Büyük Marmara Depremi’nin yarın 23’üncü yılı: Riskli binalarda yaşamlar sürüyor |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Büyük Marmara Depremi’nin yarın 23’üncü yılı: Riskli binalarda yaşamlar sürüyor
Share 16 Ağustos 2022

7,4 büyüklüğündeki 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin ardından megakent İstanbul’un durumu bir kez daha gündeme geldi. İstanbul’da 90 bine yakın ağır ve çok ağır hasarlı bina bulunuyor. 318 bina acil yıkılacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

17 Ağustos 1999 Büyük Marmara Depremi’nin yarın 23’üncü yılı. Gölcük depreminde olduğu gibi İstanbul için de uzun yıllar uyarılar yapılıyor. Olası İstanbul depremine karşı kentte özellikle hastaneler, okullar, kamu kurumlarının durumu halen tartışmalı noktalar arasında geliyor. Kentin depreme karşı hazırlıksız olduğu, riskli binalarda yaşamların devam ettiği de bilinen gerçek. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da 500 bine yakın orta hasarlı, 90 bine yakın ağır ve çok ağır hasarlı bina bulunduğunu, 318 binayı acilen yıkacaklarını söyledi.

 

 

 

Gölcük merkezli Büyük Marmara Depremi, gece saat 03.02’de meydana gelmişti. Depremde resmi rakamlara göre, 17 bin 480 kişi yaşamını yitirmiş, 23 bin 781 kişi yaralanmış, 285 bin 211 konut ve 42 bin 902 işyeri hasar görmüştü. Büyük Marmara Depremi’nin ardından bugün deprem güvenliği konusunda hangi noktada olduğumuz ise bir kez daha gündemde.

 

 

 

‘TABUTTA YAŞATMAYACAĞIZ’

 

 

 

İBB Başkanı İmamoğlu dün Kongre Merkezi’nde düzenlenen “İstanbul’un Yeni Çözüm Adımları” konulu toplantıda, kentin olası depreme hazırlık süreciyle ilgili bilgiler paylaştı. 1999 depremini, “Cumhuriyet tarihinin en büyük trajedisi” diye nitelendiren İmamoğlu, İstanbul’da 500 bine yakın orta hasarlı, 90 bine yakın ağır ve çok ağır hasarlı bina bulunduğunu aktardı. İmamoğlu, “Belki bunun daha üstüne çıkabilir bir sonuçla karşı karşıyayız. Toplamda 600 bine yakın problemli yapı stokundan bahsediyoruz” dedi. 318 binanın acil yıkılması gerektiğini kaydeden İmamoğlu, “O binalarda yaşayan 3 bin 99 aile var. Bu ailelerin ağırlıklı bölümü kiracı. Bu insanlarımızı tabutta yaşatmayacağız” diye konuştu.

 

 

 

ÇÜRÜMÜŞ BİNALARDA YAŞAM

 

 

 

 

İstanbul’da çok sayıda riskli binada yaşam ise devam ediyor. Fatih, Sultangazi, Bağcılar, Bahçelievler gibi ilçelerde kolonları hasarlı, demirleri çürümüş ve paslı 40 yaşın üstünde birçok bina bulunuyor. Kiracılar uygun olduğu için kaldığı dairelerde, ev sahipleri de yüksek kiralar nedeniyle binalarında oturmaya devam ediyor. Sultangazi’de 35 yıllık bir binada oturan Mustafa Şen, DHA’ya yaptığı açıklamada “Riskli bina ama yapacak bir şey yok. En az kira 2 bin 500 lira. Yeni binaya geçsek 5 bin lira kirası var. Korkuyorum ama yapacak bir şey yok” derken; Bahçelievler’deki 44 yıllık binada oturan Yeşim Güler de “Bir kamyon geçtiğinde apartmanımız oynuyor. 1999 depremini yaşadığım için o korkuyu hala yaşıyoruz” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

DEPREMİN İZLERİ, DENİZ ALTINDA İLK GÜNKÜ GİBİ DURUYOR

 

 

 

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde meydana gelen depremin izleri yıllar önce silinirken; Değirmendere’de denize çöken alanın kalıntıları ise su altında tüm gerçekliğiyle duruyor. Sahilde, denizin 12 metre altından başlayan ve 55 metreye kadar uzanan deprem kalıntılarının izini süren dalış eğitmeni Murat Kulakaç, deniz altında depremin izlerinin ilk günkü gibi durduğunu söyledi. Kulakaç, “Depremde doğanın gücünü gördük. 18 metrede 3 katlı bir binamız var, 2 katı toprağa gömülmüş vaziyette ve balıkların yuvası olmuş. Otel, restoran ve çay bahçelerinin kalıntıları duruyor. İnsanlara yönelik objeler de görüyoruz. Kumpir ve simit arabası ile karşılaştık” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: birgün


Yorum yazmak için


Tasarım: Mimar John Marx ve sanatçı Absinthia Vermut Geleneksel müze deneyimini yeniden tanımlamayı amaçlayan dinamik bir pop-up müze projesi olan Seyircisiz Müze, yeni sanat eserleri ve heyecan verici geliştirmelerle övünerek Burning Man 2023’e zaferle geri döndü. Mimar John Marx ve sanatçı Absinthia Vermut tarafından 2019 yılında kurulan bu yenilikçi müze, ziyaretçileri yıllık sergilerini şekillendirmeye aktif olarak katılmaya teşvik ediyor. Lonnie Graham, çeşitli […]

Copyright © 2023 All Rights Reserved | Mimdap.org