Kentsel dönüşümün ortasına yeni bir okul |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Kentsel dönüşümün ortasına yeni bir okul
Share 12 Şubat 2011

Tidemill İlköğretim Okulu, London, İngiltere

okul3.jpg

Londora’nın Lewisham kasabasındaki Tidemill İlköğretim Okulu, yeni okullara sağlanan alan ve kaynakları, olanaklarını daha geniş bir kitleyle paylaşarak artırmaya yönelik bir konseptin sonucu ve aynı zamanda yenilikçi düşünmenin kamu harcamasını zor zamanlarda nasıl ileriye götürdüğünün de göstergesi oldu.

okul-1.jpg

Tidemill Okulu yeni bir kütüphanesi olan ve büyük kamusal olanaklar sağlayan Deptford Salonunuyla beraber büyük bir kamusal fayda sağlayacak.

okul-2.jpg

Sitenin tam ortasında olan okul Deptford’unda bir kanadı olacağı avluyu sarmalar halde duracak. Deptfor Salonunun da bir parçası olan okul kütüphanesi okul saatlerinde sadece okul için açık olmakla birlikte okul dışındaki saatlerde kamu kütüphanelerinin ayrılmaz bir parçası olacak.

okul-3.jpg

Bu nedenle kütüphane; hem okul hem de kamu için kullanıma uygun biçimde tasarlandı. Bu prensip, terasta bir balo salonu, toplantı salonları ve yerel halk tarafından kiralanabilen büyük bir yemek odası ve buna bağlı mutfaklar gibi mekanlarla oluşturuldu.

okul-4.jpg

Okul içerden ve dışarıdan her türlü ulaşım olanağına sahip olarak konumlandırılmış bulunuyor.

Avlunun diğer tarafında yerel sanatçılar için yeni evler, stüdyolar ve sergi alanları sağlayacak olan Resolution Stüdyoları yükselecek ve okulun içinde bir alan kullanımına karşılık bu durum finansal yardım sağlayacaktır.

okul-5.jpg

Ana proje lokasyonunu bu hırslı doğası aynı zamanda DCSF’nin sermayesinden 5 milyon pound kazandı. Plan şu an uygulamada ve Tidemill Okulu 2011 Eylülünde yeni arazisine taşınacak.

okul-6.jpg

Kaynak: WAN
Çeviri: Nisan Atalay

2 Yorum
  1. her genel site projesinde onun cazibesine uygun olarak bazı prestij binaları ile genel ihtiyaçlar için kamu binaları olması lazım. bu renovasyon çalışmasında okul projesi merkeze yerleştirilerek siteye canlılık vermek akıllıca.

    Anonim | 17 Şubat 2011

  2. Örneğin bu alan kentsel dönüşüm tabiri için küçük bir proje bence. Demek oluyor ki çevresi düzgün ve bu proje düzenlemek için yeterli olmuş. Okul da iyi düşünülmüş ve yapılmış.

    ferit çerçi | 18 Şubat 2011


Yorum yazmak için


Tasarım: Architensions Architensions ve Andrew Bruno, Los Angeles’ın güneyindeki Vermont Knolls semtinde yer alan spekülatif bir kooperatif fourplex olan Knolls Co-Living’i tasarladı. Teklif, LA Şehri’nin düşük katlı, çok birimli konut mimarisi için yeni uygun fiyatlı modeller talep eden Alçak Katlı yarışmasına yanıt verirken, aynı zamanda Architensions’ın çağdaş konutları çok kuşaklı ve derinden komünal olarak yeniden […]

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org