ARKANSAS MÜZESİ GENİŞLETMESİ… - MİMDAP
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
ARKANSAS MÜZESİ GENİŞLETMESİ…
Share 5 Temmuz 2023

Tasarım: Studio Gang ve SCAPE

Studio Gang ve SCAPE, Arkansas Güzel Sanatlar Müzesi’ni genişletiyor

Editör: Timothy A. Schuler 

 

 

 

 

 

 

Müze, programlarını ve eklemelerini, Blossom lakaplı kıvrımlı, çift yükseklikte bir cildin eklenmesiyle bütünleştiriyor. (İvan Baan)

 

 

 

 

 

 

 

Little Rock’taki yeni canlandırılan Arkansas Güzel Sanatlar Müzesi (AMFA) Nisan ayında halka açıldığında, elden geçirilmiş galerileri, Oliver Lee Jackson, Deanna Dikeman, Jim Hodges ve LaToya M. Hobbs’un kapsayıcı, genellikle coşkulu çalışmalarını içeren Together adlı özel bir sergiyle ziyaretçileri karşıladı. Aile, toplum ve insanlığın doğayla bağlantısı üzerine meditasyon, müzenin mimarisine uygun, halka açık toplanma alanları yaratan ve şehrin en eski halka açık parkı olan MacArthur Parkı ile gelişmiş bir bağlantı kuran tematik bir arkadaştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polk Stanley Wilcox Architects ile işbirliği içinde Studio Gang ve SCAPE tarafından yönetilen tasarım, müzenin 1937 tarihli orijinal cephesini (1982’de kötü tasarlanmış bir eklemeyle çevrelenmiş) restore ederken, binaya kuzey ve güneydeki girişlere çiçek açan merkezi bir gövde kazandırıyor. Kinetik katlanmış çatı çizgisi ve tavandan tabana pencereleri, sallanan bir kolun mimari eşdeğeri gibi şehri içeriye çağırıyor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Studio Gang tarafından Little Rock’ta SCAPE peyzaj mimarisine sahip yenilenmiş Arkansas Güzel Sanatlar Müzesi, kinetik ve katlanmış bir çatı çizgisine sahip yeni bir merkezi omurgaya sahiptir. (İvan Baan)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ücretsiz müze, kalıcı koleksiyonlarında 14.000 eserin korunmasına ek olarak, görsel ve sahne sanatları, sanat eğitimi ve topluluk programlamasının nadir bir karışımını sunuyor. Bugün Little Rock’ta, bir kişi seramik dersi almak, The Very Hungry Caterpillar’ın çocuk sahne prodüksiyonu için seçmelere katılmak veya Georgia O’Keeffe gibi sanatçıların nadir çizimlerini görmek isterse, AMFA’ya gider.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Studio Gang’ın kurucusu Jeanne Gang, kurumun programlarının genişliğini ve yerel topluluk içindeki desteği önemli bir ilham kaynağı olarak gösterdi. “Diğer birçok kurum, programlarının toplumlarına daha iyi hizmet etmesini sağlamak için uyum sağlamaya çalışıyor” dedi bir basın önizlemesinde. “Little Rock’a ilk geldiğimde, bu müzenin zaten buna sahip olması beni etkiledi. Sanat okuluyla, tiyatrosuyla, galerileriyle zamanının ilerisinde bir yerdi. Burası zaten bir toplum merkeziydi.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(İvan Baan)

 

 

 

 

 

2016 yılında seçmenler tarafından geçirilen Little Rock otel vergisi tahvili ve Windgate Vakfı’ndan 35 milyon dolarlık bir hediye ve ek özel bağışlarla finanse edilen kapsamlı yenileme, onlarca yıllık birikime cevap veriyor. İlk olarak 1937’de H. Ray Burks tarafından tasarlanmış, WPA tarafından inşa edilmiş, art deco kutusunda açılan müze, 1963 ve 2000 yılları arasında Arkansas’ta türünün en büyük kültür kurumu haline geldiğinde beş kez genişletildi. Pek çok geçici ekleme ve yenileme ile bina hem işlevsel hem de operasyonel sorunlardan muzdaripti – örneğin, hiçbiri diğerleriyle koordine edilmeyen sekiz farklı mekanik sisteme sahipti. Birincil otoparkın konumu, müzeyi MacArthur Park’tan ayırdı ve ziyaretçileri, SCAPE kurucusu Kate Orff’un sözleriyle, girerken “kelimenin tam anlamıyla parka geri koymaya” zorladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yenilenmiş müze, programlarını ve eklemelerini, merkezi bir ışık dolu koridor ve lobi alanı oluşturmak için her iki ucunda da açılan Blossom lakaplı kıvrımlı, çift yükseklikte bir hacmin eklenmesiyle bütünleştiriyor. Yol bulma zorluklarını kolaylaştırır ve müzeye yeni bir mimari kimlik kazandırır. “Binayı kırıp açma ve o zamanlar Main Street dediğimiz şeyi yapma fikrimiz vardı – ki bu çok havalı değil; ‘ Blossom’ kulağa çok daha iyi geliyor. Kuzeyi ve güneyi birbirine bağlayan bir ana cadde fikriydi, “dedi Orff. (Studio Gang, AMFA’dan sadece birkaç hafta sonra açılan New York’taki Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’nin Gilder Merkezi ile kavramsal olarak benzer ama estetik olarak çok farklı bir yaklaşım kullandı.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İç mekanın binlerce asma kontrplak bölme ile ifade edilen pileli ahşap tavanları, dış cephe ahşap soffit olarak dışarıda devam ettiriliyor. (İvan Baan)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Binlerce asma kontrplak bölme ile ifade edilen pileli ahşap tavanlarla, yeni alan müzenin bir ucundan diğerine görsel bir bağlantı kuruyor ve 6 metrelik bir sınıf değişikliğinde geziniyor. Yeniden yapılandırma, ana galeriler, sahne sanatları tiyatrosu, konferans salonu ve galerilerin altındaki zemin katta yer alan ve yenilemenin bir parçası olarak makyaj ve teknolojik yükseltmeler verilen yeni adlandırılan Windgate Sanat Okulu arasında net bağlantılar kuruyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Güney tarafında, yeni katlanmış plakalı çatı yapısı, güneybatıya yönelik yeni bir restoran ve giriş girişini barındıracak şekilde genişlemektedir. Oryantasyondaki bu değişim, ana otoparkın taşınması ve ilk olarak 1892’de kurulan MacArthur Park’a yeni bir peyzaj bağlantısının gerçekleştirilmesi için kritik öneme sahipti. Orff, “Bu benim ilk site planlama jestimdi, kelimenin tam anlamıyla otoparkı alıp [90 derece] krank ve batı tarafına koydum” dedi. “Bu, tüm bu jestin gerçekleşmesine izin verdi.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Blossom’un üst katındaki merkezi, ışık dolu bir koridor, yol bulma zorluklarını hafifletir ve müzeye yeni bir mimari kimlik kazandırır. (İvan Baan)

