KEMPEGOWDA HAVALİMANI GENİŞLETMESİ… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
KEMPEGOWDA HAVALİMANI GENİŞLETMESİ…
Share 8 Ağustos 2022

Tasarım: HOK

Kempegowda Uluslararası Havalimanı, Terminal 1’in genişletilmesi, Güney Hindistan’ın en yoğun havalimanını uluslararası yolcular ve kargo için önemli bir merkez olarak yeniden konumlandırıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Hoş ve verimli bir kaldırım kenarından uçağa giden yolcu deneyimi yaratan bir tasarımla, açık, davetkar ortamda gezinmek kolaydır ve havalimanını kullanan artan sayıda yolcuyu barındırır.

 

 

 

 

Yapı, mevcut terminalle sorunsuz bir şekilde uyum sağlayan büyük, dramatik bir varlık yaratıyor. Zarif bir şekilde kavisli bir çatı, yeni ve mevcut tesisler için birleştirici unsur olarak hizmet ederek, havalimanı için güçlü bir fiziksel varlık ve görsel kimlik yaratıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çatının dalgalı şekli, yolcuları ve ziyaretçileri dış etkenlerden koruyan bir gölgelik oluşturur. Yapısal sistemi, yukarıdaki yapıyı karşılamak için bir asma tavandan geçen zarif çelik dallara sahip monolitik bir kaide içerir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Binanın geniş çıkıntısının yanı sıra low-e cam kullanımı, enerji açısından verimli, yüksek performanslı bir yapı oluşturmak için istenmeyen ısı kazanımını azaltır. Çatı pencereleri, doğal ışığın yukarıdan nüfuz etmesini sağlayarak, orijinal binanın atmosferini ve ferah hissini genişleme ile ilişkilendirir. Terminalin doğu ve batı uçlarında, 65 fit yüksekliğindeki cam duvarlar, alanı doğal ışıkla doldururken, dışarıya hakim manzaralar yaratıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gümüş metalik ve parlak beyaz yüzeyler, şehrin yüksek teknoloji doğasını hatırlatıyor. İç peyzaj özellikleri ve dikimler, Bengaluru’nun Hindistan’ın “Bahçe Şehri” olarak ününü pekiştiriyor. Yeni yolcu olanakları arasında kapı salonlarında geliştirilmiş oturma alanları ve çeşitli yeni perakende satış ve yemek fırsatları yer alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Genişletme, Airbus A380 gibi daha yeni geniş gövdeli uçaklar için özel olarak tasarlanmış uluslararası kapıları ve özel ada karuselleri ile daha verimli bir bagaj teslim sistemini ekliyor.

 

 

 

 

 

Havaalanı, Hindistan Endüstrisi Yeşil İş Merkezi Konfederasyonu’ndan GreenCo Platin sertifikası ve Hindistan Yeşil Bina Konseyi’nden LEED Altın sertifikası aldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje Bilgileri:

 

 

Mimarlar: HOK

 

Yer: Kempegowda Uluslararası Havalimanı (BLR), KIAL Rd, Devanahalli, Bengaluru, Karnataka 560300, Hindistan

 

Genel Danışman: ARUP

 

Müşteri: Bangalore Uluslararası Havalimanı Limited

 

Alan: 134000.0 m2

 

Proje Yılı: 2013

 

Fotoğraflar: Sam Fentress

 

Üreticiler: Bradley Corporation ABD

 

Proje Adı: Kempegowda Uluslararası Havalimanı

 

 

 

 

 

Kaynak: www.arch2o.com


Yorum yazmak için


Beş yıllık inşaattan sonra, MVRDV’nin çok lanse edilen karma kullanımlı Valley projesi Amsterdam’da resmen açıldı. Tasarım: MVRDV

Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org