MÜLTECİ KAMPLARI, DÜNYA MİRASI STATÜSÜNE ULAŞIR MI… - MİMDAP
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
MÜLTECİ KAMPLARI, DÜNYA MİRASI STATÜSÜNE ULAŞIR MI…
Share 23 Ocak 2022

Beatrice Galilee, The World Around “tasarım hakkında güncel olayları” değerlendiriyor…

 

Söyleşiyi yapan: Anna Marks

 

Dezeen, 2022 zirvesini 5 Şubat’ta canlı yayınlamak için The World Around ile birlikte çalışmaktadır. Konferans öncesinde, kurucu Beatrice Galilee zirvenin odak noktasını açıklıyor ve bu yıl tasarım endüstrisinde görmeyi beklediği değişiklikleri ifade ediyor.

 

The World Around, mimarlık sempozyumunun 2022 baskısı, ormanların ve ağaçların hakları da dahil olmak üzere mülteci kamplarının dünya mirası statüsüne ulaşıp ulaşmayacağına dair çok çeşitli güncel konuları kapsayacak.

 

 

 

Josh Begley’nin 2020 zirvesinde gösterilen kısa filmi Best of Luck with the Wall’dan bir fotoğraf

 

 

 

Kurucu Galilee’ye göre bu, “çağdaş mimariyi öncelikle batı kanonunun anlatısından ayırma” girişiminin bir parçası.

 

 

 

Galilee bu konuyu Dezeen’e, “Dünya Çevresini, tasarım hakkında güncel olaylar olarak konuşmanın bir yolu olarak kullanmaya çalışıyoruz, sadece nesneleri veya binaları tanımlamak için değil,” diye ifade etti.

 

 

The World Around kurucusu Beatrice Galilee,

 

 

 

“Bu yıl içinde yaşadığımız son derece karmaşık dünyayı çözmek ve anlamak için çalışan daha fazla insan görüyoruz.”
Bu yılki konferansın konuşmacıları arasında Gana’da African Futures Initiative adlı yeni bir eğitim platformu sunacak olan küratör Lesley Lokko, yeni kitabı Nutmeg’s Curse’i tartışacak olan yazar Amitav Ghosh ve kendi hikayesine odaklanacak olan film yönetmeni Matthew Heineman yer alıyor.

 

 

 

Beatrice Galilee, The World Around’u 2020’de kurdu.

 

 

 

 

The World Around’un 2022 baskısı, 2020’de Galilee tarafından mimari söylemi derinleştirmek amacıyla kurulan kar amacı gütmeyen kuruluş tarafından düzenlenen üçüncü yıllık zirvedir.

 

 

Dezeen daha önce 2020’deki açılış sempozyumunu ve 2021 zirvesini, geçen yıl The World Around ev sahipliğinde düzenlenen In Focus: Land serisi görüşmelere ve 2020’de Dünya Günü’nü kutlamak için Sanal Tasarım Festivali kapsamında bir işbirliğine ek olarak canlı yayınlamıştı.

 

 

World Around 2022 zirvesi, 5 Şubat’ta Dezeen’de canlı yayınlanacak.

 

__________________________

 

 

Anna Marks: The World Around nedir ve neden buna başladınız?

 

 

 

Beatrice Galilee:  Birisi bir keresinde The World Around’un mimari tarihin ilk taslağı gibi olduğunu söyledi ve bu gerçekten hoşuma gitti. En yeni, önemli, etkili ve gelişmekte olan küresel mimarları, tasarımcıları ve sanatçıları bir araya getiren kamu programları oluşturuyor ve onlardan çalışmalarını çok kısa ve erişilebilir bir şekilde paylaşmalarını istiyoruz.

 

 

The Metropolitan Museum of Art’ın ilk mimarlık ve tasarım küratörüydüm ve orada bulunduğum beş yıl boyunca, çağdaş mimari ve tasarımı düzenli ve etkili bir şekilde iletmenin etkili bir yolunu geliştirmeye çalıştım. ‘In Our Time’ adlı bir dizi halka açık program ve Dezeen’de canlı yayınladığımız ‘Bir Günde Mimarlık Yılı’ adlı tüm gün süren yıllık bir konferans düzenledim.

 

 

 

 

 

 

The Met’ten önce, Çin, Kore ve Portekiz’deki bienallerin küratörü olarak tüm dünyayı dolaşıyordum, Milano Tasarım Haftası için gerçekten eğlenceli etkinlikler üzerinde çalışıyordum ve ayrıca Londra’daki kendi mekanım The Gopher Hole’u başlatmıştım. anormal mimarisi ile. World Around, tüm bu küratörlük deneyimlerinin bir tür melezidir!

 

 

 

Büyük, yavaş organizasyonlarla çalışmaktan öğrendiklerimi ve bienallerin hızlı deneysel ruhunu getiriyor. Ocak 2020’de pandemiden hemen önce başladık, bu nedenle ilk etkinliğimizden bu yana işler biraz değişti.

 

 

 

The World Around’un açılış baskısı 2020’de New York’ta gerçekleşti

 

 

 

Anna Marks: Ocak 2020’deki ilk etkinliğinizden bu yana işler nasıl değişti?

