GENÇ MİMARLAR LINDSEY WIKSTROM ve JEAN SUH… - MİMDAP
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
GENÇ MİMARLAR LINDSEY WIKSTROM ve JEAN SUH…
Share 14 Nisan 2023

Mattaforma Binaları Bahçelere Gömüyor

New Yorklu ikili Lindsey Wikstrom ve Jean Suh, çevre açısından daha sürdürülebilir bir dünya inşa ediyor ve bunu mimari alanda yapmak konusunda iyimserlik yaratıyor.

Editör: Emma Leigh Macdonald

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Guarionex Rodriguez’den Lindsey Wikstrom ve Jean Suh’un Portresi. Tüm resimler Mattaforma’nın izniyle.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2021’de Mattaforma’yı Jean Suh ile birlikte kuran Lindsey Wikstrom, “İnşa edilmiş ortamda çalışırken çoğu tipik ve varsayılan süreç zarar verici ve oldukça kirleticidir” diye söze başlıyor. Projelerinin her biri malzeme araştırma ve tasarımının sınırlarını zorlayarak mimarlık alanında şu anda mevcut olandan daha topluluk odaklı sonuçlar Wikstrom ve Suh’un günlük odak noktası, bu vizyonu paylaşan ortaklar bulmak ve teknolojik hızlarına ayak uydurmak. ve çevre araştırmaları.Bu nedenle, Mattaforma yalnızca yeni tasarım ve malzeme yeniliklerine dayalı olarak sürekli gelişmekle kalmıyor, aynı zamanda müşterilerini de bu öncelikleri benimsemeye zorluyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Parkview Dağ Evi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu ahlakın iş başındaki bir örneği, Mattaforma’nın Sedona, Arizona yakınlarında bulunan biyoçiftlik ve konukseverlik projesidir. Şu anda araştırma ve tasarım aşamasında olan çalışma, konukların yerinde yetiştirilen ürünleri tüketirken kendilerini çöl manzarasına kaptırdıkları bir yer hayal ediyor. Wikstrom, “Müşteri ve danışman ekip, yiyeceğin nereden geldiğinin önemini gerçekten anladılar,” diyor, “ancak bunu projenin inşa edilen bileşenlerine henüz genişletmemişlerdi.” Suh, biyodinamik çiftçiliğin döngüsel ilkelerini tasarımlarına dahil ederek, Mattaforma’nın yapının “tıpkı yenilebilir manzara gibi” topraktan çıktığı bir yaklaşım formüle ettiğini ekliyor. İkili, New York’taki evlerinde, bu yıl içinde açılacak olan The Nursery for Public Records’u tasarlıyor. Halihazırda bir müzik mekanı, bar, dinleme odaları ve Gowanus, Brooklyn’deki tarihi bir binada bir restoran içeren sürdürülebilir düşünceye sahip kültürel alana bir ekleme öngördüler. Talimatları onlardan, kış aylarında bitkileri barınmak için açık bahçe alanında (ve yeşilliklerle dolu olmadığında insanların kullanımı için) halihazırda sahada bulunan üç nakliye konteynırını kullanarak bir muhafaza inşa etmelerini istedi. Wikstrom, “Çıkış noktamız, nakliye konteynırlarından gelen çeliği bir çatı sistemi içinde ısıyı emmek ve tutmak için nasıl kullanabileceğimizi ve bunları bir Trombe duvarı gibi düşünerek nasıl kullanabileceğimizi düşünmekti.” güneş ışığından enerji depolar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Public Records için Çift Yumurta İkizleri modeli.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu temel yaklaşım, Mattaforma’nın tipik bir örneğidir: Eldeki malzemeler ne olursa olsun karmaşık vizyonları tutarlı bir şekilde yürütmek. Utah, Park City’de yapım aşamasında olan başka bir proje, sanatçı konutlarını bir dağ yamacına yerleştirecek. Tasarım ikilisine göre, dikey tasarımları beton hacmini azaltmak için minimum ayak izi kullanıyor ve ormanda minyatür bir kule yaratıyor. Bu çevreye duyarlı düşünce, Wikstrom’un mimarlık ve ekolojinin kesişimine odaklanan bir departman olan New York’taki Modern Sanat Müzesi’nde yeni açılan Emilio Ambasz Enstitüsü için yaptığı tartışma dizisi gibi eğitim çalışmalarına da uzanıyor. “Maddi Dünyalar” başlıklı kitap, Mattaforma’nın çalışmalarını daha geniş kitlelere ulaştırmak ve stüdyonun kapsamlı uygulamalarını desteklemek için bir çıkış noktası olarak hizmet ediyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: www.culturedmag.com


Yorum yazmak için


1964’ten beri BT Tower, Londra’nın Fitzrovia kentine ince gölgeler düşürüyor ; Berlin’deki Fernsehturm’a ya da Moskova’daki Ostankino Kulesi’ne benziyor. 

Copyright © 2024 All Rights Reserved | Mimdap.org