Tasarımcıların çevresel aktivizmdeki rolü |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Tasarımcıların çevresel aktivizmdeki rolü
Share 8 Ağustos 2022

Söyleşiyi yapan :Amina Amber

Greenpeace’in 50. yıldönümüne denk gelmek üzere Dezeen, tasarım ve aktivizm arasındaki ilişkiyi tartışmak üzere canlı bir konuşmaya ev sahipliği yapmak üzere Michael Green Architecture ve Greenpeace ile birlikte çalıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tasarım, Aktivizm ve Etki başlıklı konuşma, Dezeen’in kurucusu ve genel yayın yönetmeni Marcus Fairs tarafından yönetildi ve tasarımcıların çevresel kaygıları çözmek için yeterince çaba gösterip göstermediklerini veya bu sorunları alevlendirmekte suç ortağı olup olmadıklarını araştırdı.

 

 

 

Greenpeace’in kurucu ortağı Rex Weyler, panelde Michael Green Architecture’dan Kanadalı mimar Michael Green ve Ryerson Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama profesörü ve lisansüstü direktörü Nina-Marie Lister ile birlikte yer aldı.

 

 

 

 

Söyleşiyi izlemek için tıklayınız…

 

 

 

 

 

Greenpeace, 50 yıl önce Kanada’nın Vancouver kentinde nükleer testleri durdurmak amacıyla kuruldu ve ardından balina avcılığını önlemek için mücadeleye katıldı.

 

 

 

O zamandan beri örgüt, iklim değişikliği, sosyal eşitsizlik ve tehdit altındaki demokrasi gibi yaygın sorunları ele alan küresel bir çevre hareketine dönüştü.

 

 

 

 

Kuruluşun 50 yıllık aktivizmini yansıtan panel, tasarımcıların ve mimarların daha geniş çevre adaleti konuşmasına nerelerde uyduklarını ve iklim acil durumunu ele almak için tasarım endüstrisi tarafından daha neler yapılabileceğini araştırdı.

 

 

 

 

 

 

 

Greenpeace’in kurucu ortağı Rex Weyler

 

 

 

 

Weyler, British Columbia, Kanada’da yaşayan bir yazar ve ekolojisttir. Weyler, yerli Amerikan uluslarının tarihi olan Pulitzer Ödülü’ne aday gösterilen Blood of the Land dahil olmak üzere bir dizi tarihi kitap yazmıştır.

 

 

 

 

1970’ler boyunca, Weyler Greenpeace Vakfı’nın direktörü, Greenpeace Chronicles’ın editörü ve Greenpeace International’ın kurucularından biriydi.

 

 

 

 

 

 

 Michael Green, toplu kereste yapımında uzmanlaşmış Kanadalı bir mimardır.

 

 

 

 

 

Green, Kanadalı bir mimar ve yapılı çevrede ahşabın kullanımını savunuyor. Green konuyla ilgili dünya çapında konferanslar veriyor ve “Neden Ahşap Gökdelenler İnşa Etmeliyiz” başlıklı bir TED konuşması yaptı.

 

 

 

 

Merkezi Vancouver’da bulunan Green, 2012 yılında masif ahşap yapımında uzmanlaşmış kendi adını taşıyan firmasını kurdu. Stüdyosu, Wood Innovation Design Center ve T3 Minneapolis de dahil olmak üzere dünyanın en büyük modern ahşap binalarından bazılarını tamamladı.

 

 

 

 

 

 

 

Nina-Marie Lister, Ryerson Üniversitesi’nde Şehir ve Bölge Planlama profesörü ve lisansüstü direktörüdür.

 

 

 

 

 

Lister, Ryerson Üniversitesi Ekolojik Tasarım Laboratuvarı’nın kurucusu ve yöneticisi ve Şehir ve Bölge Planlama profesörü ve lisansüstü direktörüdür.

 

 

 

 

Lister’in çalışması, iklim direnci, biyolojik çeşitlilik ve insan refahı için yeşil altyapı tasarımını araştırıyor. 100’ün üzerinde bilimsel ve profesyonel yayına imza attı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen


Yorum yazmak için


Beş yıllık inşaattan sonra, MVRDV’nin çok lanse edilen karma kullanımlı Valley projesi Amsterdam’da resmen açıldı. Tasarım: MVRDV

Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org