 

 

Beatrice Galilee: Hayatta kalmak çok büyük bir finansal zorluktu. Yepyeni bir hayır kurumu olarak, kendi fiziksel alanımız yok, kesinlikle bir oditoryum yok ve bu yüzden bu etkinliklere ev sahipliği yapabilecek ve yayınlayabilecek kurumlarla işbirlikleri oluşturmaya karar verdim. Pandeminin ilk birkaç haftasında, Sanal Tasarım Festivali’ne ev sahipliği yapan ve ilk ‘Dünya Günü’ halka açık programımızı düzenleyen Dezeen ekibiyle birlikte çalıştık.

 

 

 

Daha sonra, geçen yıl yıllık zirvemize ev sahipliği yapan ve bu yıl 5 Şubat’ta yıllık zirvemize ev sahipliği yapacak olan New York’taki Guggenheim Müzesi ile bir ikamet modeli geliştirdik ve şimdi de Rotterdam’daki Het Nieuwe Instituut ile ortaklaşa çalışıyoruz. Onlar bizim ilk Avrupalı ​​ortağımız ve 11 Haziran için büyük bir etkinlik için onlarla birlikte çalışıyoruz ve diğer birkaç uluslararası kurumla da onlarla nasıl işbirliği yapabileceğimiz hakkında konuşuyoruz.

 

 

 

Canlı etkinlikten sonra, sunumları web sitemizde kısa filmlere dönüştürebiliriz, böylece ücretsiz ve herkes tarafından erişilebilir olurlar. Gezici bir model olarak, uluslararası tasarımcıların, düşünürlerin ve yapımcıların ilham verici hikayelerini paylaşmanın yanı sıra, mimari ve tasarımın kritik konuşmalarda oynayabileceği rol konusunda farkındalığı artırmak için dünyanın her yerindeki kurumlarla ortak olmaya hevesliyiz. .

 

 

 

The World Around’un önceki baskılarında Julia Watson’ın yerli mimari teknolojiler üzerine yaptığı araştırmalar yer aldı.

 

 

 

Anna Marks: Sizce bu yıl mimarlık ve tasarım sektöründe göreceğimiz büyük değişimler neler? Sektör küresel sorunlara nerede yardımcı olabilir?

 

 

 

Beatrice Galilee: The World Around’u, sadece nesneleri veya binaları tanımlamakla kalmayıp, tasarım hakkında güncel olaylar olarak konuşmanın bir yolu olarak kullanmaya çalışıyoruz. Bu yıl içinde yaşadığımız son derece karmaşık dünyayı çözmek ve anlamak için çalışan daha fazla insan görüyoruz.

 

 

 

 

 

 

Yazar Amitav Ghosh, Nutmeg’s Curse adlı yeni kitabı hakkında konuşurken, film yönetmeni Matthew Heineman New York’taki pandemi hakkındaki yeni belgeseli First Wave hakkında konuşacak ve Lesley Lokko, yeni bir eğitim platformu olan African Futures Initiative’i sunacak. Gana.

 

 

 

Geçmişte Caroline Criado Perez tasarım, veri ve toplumsal cinsiyet hakkında konuşurken ve BlackSpace kentsel kolektifi ABD’deki Siyah mimarlar ve şehirciler için çalışmalarını paylaşırken, ABD’de toprak ve yerli haklarını tartışan programlarımız oldu.

 

 

 

The World Around’un önceki baskılarında konuşmacılar arasında mimar Junya Ishigami  de yer alıyor

 

 

 

Anna Marks:Bu yılki zirve hakkında bize neler söyleyebilirsiniz? Odak nedir?

 

 

 

Beatrice Galilee: Zirve her zaman geçen yıl içinde olanların bir özetidir. Dolayısıyla belirli bir tematik odağımız yok, sadece yılın tüm ilginç projelerini ve etkinliklerini inceledikten sonra ortaya çıkıyor.

 

 

 

Gerçekten göze çarpan bir şey, tasarımcılar ve uygulayıcılar arasında çağdaş mimariyi öncelikle batı kanonunun anlatısından ayırmak için bir sorumluluk duygusudur. Hangi mimari tarih olur ve neden? Neler ve kimler için korunur? Bir mülteci kampı dünya mirası statüsüne ulaşmalı mı? Ağaçların ve ormanların hakları nelerdir? Yaşamlar ve mekanlar üzerinde anlamlı bir etki yaratmak için teknolojiyi (oyunlar, uygulamalar, dijital projeler) nasıl kullanabiliriz?

 

 

 

Anna Marks:The World Around beş yıl içinde nerede olmasını istersiniz?

 

 

 

Beatrice Galilee: Gelecek için pek çok planımız var! The World Around’u birçok yeni şehirde ve alanda etkinlikler düzenlemeyi, büyük küresel kurumlarla uzun vadeli işbirlikleri geliştirmeyi çok isterim.

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen

1 Yorum
  1. Mülteci sorunu bütün dünyanın sorunu artık. Öyle kıyıda kimse duramıyor. Mimarinin buna ait söyleyecekleri olmalı.

    Tahir Doğanay | 27 Ocak 2022


Yorum yazmak için


Birleşik Krallık’ın “en sürdürülebilir” mahallesi Phoenix planlama onayı aldı Geliştirme şirketi Human Nature, Lewes’teki eski bir sanayi bölgesini , Birleşik Krallık’ın ahşaptan yapılmış en büyük bölgesi olacak 685 evlik sürdürülebilir bir mahalleye dönüştürmek için planlama onayı aldı .

Copyright © 2024 All Rights Reserved | Mimdap.org