Sosyal Tasarım: Butaro Hastanesi |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Sosyal Tasarım: Butaro Hastanesi
Share 21 Ocak 2011

Yayına hazırlayan:Ken Shulman

Altı Harvard GSD öğrencisi tarafından üç yıl önce kurulan MASS (TOPLU Tasarım Grubu) 400.000 Ruandalılar hayatını değiştirdi.

mimarlik-12.jpg

Boston’un Güney ucunda TOPLU Tasarım Grubu genel merkezinde bir sabah erken toplantı vardı. Michael
Murphy, bir ekip üyesi olarak Dünya Sağlık Örgütü tarafından desteklenen yeni bir araştırma projesine odaklanmak için güçlerini hızla birleştiriyordu. Bu işleri yapabilmek için yedi kişilik kadar bir grup gerekiyordu.

mimarlik-22.jpg

Haiti Konut prototipi
Bu tipik Haiti stilinden keskin bir ayrılış olsa da, TOPLU Tasarım Grubu, yarattığı modellerle hem iç hem dış ve yeni formlar ve malzemeler ile dış birimler oluşturmak için çalışır. Evde ayrıca dikey bir hava sirkülasyonu oluşturulur.

Murphy ile Afrika yaylarında çok rastlanan tüberküloz enfeksiyon istatistikleri ile alternatif bir görüntü olarak konuşuyoruz. Murpy ve henüz 30 yaşlarındaki arkadaşlarının dünyayı değiştirmeye yönelik olan görüşlerini öğrenmek istiyorum.
.

mimarlik-32.jpg

MASS grubu
(soldan başlayarak):Laci Videmsky, Karen Conway, Michael Murphy, Monique Guimond
Amie Shao, Elizabeth Timme, Alan Ricks, Eirik Johnson

“Neden insanlık için mimarlık” gerekli ? O , Kuzey Ruanda Butaro Hastanesinin bir fotoğrafını ekranda görüntülüyor ve konuşmaya devam ediyoruz. Bu tesis Sağlık Ortaklığı şirketi tarafından oluşturulmuş ve 150 yatak kapasiteli . “İki şey bir arada gitmeli, sağlık için bina uygulamaları ve sosyal adalet.”

mimarlik-43.jpg

Butaro Hastanesi, Ruanda
TOPLU Tasarım Grubunun amiral gemisi projesi, Kuzey Ruanda Butaro Hastanesine 22.000 iş saat katkıda bulunmuştur. Daha sonra öğrenci tasarımcılara  Dr Paul Farmer, Sağlık Ortaklığının kurucularının davetlisi olarak 2008 yılında katıldı.Projenin en önemli bileşeni olarak havadan alınan enfeksiyon bu sayede  kontrol edildi. Çünkü mekanik havalandırma mekanların güvenilmez  ortamında mümkün değildi ve başarısız oluyordu.

Üç yılını dolduran TOPLU Tasarım Grubu giderek daha nitelikli işler yapmaya doğru ilerliyor. Tasarımcıları Murphy, Marika Shioiri-Clark, Ryan Leidner, Alda Ly, Alan Ricks ve David Saladik olan TOPLU Tasarım Grubu; Harvard Üniversitesi öğrencileri tarafından kurulan yardım gruplarının kurtarma ve sağlık-bakım işlerindeki mimari konulara eğilmeyi görev ediniyorlar.

mimarlik-52.jpg

Butaro Hastanesi, Ruanda
Onların stonecutting tekniği hastane duvarlarını inşa ederken mükemmel sonuçlar verdi. Ayrıca onların bu yeni becerileri onlara daha çok istihdam olanağı tanıdı.

Sağlıkla ilgili çalışmalar 2006 yılında başladı. Murphy özellikle PIH hastanesine-geliştirme programı ile ilgilendi. Başlangıçta PIH’in mimar istihdam etmediğini öğrendiğinde çok şaşırdı. Bunu öğrendiği toplantı Murphy için önemli bir andı ve “insanlık için mimarlığın” çok fazla gerekli olduğunu, bu uzmanlık dalının insanların hizmetinde olması gerektiği sonucuna vardı. Dünyanın en zorlu ortamlarından birinde bina hakkında konuşuyorduk aslında.

mimarlik-62.jpg

Butaro Hastanesi, Ruanda
Hastanede hasta üniteleriyle koridorlar arasında bir bölüm oluşturuldu ve yanlışlıkla enfeksiyon yayılmasına olanak veren yerler – tasarımcılar tarafından kontrol edilmiş oldu. Afrika hastanelerinde tüberküloz genellikle enfeksiyon yüzünden oluşur ve bu bir mimari düzenlemeyi aslında gerekli kılar.

