Surry Hills Kütüphane ve Toplum Merkezi |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Surry Hills Kütüphane ve Toplum Merkezi
Share 7 Ocak 2011

Çok katlı ve cam kaplı Surry Hills Kütüphane ve Toplum Merkezi Avusturalya’da 2010 yılı Ulusal Mimarlar Enstitüsü ödülünü aldı.

surry1.jpg

panoromik görünüm

Avustralya’nın Sydney şehrinde, bir şehir içi banliyösünde kompakt bir şekilde düşünülmüş kamu binası Surry Hills Kütüphane ve Toplum Merkezi. En önemli özelliği otomatik bir sistem ile karışık-mod havalandırması, teknolojiyi kullanması, çevre yeşilini iç mekana dahil etmesidir. Çarpıcı stili ile kütüphane, mahalle merkezi ve bakım tesisi fonksiyonlarını birleştirir ve ahşap panjurlarıyla da o güneşin hareketini takip ederek güneş denetimi sağlar.

surry2.jpg

zemin kat planı

Tasarım Francis-Jones Morehen Thorp (fjmt) tarafından yapılan Surry Hills Kütüphane ve Toplum Merkezi 2.120 metrekarelik bir büyüklüğe sahip. 2010 Mimarlar Enstitüsü ödülünü alan bina şehrin önemli bir yapısı olduğunu da kanıtladı.
Surry Hills Kütüphane ve Toplum Merkezi’nde, kütüphane bölümü zemin kat ve onun bir altını kaplar. İkinci katta büyük bir etkinlik alanı, toplantı odası, bir öğretim mutfak, ofis, ve korunaklı açık oyun alanı ile üçüncü katta bir çocuk bakım merkezi, oluşan toplum merkezi bulunmaktadır.

surry3.jpg

yapının kesiti

Bir çok katlı camlı cephe, incelen, prizmatik cam formların kendi serisi ile, iç yüzey ile dış yüzey arasına görsel bir bağlantı korunarak, binanın güney tarafında bir atrium tanımlanır. Atrium da binanın hava filtrasyon ve dağıtım sisteminin bir parçasıdır.
Hava atrium üstünden bitkiler dahil olmak üzere filtrelenerek geçer. Soğutmalı bir sepet kaya termal-kütle olarak kullanılır ve “termal yüksek bir labirent” – bir dizi olup, hava daha sonra binanın altına akıtılır.. Oradan, hava akımları binanın çeşitli noktalarına yönlendirilir. Surry Hills Kütüphane ve Toplum Merkezi diğer yeşil özellikleri geniş doğal aydınlatması, otomatik mekanik sistemli kumaş gölge cihazları, bir çatı fotovoltaik cihazı, yağmur suyu toplama ve geri dönüşüm sistemleri ile kayda değer yeşil bina konseptine yaklaşmış görünmektedir.

surry4.jpg

cam yüzeylerin detayı

Yoğun bir şehir içi caddesinin önünde bulunan Surry Hills Kütüphanesi akıllıca dizayn edilmiş görünüşü ile kolaylıkla ve dikkat çekicidir. Jüri tarafından evrensel doğrulukları kullandığı söylenerek övülen binayı “şehrin güneyindeki güzel sırlı duvar” olarak tanımladı.

surry5.jpg

surry6.jpg

surry7.jpg

surry8.jpg

surry9.jpg

Kaynak: ArchitectureWeek

Çeviri: Mimdap

5 Yorum
 1. panoramik görünümlü cam cephe tek kelimeyle müthiş. bu kadar orta ölçekli bir binada bence harikalar yaratılmış. son derece modern ve herşey yerli yerinde.

  emin gümüş | 7 Ocak 2011

 2. Toplum merkezi, kütüphane gibi kamusal mekanları içine toplayan bu tasarımın iki farklı yüzü saydam ve ahşap kaplı yüzleri çok çok başarılı olarak tasarlanmış. Muhteşem bir mimarlık ikonu yaratılmış gibi.

  naci zaman | 9 Ocak 2011

 3. Çok detayıyla düşünülmüş bir toplum merkezi. Ayrıca son derece modern ve yenilikçi.

  Muzaffer Aytaç | 11 Ocak 2011

 4. Bizde olsa bu kadar iyi bir toplum merkezi yaratmaya olanak verecek bütçe bulunmaz. Daha çok rastlanan aman ucuz olsun, bu kadar yeter anlayışıdır. Hesapta devletin parasını korumaya çalışıyor gibi yaparlar.

  naci zaman | 12 Ocak 2011

 5. Binanın tasarımıyla başlayan ama imal etme süreciyle devam eden hassas temiz “çizgi” ortaya bu denli hoş bir eser çıkmasına neden olmuş. Kentin yüzük taşı gibi bir şey sahiden. Ne kadar övgü düzülse azdır.

  Lalehan | 16 Ocak 2011


Yorum yazmak için


Tasarım: Architensions Architensions ve Andrew Bruno, Los Angeles’ın güneyindeki Vermont Knolls semtinde yer alan spekülatif bir kooperatif fourplex olan Knolls Co-Living’i tasarladı. Teklif, LA Şehri’nin düşük katlı, çok birimli konut mimarisi için yeni uygun fiyatlı modeller talep eden Alçak Katlı yarışmasına yanıt verirken, aynı zamanda Architensions’ın çağdaş konutları çok kuşaklı ve derinden komünal olarak yeniden […]

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org