LEVER'IN MASIF KERESTE Tasarımı Portland Sanat Müzesi Genişletme Yarışmasını Kazandı - MİMDAP
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
LEVER’IN MASIF KERESTE Tasarımı Portland Sanat Müzesi Genişletme Yarışmasını Kazandı
Share 13 Ocak 2023

Maine’in en büyük şehrinde bulunan Portland Sanat Müzesi (PMA), PMA’nın genişlemesini tasarlamak için dünya çapındaki prestijli yarışmanın galibi olarak LEVER Architecture’ı seçti. Bu yeni yapı, PMA’nın şehir merkezindeki mevcut dört binasıyla harmanlanarak kampüse yaklaşık 60.000 fit kare ekleyecek ve PMA’nın beklediği gibi yıllık 300.000 ila 500.000 ziyaretçiyi barındırmak için mahalleye 100 milyon $’a mal olacak.

 

 

 

Portland Sanat Müzesi, Maine/ Dovetail Design Strategists

 

 

 

 

 

 

LEVER Müdürü Chandra Robinson bir basın açıklamasında, “PMA’nın yarışma özeti, bir müzenin ne olduğuna dair temel fikre meydan okudu” dedi. “İnsanlar, topluluklar ve dünyadaki belirli bir konum için tasarım yapmaya başlamanın ne anlama geldiğini keşfetmeleri için dünya çapındaki tasarımcılara bir uyandırma çağrısıydı.

 

 

 

 

 

 

 

Yeni bir kapsayıcı katılım konsepti geliştirmeden müze konseptine meydan okuyamazdık. Ekiplerimizin Wabanaki kültürü, topluluk katılımı ve evrensel erişilebilirlik hakkındaki görüşleri bu tasarım yaklaşımının temelini oluşturdu.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Portland Sanat Müzesi Kavramsal Tasarım Yaklaşımı

 

 

 

 

 

1) Işığı Selamlamak

 

 

 

 

 

Wabanaki, 12.000 yıldır şafağı insanlarla ve toprakla bir bağlantı olarak kucakladı. Lever’in fikri, ışığı kucaklayarak ve PMA’yı tüm insanların ait olduğu yeni bir kentsel mimari konseptiyle ilişkilendirerek Wabanaki’nin felsefelerine saygı duruşunda bulunuyor.

 

 

 

 

 

Uzantının eğimli çatısı, yaz gündönümünde yükselen güneşi kucaklıyor; kışın güneş, merkezin halka açık kapalı alanını aydınlatır. Granit, terakota ve meşe gibi yerel malzemelerin kullanıldığı bina, ferah ve havadar görünüyor ve doğal çevreyi yansıtıyor.

.

 

 

 

 

Kışın Ücretsiz St.Portland Sanat Müzesi

 

 

 

 

 

 

2) Birleşik Kampüs

 

 

 

 

 

 

 

Her şey birbirine bağlı olduğundan, hiçbir şeye tek başına bakamazsınız. Lever’in tasarımı, idari kanadı araziyi geçen açık bir zemin kat kamusal alanla değiştirerek engelleri ortadan kaldırıyor. Bu “Serbest Cadde” ve çevredeki manzaralar, çeşitli yapıları ve hizmetleri birbirine bağlayan bağlantı hattı görevi görüyor.

 

 

 

 

 

 

Yenilenen heykel kortu artık ışıkla dolu, açık bir plaza ve yeni geliştirilmiş bir performans alanına davetkar bir giriş.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeni Kanat Portland Sanat Müzesi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3) Herkes İçin

 

 

 

 

Free Street, şehrin canlılığını müzenin içine taşıyor ve ziyaretçileri topluluk salonu, atölyeler ve ellerini kirletip gürültü yaratabilecekleri bir performans salonu gibi beklenmedik alanlarla karşılıyor. Bu parlak bir şekilde aydınlatılmış yol, sanat ve koşuşturma katmanlarını sergileyen çatı salonuna yükselir.

 

 

 

 

“Kendinizi müzede görebileceğiniz ve gerçekleşen etkinlikleri görebileceğiniz bir tasarım geliştirmek istiyoruz. Terasta oturan insanları görebilir ve ‘Hey, orası ait olduğumu hissettiğim bir yer; bu gerçekten hayatımın ve bir bütün olarak topluluğumun bir parçası ”. LEVER Müdür Chandra Robinson açıkladı.

 

 

 

 

 

 

 

Yeni Kanat Çatısı  Portland Sanat Müzesi

 

 

 

 

 

 

 

 

LEVER konsepti, jüri kararına ve kamuoyu geri bildirimlerine tabi olmasına rağmen, daha fazla tasarım ve malzeme seçimi gerektirerek devam ediyor. Bunlar arasında sürdürülebilirlik endişeleri ve mevcut binalara müdahalenin boyutu yer alır.

 

 

 

 

 

 

20 farklı ülkeden toplam 104 katılımın olduğu bir yarışmada firma, Adjaye Associates, MVRDV ve Toshiko Mori Architect liderliğindeki üç rakip aday firmayı eledi. Projeyi tamamlamak için LEVER, Scott Simons ve Unknown Studio, Chris-Newell-Akomawt Eğitim Girişimi, Openbox, Once-Future Office, Atelier Ten, Guy Nordenson, Arup ve Studio Pacifica’yı içeren bir grupla işbirliği yapacak.

 

 

 

 

 

 

Robinson, projenin “geleceğe büyük bir sıçrama yapan ve her birimizi sanat ile insan ruhunun nasıl yakından bağlantılı olabileceğini kutlayan bir zamana ve yere götüren yeni bir müze yaratacağını” sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

LEVER Mimarlık/ Portland Sanat Müzesi, Maine / Dovetail Tasarım Stratejistleri

 

 

 

 

 

 

 

 

Müze müdürü Mark Bessire, Dovetail Design Strategists liderliğindeki yarışmayı “PMA’nın 140 yıllık varoluşundaki en önemli olaylardan biri” olarak nitelendirdi. “LEVER ve ekibi, bölgemizin geleceği, sanat, kültür ve toplum ihtiyaçlarını yoğun bir şekilde önemsiyor. Maine’in bir sonraki önemli dönüm noktasını hayal etmek için LEVER ve topluluklarımızla işbirliği yapmak için sabırsızlanıyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 


Yorum yazmak için


Birleşik Krallık’ın “en sürdürülebilir” mahallesi Phoenix planlama onayı aldı Geliştirme şirketi Human Nature, Lewes’teki eski bir sanayi bölgesini , Birleşik Krallık’ın ahşaptan yapılmış en büyük bölgesi olacak 685 evlik sürdürülebilir bir mahalleye dönüştürmek için planlama onayı aldı .

Copyright © 2024 All Rights Reserved | Mimdap.org