Meera Evi |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Meera Evi
Share 26 Şubat 2011

Tasarım: Guz Architecture

Yeşil mimari yaratma çabasına örnek: Meera Evi

mim-1.jpg

Singapur’un Sentosa adasında Guz Mimarlık Grubu Mera Evini tasarladı.
Bu ev aslında yeşil yapılar, teras bahçeleri kullanımı konusunda başarısıyla bir prototip oluşturmuş gibi görünüyor.
Singapur’un Sentosa bölgesinde araziler çok büyük değildir ve bu yüzden villa düzleminde bile olsa yapılar birbirine daha yakın kurulmak, birbirleriyle komşuluklar kurulmak zorunluluğu vardır.

Bu evin kurgusal yaklaşımında merkezi bir ışık demetinin binanın ortasına konumlandırılan merdivenden alınacağı ve altlara buradan dağıtılacağı kabul edildi. Aynı zamanda denizden gelen meltem rüzgarı da bu huniden aşağı çekilip doğal havalandırmanın bir yolu arandı.

mim-3.jpg

Komşuluklarla gizlilik sağlamak için yapılan duvar ise yarı şeffaf ve dekoratif iç mekan kurgusuna dahil bir eleman olarak düşünüldü. Bu arada binanın arka terası ve üst teraslarının katlı bahçe olması planlandı.

mim-4.jpg

Dış duvar ile ev arasında yaratılan süs havuzu yeşil su bitkileriyle desteklenmiş.

mim-5.jpg

mim-6.jpg

Evin bodrum katından yüzme havuzunun içine panoromik bir görüntü sağlanmış.

mim-2.jpg

Üst katta sağlanan bahçe de sanki zemindeymiş etkisi verecek kadar doğal bir şekilde oluşturulan terastan meydana gelmiş olup uçan teras modeliyle yapılabildiği kadar bu alan büyütülmeye çalışıldı. Burada oturanın kendini tek katlı konutta hissedebileceği kadar büyük ve donanımlı bir teras bahçeden bahsediyoruz.

Üst kat mekanları örten çatı (bir kısmı düz bir kısmı eğimli) da yeşil bir örtüyle kaplanaralk evin toplamının doğanın kuytuluklarından kabartılarak açılmış yaşam yuvaları olma izlenimi mimari tasarım ile sağlandı.

Kaynak :Cubeme
Çeviri: Mimdap

2 Yorum
  1. Zengin evi olacaksa böyle olmalı hiç olmazsa. Günümüzde gördüğümüz 16.- 19. YY yapılara ve dekorasyonlarau benzemeyen ekoloji fikrini empoze edn bir yapı. Tabi en üst sınıflar herşeyi abartmayı da sever malesef. Organik ve geri dönüşümde yaptıkları gibi. Bu sınıfların amacı bu gibi duyarlı konuları da çevrelerine reklam malzemesi yapmaktır.

    Erhan | 27 Şubat 2011

  2. ekolojik bütünleşmeyi balkon çiçeğine ya da gökdelenlerin orasına burasına sokuşturulmuş sarmaşıklara indirgemek yerine burada olduğu gibi yatayda daha fazla yeşil mesela çimi kullanmak üzerine basabilmek hakiki konfor bence. bir yapıyı buna uygun hale getirmek ise çok daha olumlu birşey.

    necmi yazgan | 1 Mart 2011


Yorum yazmak için


Tasarım: Architensions Architensions ve Andrew Bruno, Los Angeles’ın güneyindeki Vermont Knolls semtinde yer alan spekülatif bir kooperatif fourplex olan Knolls Co-Living’i tasarladı. Teklif, LA Şehri’nin düşük katlı, çok birimli konut mimarisi için yeni uygun fiyatlı modeller talep eden Alçak Katlı yarışmasına yanıt verirken, aynı zamanda Architensions’ın çağdaş konutları çok kuşaklı ve derinden komünal olarak yeniden […]

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org