GHERY: Bir Ev, Yaratılan Heyecan ve Eleştiriler… - MİMDAP
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
GHERY: Bir Ev, Yaratılan Heyecan ve Eleştiriler…
Share 20 Haziran 2022

Frank Gehry’nin Santa Monica evi için  “Komşular gerçekten sinirlendi”  konusunu ele alyoruz…

Söyleşiyi yapan: Marcus Fuarları

Mimar Frank Gehry, yayının 30. sayısını işaretlemek için PIN-UP dergisine verdiği özel röportajda, 1978’de Santa Monica’daki ufuk açıcı evinin nasıl heyecan yarattığını açıkladı.

Gehry, kendisini ün kazanmasına yardımcı olan proje hakkında “Komşular gerçekten sinirlendi” dedi.

“İki kapı güneyimdeki komşu avukattı. Belediyeye şikâyet edip dava açtı.” diye devam etti.

 

Frank Gehry, Santa Monica’da kendi evini tasarladı. Fotoğraf Buck Ellison

 

 

 

Frank ve Berta Gehry Residence olarak adlandırılan proje, yeşil bir banliyöde bir köşede Hollanda sömürge tarzında inşa edilmiş bir evin genişletilmesini içeriyordu.

 

 

Gehry’nin zincir bağlantılı çit, oluklu galvanizli çelik ve kontrplak gibi ucuz malzemelerin öncü kullanımı bir sansasyon yaratarak mimarın şöhret kazanmasına yardımcı oldu.

 

 

PIN-UP görüşmecisi Mimi Zeiger’e konuşan 92 yaşındaki tasarımcı, malzeme seçiminin kısmen ekonomik bir karar olduğunu söyledi ve projeye sadece 50.000 dolar harcadığını söyledi.

 

 

 

 

 

 Frank ve Berta Gehry Residence alışılmadık yapı malzemeleri kullandı. Fotoğraf IK’s World Trip’e aittir.

 

 

Gehry, “İki küçük çocuğumuz vardı ve fazla paramız yoktu,” diye açıkladı. “Bir an önce bir şeyler yapmamız gerekiyordu. Eşim Berta evi buldu ve annemin ısrarı üzerine satın aldı.”

 

 

Ancak ev, ailenin ihtiyaçları için yetersizdi. “Onarmak zorundaydım” dedi. “Yeterince geniş bir mutfağı yoktu, ikinci çocuk için bir yatak odası yoktu. Tüm eve göre çok küçük bir miktar olan 50.000 dolar harcadık.”

 

 

 

 

Evin yıkılmış formları daha sonraki çalışmalarında ortaya çıkıyor. Fotoğraf IK’s World Trip’e aittir.

 

 

 

 

Gehry, projeyi, ticari markası haline gelecek sıra dışı malzemeleri ve yapısız formları denemek için kullandı.

 

 

Gehry, “Basit malzemelerle ilgileniyordum – süslü malzemeler almanıza gerek yoktu,” dedi.

 

 

“Galvanizlemeyi sevdiğim oluklu metalle çalıştım. Tipik olarak kullanılma şeklini beğenmedim ama estetiği beğendim. Ahşabı da elbette Japon etkisindeki malzemelerden ahşap çerçevelemeye kadar çok sevdim.”

 

 

Gehry, evin kendisini değiştirmek yerine dışarı doğru genişletmeyi ve uzantıyı binanın üç tarafının etrafına sarmayı tercih etti.

 

 

“İnşa edebileceğimiz 12 metrelik bir yan bahçemiz vardı” diye açıkladı. “Ben de ‘Harika’ dedim. Neden yan tarafa yeni bir eklenti yapmıyoruz?’ Bu eski evin aleyhine oldu – eski evi yeni inşaata karşı görüyorsunuz.”

 

 

 

 

Gehry evi üç taraftan genişletti. Çizim Frank O. Gehry’nin izniyle. Getty Araştırma Enstitüsü, Los Angeles (2017.M.66), Frank Gehry  Eskizleri

 

 

 

 

“İçeriden, yandan değil yukarı ve dışarı bakmakla ilgileniyordum çünkü mahalle mimari açıdan heyecan verici değildi. Ama çatı katından okyanusu görebiliyordunuz, havaalanını görebiliyordunuz.”

