AVRUPA 2022 KENTSEL KAMUSAL ALAN ÖDÜLÜ BEŞ FİNALİSTİ… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
AVRUPA 2022 KENTSEL KAMUSAL ALAN ÖDÜLÜ BEŞ FİNALİSTİ…
Share 27 Temmuz 2022

Editör: Josh Niland

Bienal Avrupa Kentsel Kamusal Alan Ödülü, şu anda yarışmanın 11. baskısı olan, 35 farklı ülkeden 326 kayıtla rekor kıran toplam beş projeyi içeren 2022 finalistlerinin listesini açıkladı.

 

 

 

Toulouse’daki Saint Sernin Meydanı, Joan Busquets, Pieter-Jan Versluys, BAU (B – Arquitectura i urbanisme)

 

 

 

 

 

 

 

Her proje 2018 ile geçen yıl arasında tamamlandı. Kazananlar 14-15 Kasım tarihlerinde Barselona Çağdaş Kültür Merkezi’nde (CCCB) yapılacak bir törenle açıklanacak.

 

 

 

CCCB yaptığı duyuruda, “Onursal olan ödülün birkaç ayırt edici özelliği var” dedi. “İlk olarak, hem mimara hem de konseye, müdahaleyi gerçekleştirmekten sorumlu olan kamu idaresi şubesi veya destekçiye verilir. İkincisi, Ödül – en azından münhasıran veya öncelikli olarak – büyük ölçekli değildir. kentsel planlama müdahaleleri değil, aynı zamanda, her şeyden önce vatandaşların yaşamını iyileştirmeyi amaçlayan kentsel cerrahi olarak adlandırılabilecek şeylerin büyük veya küçük olmasına özen gösterir. ve belirli bir Avrupa şehir fikrini teşvik etmek.”

 

 

 

Bu yılki jüri eleştirmen Hans Ibelings, ETH Zürih peyzaj profesörü Teresa Gali-Izard, Atina merkezli esneklik danışmanı Eleni Myrivili, Assemble, Londra kurucusu Paloma Strelitz, Sloven mimar Špela Videčnik, İsviçre Mimarlık Müzesi müdürü Andreas Ruby ve Universitat Politècnica de’den oluşuyordu. Ödül Sekreteri olarak görev yapan Catalunya (UPC) öğretim görevlisi Lluís Ortega.

 

 

 

 

POOL IS COOL (2021) için Jozef Wouters tarafından Brüksel, Belçika’da FLOW

 

 

 

 

 

 

 

Jozef Wouters tarafından Brüksel’de AKIŞ

 

 

 

 

 

 

Açıklama: “Elli gencin katılımıyla tasarlanan ve inşa edilen Flow, kırk yılda Brüksel’de inşa edilen ilk açık hava yüzme havuzudur. Bu proje, temiz havanın tadını çıkarmak için zengin bir buluşma yeri oluşturan geçici bir yapı ve Basit, ekonomik, birçok kişinin kolayca kurabileceği modüler bir sistem olarak, herkesin aktif, sağlıklı bir kamusal alan yaratmaya nasıl katılabileceğinin güzel bir örneğini sunuyor.”

 

 

 

 

Gemeente Utrecht (2020) için OKRA Landschapsarchitecten tarafından Utrecht, Hollanda’da Catharijnesingel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Utrecht’teki Catharijnesingel, OKRA Landschapsarchitecten tarafından. Resim:© 2021 OKRA peyzaj mimarı.

 

 

 

 

 

Açıklama: “Catharijnesingel’in restorasyonu, bu caddeyi işgal eden araç trafiğini kaldırıyor ve şehir için yeni bir kamusal alanı yeniden canlandırmak için suyu geri getiriyor ve bisikletçiler ve yayalar için erişilebilir hale getiriyor. Bu proje, şehrin niteliklerini canlandırmanın mükemmel bir örneğidir. Suyun ve biyolojik çeşitliliğinin geri kazanılması yoluyla. Çevreden ilham alınarak ağaçlar, bitki örtüsü, döşeme malzemeleri ve sokak mobilyaları dahil tüm unsurlar titizlikle seçilmiş ve doğanın gelecekte nasıl gelişeceğini öngörmektedir. küresel iklim krizinin mevcut durumunda önemli bir rol oynayacak sağlıklı mikro iklim.”

 

 

 

 

(Kapak resmi) Toulouse Métropole (2020) için Joan Busquets, Pieter-Jan Versluys, BAU (B – Arquitectura i urbanisme) tarafından Toulouse, Fransa’daki Saint Sernin Meydanı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Toulouse’daki Saint Sernin Meydanı, Joan Busquets, Pieter-Jan Versluys, BAU (B – Arquitectura i urbanisme). Resim: © 2020 BAU.

 

 

 

 

 

 

Açıklama: “Toulouse’daki Saint Sernin Meydanı projesi, şehrin tarihi kentsel dokusuna itibar kazandırıyor. Yüzeyini işgal eden arabalar kaldırıldı ve kayıp ağaçlar, kamusal alanın organizatörleri olarak eski haline getirildi. Teklifin sadeliği, malzeme kullanımı ve sitenin mirasının tanınması, bir zamanlar tehlikede olan yeni bir kamusal alanı yeniden etkinleştirmek ve dikey boyutunu yeniden kazanmak ve çeşitli kamusal kullanımları barındırabilecek bir alan oluşturmak için projenin mekanizmaları haline geldi.”

 

 

 

 

Artilērijas dārzi (2021) tarafından Riga, Letonya’da kentsel topluluk bahçesi “Sporta pils dārzi”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Artilērijas dārzi tarafından Riga, Letonya’daki kentsel topluluk bahçesi ‘Sporta pils dārzi’. Resim:© 2021 Kristine Majare.

 

 

 

Açıklama: “Kentsel topluluk bahçesi ‘Sporta pils dārzi’, terk edilmiş bir araziyi kurtarmak için popüler bir girişimin sonucudur ve yeni bir kamusal alan tipolojisi haline gelir. Ortaya çıkan proje, yeni bir sistem, üretken, kültürel ve sosyal mantıkları birleştiren ve ortaya çıkan doğal unsurları topluluk alanının bir parçası olarak bütünleştiren bir kentsel alan modelidir.”

 

 

 

 

Lund Katedrali için Price & Myers, Brendeland & Kristoffersen Architects tarafından Lund, İsveç’te Hage (2021)

 

 

 

 

 

 

Price & Myers, Brendeland & Kristoffersen Architects tarafından Lund, İsveç’te Hage. Resim:© 2021 Geir Brendeland.

 

 

 

 

 

Açıklama: “Lund Katedrali, çevresindeki hızlı şehirleşme mantığına alternatif olacak bir kamusal alan geliştirmek için özelliklerini kullanmaya karar verdi. Yıkılmış bir fabrika binasından kurtarılan tuğlalardan yapılmış duvarlarla üç tarafı kapatılmış bir avlu, Lund’un eteklerinde henüz gelişmemiş bir arazide yer alan Arsa sahibi, bölgenin kentleşme gelişimine ayak uydurmaya değil, vatandaşlara açık kendi rotasını izlemesine izin vermeye karar verdi.Avlu ilk müdahaledir , yerin kademeli bir evrimi beklentisi: bir hortus inconclusus.”

 

 

 

 

Kaynak: Archinet


Yorum yazmak için


Beş yıllık inşaattan sonra, MVRDV’nin çok lanse edilen karma kullanımlı Valley projesi Amsterdam’da resmen açıldı. Tasarım: MVRDV

Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org