DEKOLONİZASYONU NASIL BAŞLATABİLİRİZ? - MİMDAP
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
DEKOLONİZASYONU NASIL BAŞLATABİLİRİZ?
Share 23 Kasım 2021

*Kolonizasyon:  Bir ülkenin başka bir ülke üzerinde egemenlik kurarak o ülkenin maddi ve manevi kaynaklarını kendi yararına kullanacak şekle getirmesi… Koloni kelimesi günümüz koşullarında sömürge kelimesi ile eş anlamlı olarak kullanılmaktadır.

 

 

Mimariyi Nasıl Dekolonize Edebiliriz?

 

 

 

Amerika Birleşik Devletleri’nde yüzyıllardır mimari ve kolonizasyon el ele gitti – ama her zaman böyle olmak zorunda mı?

 

 

Söyleşiyi Yapan: KATHERINE FLYNN

 

 

Chris T. Corenlius tarafından tasarlanan ve Exhibit Columbus 2016-17 için oluşturulan ve Saarinen ile Saarinen’in İlk Hıristiyan Kilisesi’nin dışında konumlandırılan Chris T. CorneliusWiikaami.

 

 

 

 

 

 

Mimariyi dekolonizasyondan çıkarmak ne anlama geliyor ve sonuçta kim faydalanmalı? Bir mimarlık profesörü ve Wisconsin’deki Oneida Nation vatandaşı olan Chris T. Cornelius ile yerleşimci sömürgeciliği etrafındaki konuşmayı nasıl çerçeveleyebileceğimizi ve mimarların, teslim edilmemiş arazilerde yapı tasarlamanın etkilerini düşünmeye nasıl başlayabileceklerini konuştuk.

 

 

 

 

 

 

Cornelius, yerli müşterilere hizmet etmek amacıyla tasarım ve danışmanlık pratiği studio:indigenous’u kurdu. Cornelius, FAIA’dan Antoine Predock ile birlikte, 2009 yılında Eğitim Mimarlık Komitesi’nden AIA Tasarım Mükemmellik Ödülü kazanan Milwaukee Hint Topluluğu Okulu’nda kültürel danışman ve tasarım işbirlikçisi olarak çalıştı. Amerikan Kızılderili Ulusal Müzesi, Smithsonian Enstitüsü ve 2018 Venedik Mimarlık Bienali’nde Kanada’yı temsil etti. Cornelius şu anda Yale Üniversitesi’nde Louis I. Kahn Misafir Yardımcı Doçenttir.

 

 

 

Mimari dekolonizasyon eylemi size nasıl görünüyor?

 

 

 

Eve Tuck [ve K. Wayne Yang] tarafından “Sömürgesizleştirme bir metafor değildir” adlı bir makalesi var, bence bunun anlaşılması gereken standart bu – bu doğrudan Yerli Amerikalılardan ve Kanadalılardan toprak gaspıyla ilgili. Çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık alanına katlanmamalıdır.

 

 

 

Yani benim için, disiplinde çalışan bir yerli olarak, bunun benim için ne anlama geldiğini düşünmeye nasıl başlayabilirim? Özellikle, mimarinin kime hizmet ettiğini nasıl düşünürüm? Ve genç mimarları nasıl eğitiyorum?

 

 

Müfredatı yeniden düşünmemiz gerektiğini düşünüyorum çünkü bu manzaraya müdahale ediyorsak tarihini bilmemiz gerekiyor ve bence bilmiyoruz. Gerçekten öğretilmiyor.

 

 

Akademide öğrencilerin bu ülkenin kolonizasyon tarihini daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için sizce neler yapılabilir?

 

 

 

Her mimarlık öğrencisinin, özellikle ABD ve Kanada’da Yerli tarihini almasını ve öğrenmesini öneriyorum.

 

 

 

 

 

 

Şu anda ileri düzey bir lisansüstü stüdyosunda ders veriyorum, bu yüzden çok parlak 10 lisansüstü öğrencim var. Kanada’da yerli konutları okuyoruz ve onlara tarih ve politika öğretmek için çok zaman harcadığımı fark etmeye başladım – bu durum nasıl ortaya çıktı ve bu konuda ne yapabiliriz? diye- Ve sonra, tasarımcılar olarak siyasi politika ve anlayış konusunda ne yapabiliriz? Bunun onların suçu olmadığını anladım, hiç de değil. K–12 ve lisans eğitimleri boyunca o tarihe asla sahip olmadılar.

 

 

Tasarımcılar olarak peyzaja müdahale ediyorsak, onun tarihini de bilmeliyiz. Bu sadece kırsal, kır ya da rezervasyon türü bir sorun değil – aynı zamanda kentsel bir sorun, çünkü çoğu ABD şehri, o kurulan şehirlerden önce var olan Yerli yerleşimler üzerine kuruludur. Bir site analizi, sadece kolonizasyonla başlamayan geçmişi içermelidir.

 

 

Kendi eğitimimde bile Yerli mimari örnekleri görmediğimi, tarihten hiç bahsedilmediğini fark etmemiştim. Dışarı çıkıp bilgiyi araştırmak zorunda kaldım çünkü mimarlık bölümümde bu bilgileri alamadım.

