YENİ ve ESKİNİN USTALIKLI BİRLİKTELİĞİ… - MİMDAP
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
YENİ ve ESKİNİN USTALIKLI BİRLİKTELİĞİ…
Share 15 Haziran 2023

Tasarım: TenBerke

Cerrahi Bir Müdahale

TenBerke, Harvard’ın Lewis Uluslararası Hukuk Merkezi’nde yeni ve eskiyi ustaca harmanlıyor

Editör: Matthew Marani

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pencereleri sabitlemek ve gölgelendirme sunmak için cepheye alüminyum kompozit paneller eklendi. (Chris Cooper)

 

 

 

 

 

 

 

 

Mimar: TenBerke

 

 

 

 

 

 

Yer: Cambridge, Massachusetts

 

 

 

 

 

 

Tamamlanma Tarihi: Bahar 2022

 

 

 

 

 

 

2022 baharında Harvard Üniversitesi, öğrencileri Cambridge kampüsünün kuzey kesimlerinde, Cambridge Common’a bir taş atımı mesafede bulunan yakın zamanda yenilenmiş Lewis Uluslararası Hukuk Merkezi’nde ağırladı. 50.500 metrekarelik proje, uyarlanabilir yeniden kullanımdaki uzmanlığı, yüzyıl ortası yapısını sosyal değişimi, paylaşılan öğretimi ve esnek ofis alanlarını vurgulayan bir öğrenme merkezine dönüştürmesine yardımcı olan New York merkezli TenBerke (eski adıyla Deborah Berke Partners) firması tarafından yönetildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Orijinal bina 1957’den kalmadır ve Shepley, Bulfinch ve Abbott tarafından bir okuma odası ve bağımsız dolaşım masası eşliğinde mevcut hukuk kütüphanesinin yığınlarının bir eki olarak tasarlanmıştır. Beton, taş ve perde duvarla yürütülen yüksek modernist tasarımı, nihayetinde çağdaş pedagojik talepler için modası geçmiş olduğunu kanıtladı. Yenileme, orijinal kütüphane işlevlerini yerinde tutarken, bir dizi konferans ve toplantı odası, özel ofisler, çalışma karelleri, yeniden yapılandırılabilir sınıflar ve müşteri danışma odaları ekler.

 

 

 

 

 

 

 

Hiremath, patlamış aksonometrikte tasvir edilen dolaşımda görüldüğü gibi, projenin “yeni bir ön kapı yarattığını ve kampüs bölgesine geri dönen yolları diktiğini” söyledi. (Kaynak: TenBerke)

 

 

 

 

 

 

 