 

 

 

 

 

 

Yeniden canlandırılan manzara, konsollu çatılardan dışarıya doğru yayılan “taç yaprağı bahçeleri” ile Arkansas’ın doğal ekolojisinden yararlanıyor. Kıvrımlı, prefabrik beton banklarla kaplı her bahçenin tepesinde, özel olarak tasarlanmış scupper’lardan çatı akışı alan bir nehir kayası höyüğü bulunmaktadır. Drenajlar, suyu kır çiçeği dolu biyoswalelere kanalize etmeden önce yağmur yağdığında geçici su özellikleri oluşturur.

 

 

 

 

 

 

SCAPE’in iyileştirmeleri, 250 dönümlük alana 11 yeni ağacın dikilmesini gerektirdi ve mevcut bir hilal çimi ve yeni bir esnek etkinlik çimi dışında çim çimlerinden kaçınıldı. Bunun yerine, peyzaj tasarımı, müzenin olgun meşe gölgeliği altında gelişecek ve vahşi yaşam habitatı yaratacak düşük büyüyen, yerli sazlardan oluşan bir zemin örtüsüne öncelik veriyor. Orff, “Meşeler gerçekten Amerikan manzarasının kilit taşı türüdür ve sayısız tırtıl ve kuşa ev sahipliği yapmaktadır” dedi. “Biçilmemiş bir zemin düzlemine sahip olmak, tüm bu yaşam döngüsünün önemli bir parçasıdır.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeniden yapılandırma, galeriler, tiyatro, konferans salonu ve Windgate Sanat Okulu arasında net bağlantılar kuruyor. (İvan Baan)

 

 

 

 

 

Müzenin karşı tarafında, ana galerilerden tarihi daire sürücüsüne doğru uzanan, orijinal giriş mahkemesinin üzerinde gezinen ve yeni müze peyzajına ve art deco cephesine bakan geniş, camla kaplı bir hacim bulunmaktadır. Alçak masa kümeleri ve rahat oturma yerleri ile döşenmiş olan iç mekan, Tulsa’nın Toplanma Yeri’ndeki Mack Scogin Merrill Elam Architects tarafından tasarlanan Büyük Salon’a benzer şekilde, Kültürel Oturma Odası olarak adlandırılan gayri resmi bir toplanma alanı olarak hizmet vermektedir. Bir ucunda, art deco esintili bir barda kahve ve kokteyller servis edilmektedir ve özel etkinlikler için kiralanabilir.

 

 

 

 

 

 

İvan Baan)

 

 

 

 

 

 

 

Bu tünekten – yükseltilmiş bir kamusal alan – müze mimarisinin değerlerinin en açık şekilde gösterildiği görülüyor. AMFA için inkar edilemez bir şekilde yeni bir çağ başlatan bina, Little Rock topluluğuna geçmişi gözden kaçırmadan yeni ve daha şeffaf yollarla ulaşıyor. Tarihi cepheyi sararken bile, bu yeni buluşma yeri, kurumun uzun tarihine saygı duyuyor ve orijinal binayı sevilen bir sanat eserini çerçeveleyebileceği gibi kullanıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: www.arcpaper.com


Yorum yazmak için


1964’ten beri BT Tower, Londra’nın Fitzrovia kentine ince gölgeler düşürüyor ; Berlin’deki Fernsehturm’a ya da Moskova’daki Ostankino Kulesi’ne benziyor. 

Copyright © 2024 All Rights Reserved | Mimdap.org