

 

 

 

Hasarlı makaslar nedeniyle, stüdyo kilisenin çatısını tamamen yeniden inşa etti ve orijinal çatının beton kiremitlerine benzeyen bakır karelerle kapladı.

 

 

 

 

 

 

Yerel heykeltıraş Jan Dostal tarafından yaratılan modern dekoratif unsurlar, orijinal hasarlı özelliklerin yerini almak için çatıya eklendi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The extension connects directly to the 20th-century church

 

 

 

 

 

Pospíšil, “Orijinal çatı asbestli çimento kiremitlerle kaplıydı, ancak çok kırılgan bir malzeme ve çoğu kilise kulesinden düşen buzdan zarar gördü” dedi.

 

 

 

 

 

“Bu yüzden orijinalleriyle aynı boyutta bakır karolar kullanmaya karar verdik” diye devam etti. “Bakırın rengi yavaş yavaş koyu gri bir renge dönüşüyor, bu da birkaç yıl içinde asbestli çimento karolarına çok benzeyecek.”

 

 

 

 

 

 

 

Kesit

 

 

 

 

 

 

 

Kilisenin içinde, açıkta kalan tuğla yapı elemanları beyaz duvarlara karşı öne çıkarken, sandalye sıralarının üzerine halka şeklinde büyük bir aydınlatma armatürü asılmıştır. Binanın sonundaki yükseltilmiş bir platform, kademeli kitap raflarının heykelsi bir düzenlemesine sahiptir.

 

 

 

 

 

 

 

Bir resepsiyon ve bir kafe de dahil olmak üzere ek alanlar tutmak için Atelier-r, kilise ve kütüphane arasına yeni bir yapı ekledi ve camlı yürüyüş yolları ile mevcut her iki binaya da bağladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uzantının şekli kilisenin şekli tarafından bilgilendirilmiştir

 

 

 

 

Açık oturma alanına sahip bir veranda alanı ile çevrili olan bina, siyah alüminyumdan yapılmış bir çatıya ve duvarlara sahiptir ve kilisenin geometrisi tarafından bilgilendirilen açısal bir forma sahiptir.

 

 

 

 

“Ekin kristal benzeri kütlesi, kilisenin neo-Gotik formuna cevap veriyor; geometrik şeklinden, hacminden ve düzeninden türemiştir, “dedi Pospíšil. ” Kat planı, kilise kat planının bir kısmının kesilmesidir, sadece orijinal platformun dışına taşınmıştır. ”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İç mekan pembe beton zemine sahiptir

 

 

 

 

 

Tam yükseklikte camdan duvarlar içinde yer alan cam bir kapıdan giren konuklar, pastel pembe beton zeminli çift yükseklikte bir kafe ve resepsiyon alanı ile karşılanmaktadır.

 

 

 

 

 

Odanın bir tarafında, eski kitaplarla dolu raflara sahip uzun vurgulu bir duvar, mekanın merkezi olarak işlev görürken, Lambert &; Fils’in cam aydınlatma armatürü yemek masalarının üzerinde asılı duruyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pembe betondan bir resepsiyon masası inşa edildi

 

 

 

 

 

Stüdyo, “Zarif ve minimalist cam elemanlar, ziyaretçilerin başlarının üzerindeki naylon iplere asılı havada süzülüyor” dedi. “Onlara belirli açılardan bakarsanız, sokaktaki evleri veya kiliseyi yansıtırlar.”

 

 

 

 

 

Mekanın arkasında, pembe beton bir resepsiyon masası, binanın açısal formunu yansıtır ve masanın şeklini takip eden ısmarlama bir aydınlatma özelliğinin altında oturur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İç mekan, Denisa Strmiskova Studio ile işbirliği içinde tasarlandı

 

 

 

 

 

Yerel iç tasarım pratiği Denisa Strmiskova Studio ile işbirliği içinde tasarlanan yeni ve mevcut binanın iç mekanlarında ceviz ağacından yapılmış sandalyelerin yanı sıra kilisenin geleneksel tasarımına dayanan sehpalar bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

Ana salondan siyah kilitli dolaplardan oluşan bir duvar ve bloklu pembe bir tezgahın arkasına yerleştirilmiş bir vestiyer içeren bir depolama alanı bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

Mekana açılan büyük açıklığın etrafına ek bir vurgulu raf duvarı yerleştirilmiştir ve kütüphanedeki eski kitaplar için daha fazla depolama alanı sağlanmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kilisenin orijinal odaları yenilenmiştir

 

 

 

 

 

Yakın zamanda Dezeen’de yer alan diğer yenilenmiş kiliseler arasında Ennead Architects’in bakır bir kubbe ve 19. yüzyıldan kalma bir kiliseye eklenen bir topluluk merkezi ile tazelediği Manhattan’daki bir katedral bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

Fotoğraf BoysPlayNice’e ait.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen


Yorum yazmak için


1964’ten beri BT Tower, Londra’nın Fitzrovia kentine ince gölgeler düşürüyor ; Berlin’deki Fernsehturm’a ya da Moskova’daki Ostankino Kulesi’ne benziyor. 

Copyright © 2024 All Rights Reserved | Mimdap.org