YENİLEME PROJESİ: Caramão BN Evi |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
YENİLEME PROJESİ: Caramão BN Evi
Share 21 Haziran 2022

Tasarım: João Tiago Aguiar, Mimarlar olarak mimarlar

Lizbon, Caramão semtinde yarı müstakil bir evin yenilenmesi ve genişletilmesi projesidir bu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Vurgu, arka cepheyi arsanın içine doğru ilerleterek mümkün kılınan arkadaki uzantıya çizilir ve bu da cephenin çok sayıda iç değişikliğe izin veren tamamen yeniden çizilmesi ile sonuçlanır. Bu cephe, alışılagelmiş veranda ortamlarının çeşitliliği ve karakteristik düzensizliğinin aksine, yalnızca esas olanın hakim olduğu birkaç görsel öğeye sahiptir.

 

 

 

 

 

 

 

 

2021 yılı sonunda tamamlanan binada, ana cephenin mahalle özelliklerine uygun olarak korunması sayesinde, herkesin çevresiyle harmanlanmış olarak tanıdığı bir ev görmek artık mümkün.

 

Ev, zemin katta sosyal alan ve 1. katta özel alan olmak üzere 3 kattan (bodrum, zemin kat ve 1. kat) oluşmaktadır. Bodrum katında bir çamaşırhane/teknik alan, misafir tuvaleti ve en belirgin işlevinin biraz ötesine geçen bir ofis/misafir odası var. Merak uyandıran bu alt kat, doğal olarak aydınlatılmakta ve bir “ışık kuyusu/veranda” ile havalandırılmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İç mekân kısmen insan etkileşimine değer verecek şekilde dönüştürüldü; asıl endişe, sakinlerin evden nasıl yararlanabilecekleriydi. Bu amaca ulaşmak için mutfakla bütünleşik salona açılan mekanlar tasarlanmış ve oturma odası avluya doğru genişletilmiştir. Zemin kat, dönüşen bahçeyi sosyal bir alana da dahil ederek, kişilerarası etkileşimleri artıran akışkan, geniş ve birleşiktir.

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. katın arka tarafında özel verandalı ebeveyn yatak odası ile ana cepheye yakın ve çatı tavanından faydalanarak yüksek tavanlı, şık ve farklı bir tasarım sunan iki yatak odası daha tasarlanmıştır. .

 

 

 

 

 

 

 

 

Takım:

 

Mühendislik: OMF

 

İnşaa Eden: Carlos Godinho da Silva, Lda

 

Diğer katılımcılar: João Tiago Aguiar

 

Susana Luis, Rúben Mateus, João Nery Morais, Maria Sousa Otto, Arianna Camozzi, Samanta Cardoso de Menezes, Diogo Romão, Constança Lino, Francisco Duarte, Nuno Sequeira, Renata Vieira

 

 

 

 

 

Kaynak: Archello


Yorum yazmak için


Beş yıllık inşaattan sonra, MVRDV’nin çok lanse edilen karma kullanımlı Valley projesi Amsterdam’da resmen açıldı. Tasarım: MVRDV

Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org