 

 

“Bütün bunlarla oynadım. Bu yüzden pencereler bu şekilde yapılmış. Sokaktaki büyük ağaçlardan yararlanıyorlar ve ışıkla oynuyorlar.”

 

 

“Ay’ın gökyüzündeki hareketiyle de çalışıyordum. Bunu zaman zaman çatı pencerelerinde farklı noktalarda görebiliyordunuz. Tavanlarda ve çatı pencerelerinde çok fazla yansıma, sokaktaki arabalardan yansıyan ışıklar alıyorduk. .

 

 

“Bakabileceğiniz ya da bakmayacağınız bir tür kinetik ışık gösterisi vardı – orada olduğu kadar bir dayatma değildi.”

 

 

 

 

 

 

Gehry, PIN-UP dergisinin 30. sayısının kapağında yer alıyor. PIN-UP dergisinin izniyle

 

 

 

 

Proje, 11 yıl sonra Pritzker Mimarlık Ödülü’nü kazanan, ancak Bilbao’daki 1997 Guggenheim Müzesi ve Los Angeles’taki 2003 Walt Disney Konser Salonu da dahil olmak üzere en tanınmış binaları daha sonra gelen Gehry’nin kariyerinde önemli bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor.

 

 

Ancak bu gösterişli projelerin öncüsü olan mütevazı Santa Monica projesi, yerel halk arasında hemen popüler değildi.

 

 

Gehry, “Komşular gerçekten sinirlendi,” diye hatırladı. “Caddenin karşısından bir komşu geldi ve ‘Bunu neden bizim mahalleye yaptın?’ dedi.”

 

 

Gehry komşusuna hangi evde oturduğunu sordu. Komşu onu gösterdiğinde, Gehry yanıtladı: “Bak, arka bahçende bir karavan var. O karavan metalden yapılmış ve pek hoş değil. Orada duruyor, biz ona bakıyoruz. Ön bahçenizde eski bir araba var. bloklar üzerinde. Sanırım ben sadece senin yaptığını yapıyorum.”

 

 

Gehry’nin mantığı işe yaramış gibi görünüyordu. “Evet, düşünmesi gerekiyordu. Pek anlamadı ama sorun çıkarmadı.”

 

 

 

Başka bir yerel sakin daha fazla yaygara kopardı. Gehry, “İki kapı güneyimdeki komşu bir avukattı,” diye hatırladı. “Şehre şikayette bulundu, dava falan açtı ama bir yere varamadı.”

 

 

“Sonunda evini yeniden düzenledi. Bil bakalım ne yaptı? Eski evinin etrafına yeni bir ev inşa etti. Tam olarak aynı görünmüyor ama benim fikrimi kopyaladı.”

 

 

New York merkezli PIN-UP, 2006 yılında kurucu ve editör Felix Burrichter tarafından başlatıldı. Gehry ile yapılan röportaj, şu anda satışta olan mimarlık dergisinin 15. doğum günü “Legacy” sayısında yer alıyor.

 

 

Bu sayı, biri Gehry’nin Buck Ellison’ın 92. doğum gününden günler önce fotoğrafladığı, diğeri ise yakında çıkacak olan bir dizi New York mimarının yer aldığı iki farklı kapak seçeneğiyle sunuluyor.

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen

1 Yorum
  1. Tabi ünlü ve önemli bir tasarımcı. Ama bu tür farklılıkların vurgusu da bir yere kadar gibi sanki.

    Sema Akagündüz | 28 Temmuz 2022


Yorum yazmak için


1964’ten beri BT Tower, Londra’nın Fitzrovia kentine ince gölgeler düşürüyor ; Berlin’deki Fernsehturm’a ya da Moskova’daki Ostankino Kulesi’ne benziyor. 

Copyright © 2024 All Rights Reserved | Mimdap.org