Herhangi bir uyarlanabilir yeniden kullanım projesi, yakın bir cerrahi metodoloji gerektirir. TenBerke, mevcut yapıyı ve muhafazayı analiz etmek için yapı mühendisi ve zarf danışmanı Simpson Gumpertz &; Heger ile işbirliği yaptı. “Yapısal ve zarf uzmanları tarafından yapılan derin bir araştırma, fırsatları ve aynı zamanda sınırlamaları ortaya çıkardı. Müdahalelerimizle cerrahi olmamız gerektiğini fark ettik, “diyor TenBerke’nin ortağı Ameet Hiremath. “Örneğin, en üst yeni kata büyük bir açıklık oluşturmak için mekanik bir çatı katının yıkılmasından yararlandık ve boş bir cepheyi, yeni bir ön kapı yaratan ve kampüs bölgesine geri dönen yolları diken şeffaf bir cepheye dönüştürdük.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lewis Uluslararası Hukuk Merkezi’nin beton, taş ve perde duvarı, alüminyum kompozit panellerle kaplanmış genişletilmiş bir üst kat ve giriş ile desteklenmektedir. (Chris Cooper)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çıkarma ve toplama yoluyla firma, pencereleri sabitlemek ve gölgelendirme sağlamak için Massachusetts merkezli Sunrise Erectors tarafından üretilen alüminyum kompozit panelleri kullanarak en üst kattaki eklemede ve girişte yeni cephe elemanları tanıttı. Yedek pencereler ve yeni yüksek performanslı camlar, pencere-duvar oranını optimize etmek ve güneş ısısı kazancını ve parlamasını azaltmak için iğne çizgili seramik bir frit ile muamele edildi ve yalıtımlı bir spandrel üzerine yerleştirildi. İlavelerin camını gölgeleyen dikey olarak yönlendirilmiş alüminyum kompozit kanatçıkların inceliği ve derinliği, orijinal yapının yüksek taş iskeleleriyle de harmanlanır. Sonuç, yeni ve eskinin kaynaşması kadar bir ekleme değildir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Müdahalelerimizle cerrahi olmamız gerektiğini fark ettik,” diyor TenBerke ortağı Ameet Hiremath uyarlamalar hakkında. (Chris Cooper)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uyarlanabilir yeniden kullanım aynı zamanda günümüzün sürdürülebilirlik taleplerine cevap veren bir koruma eylemidir. Tasarım ekibi mevcut binanın sadece yüzde 20’sini yıktı. TenBerke, projenin somutlaşmış karbon emisyonlarını belirlemek ve yapının ve muhafazanın toplam kaçınılan emisyonlarını tahmin etmek için müdahalenin yaşam döngüsü değerlendirmesini geliştirmek üzere sürdürülebilirlik danışmanı Atelier Ten ile ortaklık kurdu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hiremath, “Genel olarak, uyarlanabilir yeniden kullanım projesi, USEPA’ya göre, 120.000 evin yıllık enerji emisyonlarına eşit olan yaklaşık bir milyon ton somutlaşmış karbon emisyonundan tasarruf sağladı” diye devam etti. “Enerji verimliliği yükseltmeleri, yıllık operasyonel emisyonlarda yüzde 31’lik bir azalmaya neden oluyor ve bu da 4 yıllık yaşam döngüsü boyunca 69,2 milyon kgCO60e kümülatif emisyonuna eşit.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rafine ve yüksek performanslı cephesi ve yeni kamu odaklı bina programı ile Lewis Uluslararası Hukuk Merkezi, Harvard Üniversitesi kampüsünün bu köşesini önümüzdeki yıllarda demirleyecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pratt Enstitüsü’nde şehir ve bölge planlama okuyan Matthew Marani, mimarlık ve kentsel tasarım hakkında yazıyor.

 

 

 

 

 

Proje Özellikleri

 

 

 

 • Mimarlar: TenBerke 
 • yer: Cambridge, Massachusetts 
 • Tamamlanma Tarihi: Bahar 2022 
 • Peyzaj mimarı: Michael Van Valkenburgh Associates 
 • Yapı mühendisi ve zarf danışmanı: Simpson Gumpertz & Heger 
 • MEP/FP mühendisi: Altieri Sebor Wieber 
 • Sürdürülebilirlik danışmanı: Atelier Ten 
 • İnşaat mühendisi: Nitsch Mühendislik 
 • Geoteknik danışman: Haley & Aldrich 
 • Aydınlatma tasarımcısı: One Lux 
 • Cephe imalatçısı (özel alüminyum kompozit metal detaylar dahil): Sunrise Erectors 
 • Yedek pencereler: ES Windows 
 • Alüminyum perde duvar: Alucobond 
 • Cam: Vitro Mimari Cam 
 • Tavan pencereleri: Wasco 
 • Yangından korunma: Isolatek; Hilti; Victaulic; Viking 
 • İzolasyon: Taşyünü; İkinen; Thermafiber; Kesin; DOW 

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

Kaynak: Architectmagazine


Yorum yazmak için


Birleşik Krallık’ın “en sürdürülebilir” mahallesi Phoenix planlama onayı aldı Geliştirme şirketi Human Nature, Lewes’teki eski bir sanayi bölgesini , Birleşik Krallık’ın ahşaptan yapılmış en büyük bölgesi olacak 685 evlik sürdürülebilir bir mahalleye dönüştürmek için planlama onayı aldı .

Copyright © 2024 All Rights Reserved | Mimdap.org