Tam bir saat gibi |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Tam bir saat gibi
Share 5 Mart 2011

Turuncu ‘Le Cube’ Lyon Jakob + MacFarlane tarafından mimari merkez gibi kuruldu

Tasarım: Jakob+Mac Farlane
Yer: Lyon, Fransa

Lyon Fransa’nın tarihi bir kenti. Burada var olan Patriarche & Co firması mevcut ticari binasını tarihsel çevre ile işbirliği halinde yeniden yorumlayıp uyguladı. İddialı bir şekilde ülkenin en etkileyici ve maceracı mimarisinin unsurlarını hem de çarpıcı turuncu rengiyle birlikte ‘Genzyme’ adı altında ortaya koydu. Jakob + MacFarlane tarafından açıklandığına göre turuncu ‘Le Cube’ kente doğru bir gelişmenin ifadesi ve ferahlamayı temsil edecek şekilde tasarlandı.

du-1.gif

du-2.gif

du-3.gif

İnkar edilemez bir gerçek olarak “Le Cube Orange” herkesin sevdiği, istediği bir fincan çay olmayacaktır. Fakat onun noktalanmış, dekope edilen ikinci cephesiyle çift yüzlü görünümü güçlü bir mimari etkiyi kendisinde barındırmaktadır.
Voies Naviguables de France (VNF) tarafından geliştirilen Caisse des Dépôts bölgesi Sem Lyon merkezleri aslında eski depo alanlarının yeni ticari merkezlere dönüşümünü içeren bir işlemdir. Kardinal Grup ve RBC için showrom karakterindeki 6300 feet karelik bu yapı ticari eylemler içinyapılmıştır.

du-4.gif

du-51.gif

kapak.gif

Bir ortogonal küp basit bir formu dayanarak, ‘Le Cube’ Turuncu ‘beş düzeyde beton sütunlar kullanılarak inşa edilmiş, sağlam yapısı, spor havası,büyük bir boşluğu ile ilgiyi üzerinde toplamıştır. La Fourvière karşısında muhteşem manzarasını da bu yapıdan izlemek mümkündür. Bir ışık cephe oyunu olan dış imaj ile ticari ofis alanı içine doğrudan ışık alınmakta ve kullanıcı memnuniyeti bu yolla arttırılırken yapı etkinliğini çoğaltan rastgele delikli boşluklar tasarıma ayrı bir hava katmaktadır.

lcube-1.gif

lcube-2.gif

Jakob + MacFarlane’ye göre tasarım fikri bir dizi “hacimsel düzensizliklerin birbirleriyle ilişkisinden ortaya çıkmıştır ve dış yüzeyde yer yer konik bir söküp çıkarma uygulanmıştır. Böylece cephe, çatı ve giriş seviyesi bir vistadan kente açılırken kendi aralarında da birleştirilmiştir. Bu düzensizler kullanıcıların ortak bir ofis programı içinde ışık kaynağına ulaşmada sürprizli boşluklarla karşılaşmasını sağlamıştır.

 

lcube-4.gif

Genellikle liman bölgeleri için kullanılan endüstriyel bir renk – yerin tarihsel bağlam için önemli bir referansı olarak, bu cesur kompleksin dışında esmer turuncu renk ile kendisini göstermiştir. Binanın kasten çökertilmiş yüzeyinden dok alanı ve sanayi bölgesi odaklı olarak nehir ve pitoresk tepeler gibi doğal ortamın elemanları bina kullanıcılarının manzarası olarak yorumlanmıştır.

lcube-5.gif

lcube-7.gif

Kaynak: WAN
Fotoğraflar: Ronald Halbe
Çeviri: Mimdap

3 Yorum
 1. rengiyle kurgusuyla aykırı duran ama çevresine yeni bir düzen getirmek enerji saçmak üstüne akıl dolu bir tasarım. sıradışı ve mimarları tasarım düşüncesinin çeşitliliği anlamında tahrik eden bir yapı. bravo.

  Ceyda Aslan | 5 Mart 2011

 2. hani söylerler ya “adamlar biliyorlar bu işi” diye onun gibi birşey. nasıl cezbedeceklerini ve nasıl zenginlik katacaklarını gerçekten iyi biliyorlar.

  Refik İmranlı | 5 Mart 2011

 3. “Emmenthal peynirini kurtlar yeniş”, yanılmıyorsam Pevsner,”ilgi çekmeye çalışanlar” diye bir sınıflandırma yapmışdı. Ama bence asıl ilginç olan “pubertaer” ürünlere , anlamlı gerekçeler uydurulmaya çalışılması. Dünya mimar enflasyonunu,çığırtkan bağrışların da enflasyonu olmuşdur.Harem otobüs terminalindede değnekçilerden geçilmiyor, amcak nereye ve neyle gideceğinizi biliyorsanız, değnekci ve çığırtkan bağrışlarını duymuyorsunuz. Hollein 60 larda öngörmüşdü, gerçek yeniyi yaratamamanın neye varacağını, şimdi karşımızda:Londrada deodorant şişesi, ispanyada dev Beate Uhse dildosu , burda akmış kadınçorabı ,orda red kid in nışantahtası estetiği…………………
  Eleştirilerim “Grippenkerl sendromu”semptomları olmadığını biliyorum , zira karşımdakiler “Schiele” değiller.

  İhsan Duygulu | 6 Mart 2011


Yorum yazmak için


Tasarım: Architensions Architensions ve Andrew Bruno, Los Angeles’ın güneyindeki Vermont Knolls semtinde yer alan spekülatif bir kooperatif fourplex olan Knolls Co-Living’i tasarladı. Teklif, LA Şehri’nin düşük katlı, çok birimli konut mimarisi için yeni uygun fiyatlı modeller talep eden Alçak Katlı yarışmasına yanıt verirken, aynı zamanda Architensions’ın çağdaş konutları çok kuşaklı ve derinden komünal olarak yeniden […]

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org