 

 

 

 

 

 

Chris T. CorneliusChris T. Cornelius’un İkametgahı, Oneida ay takvimine dayanan spekülatif bir çizimdir.

 

 

 

Sizi ilk başta bir meslek olarak mimarlığa çeken şey neydi?

 

 

 

Wisconsin’de bir rezervasyonla HUD konutlarında büyüdüm. Yerli insanlar için inşa edilen evler anlamına gelen yapılı çevrenin, insanların yaşam tarzlarının tümüne uymadığını anlamak uzun sürmedi. Düşünmeye başladığımda, hiçbir ağaç, hiçbir kaldırım yoktu – temel kolaylıklar. Bu evlerin manzaraya nasıl yerleştirildiği konusunda tam bir bakımsızlık varmış gibi görünüyordu. Sıraya girmediler veya herhangi bir gerilemeyi takip etmediler – henüz var olacağınız şeyler. Antoine, bu Yerli bakış açısını anlamak ve tercüme edebilmek konusunda çok iyiydi çünkü mimari, doğa ve dünyayı nasıl göreceğine dair düşüncelerine benziyordu. Onunla çalışmak başka bir yüksek lisans eğitimi gibiydi.

 

 

 

İkimiz de hayvana benzeyen bir bina yapmak istemedik. Ancak binadan sanki bir hayvanmış gibi bahsettik. Ben, o ve müşteri arasında hepimizin benzer bir dil konuştuğunu hissettim.

 

 

 

Projenin kendisinin bir bakıma bir tür hediye olduğunu hissediyorum, çünkü özünde Yerli olan çağdaş bir alan yaratmanın mümkün olduğunu anlamama yardımcı oldu. Yerli insanlar kendilerini onda, sembollerin ve eserlerin ötesinde, kendileriyle rezonansa giren şeylerde görürler. Bence bu şeylerin hala bir yeri var, ancak mimarinin [onları] desteklemeye yardımcı olabileceğini anlamak – bu projeyle başarmaya çalıştığımız şey buydu.

 

 

Mimariyi dekolonizasyon söz konusu olduğunda sırada ne var? Konuşmadan sonra ne olur?

 

 

 

Bence aksiyonla takip edilmeli; Sadece retorik olabileceğini düşünmüyorum. Sadece kavramsal veya teorik olamaz. En radikal ve aşırı olanı, Yerli topraklarının Yerli insanlara geri verilmesi ve mülksüzleştirmenin temelde kabul edilmesi ve halledilmesidir. Yapılabilecekler ve bunların yollar nasıldır? Politika ve mevzuat yoluyla yapılabilir mi? Örneğin, kimsenin istemediği boş sitelerimizin olduğu kentsel alanlarda fırsatlar var mı? Ya bu toprakları, bir federal arazi tröstüne ya da daha büyük arazi parçalarına ya da federal parkların bölümlerine ya da arazi hibe kolejlerinin sahip olduğu arazilere koymak için büyük parçalar ve toprak parçaları olan milyarlarca insanın yaşadığı toprak parçaları o insanlara geri vermeye başlasaydınız, olmaz mıydı? Üniversitelere fayda sağlamak için kaynaklardan ne kadar dolar çekildi?

 

 

 

 

 

 

 

Bu anlaşmalara saygı gösterilmediğini anlamaya başlıyoruz; [onları onurlandırmak] için nasıl adımlar atabiliriz? Bu bir kısım. Benim için diğer kısım, bu ülkenin tarihi ve yerli halkla ve diğer insan gruplarıyla olan ilişkisi hakkında dürüst bir tartışma yapmamız gerektiğidir. Bu tarih dürüstçe kabul edilmeli ve öğretilmelidir. Bu şeyler olmamış gibi davranamayız—soykırım olmamış gibi davranamayız, [Yerli insanların] sihirli bir şekilde ortadan kaybolduğunu iddia edemeyiz. Birlikte ileriye doğru dürüst adımlar atmalı ve şunu sormaya başlamalıyız: Egemenlik yerli insanlar için neye benziyor ve tasarım disiplinleri bunu teşvik etmeye nasıl yardımcı olabilir? Bunu yapmak için kesinlikle fırsatlar var.

 

 

 

Genç mimarları nasıl eğittiğimizi düşünmeliyiz ve şimdi bunu değiştirmenin zamanı geldi. Yerli insanların resme nasıl uyduklarını dekolonizasyon fikrinin sadece bir alan olduğunu düşünüyorum.

 

 

 

Sosyal adaleti ve disiplinin kendisini nasıl genişletebileceğini ve genç mimarları iyi vatandaşlar olmaya nasıl hazırlayabileceğimizi düşünmeliyiz.

 

 

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com


Yorum yazmak için


Birleşik Krallık’ın “en sürdürülebilir” mahallesi Phoenix planlama onayı aldı Geliştirme şirketi Human Nature, Lewes’teki eski bir sanayi bölgesini , Birleşik Krallık’ın ahşaptan yapılmış en büyük bölgesi olacak 685 evlik sürdürülebilir bir mahalleye dönüştürmek için planlama onayı aldı .

Copyright © 2024 All Rights Reserved | Mimdap.org