Murphy ikinci yıl lisans öğrencileriyle ilişkiye girdi ve hastane tasarımı konusunda grup oluşturmak için çalışmaya başladı.
Bir yıl sonra, Ruanda organizasyon için bir hastane tasarımı ilginizi çekebilir sordu Çiftçi, bir çağrı aldı. Murphy GSD öğrencilerin bir çekirdek grup toplandı ve Uganda sınırındaki Burera bölgesinde, mimarlık firması Hart Howerton tarafından sağlanan olanakla hastane önerilen yere gitti.

mimarlik-7.jpg

Öğrenme eğrisi (sonraki yolculuklarda Murphy katıldı) aslında konuya giriş için engelleri olan öğrencilerde çok iyi gelişti. Dr Michael Zengin, Murphy 2007 yılında geldği Ruanda’da PIH ülke müdürüne “ Bir öğrenci-mimarın nasıl bir katkı sağlayacağı sorusu aslında zordu. Ama bu başarıldı. “ diyor.

Zengin sadece kuşkucu değildi. Grubun profesörlerin çoğu, gerekli uzmanlığa sahip olduğunu şüpheliydi. Ancak öğrenciler Ruanda’da projeye becerilerini ve çalışmaları uygulamak için fırsat yarattılar . Gönüllü düzinelerce katkıda bulundular. Hastane çalışmaları üzerinde yoğunlaştılar.

mimarlik-8.jpg

Michael Murphy (sol tarafta) and Alan Ricks, MASS Design Group çalışmaları sırasında

Bu konuda mimarlar altyapı ile birlikte toplumsal bir yardımlaşma kapasite oluşturmaya gayret ettiler. Nitekim Butaro hastanesinde kolektif çalışmanın deneysel bir fırsatı yaratıldı. Yerel taş işçileri hastanenin ince hazırlanmış volkanik-taş duvarlarını oluşturarak kendi tekniğininde honlanmış yüzeyleri yarattılar. Bu yardım inşaatta çok iyi bir ilerleme yarattı. Şimdi çok yetenekli ve sonra aranır taş ustalarından bütün bir ekip hazırlandı. Ve insanlar arasında sahiplik duygusu oluşturuldu , bu bir yardım grubuydu, ve sanki bir uçaktan paraşütle düşmüşlerdi…

Butaro hastane olarak iddialı bir projeydi ve aslında az sayıda firma bu şekilde öğrencilerle, yeni mezun mimarlarla üç yıl içinde bu işi başarabilirdi. Grupta mimarlar şehir plancıları, peyzaj mimarları, yardım görevlileri, halk sağlığı uzmanları yer aldı. Zpr ve sıkı koşullarda çalışmalar sürdürülmüştür. .

Ruanda ile işbirliği yapan PIH, Corporant, Haiti’de bir meslek ve tarım okul tasarımını bu sefer başka yolla yaptı. Firma ayrıca okulun yerine yakın bir model ev kurmak için 25.000 $ hibe aldı. Ruanda’da TOPLU Tasarım Grubu çalışanları Kigali yeni açılan bir enstitü de öğretmenlik de yaptılar. Onlar Barselona’da, geçen Kasım ayında Dünya Mimarlık Festivali’nde en iyi öğrenci ödülünü kazandılar. TOPLU Tasarım Grubu ve Liberya’da sağlık altyapısı oluşturmak için on yıllık bir program üzerinde Clinton Sağlık Erişim Girişimi ile işbirliği yapmaya devam ediyor.

En önemlisi, MASS Dünya Sağlık Örgütü ile işbirliği yapıyor ve tüberküloz yayılmasını engellemek amacı beş yıl küresel program USAID için çalışıyorlar. Ama bu sefer MASS (TOPLU Tasarım Grubu) sadece bir bina tasarımı yapmak istemiyor. Bunun yerine, çevrimiçi bir değerlendirme aracı olacak şekilde ve dünya çapında çeşitli ortamlarda enfeksiyon sorunlarıyla mücadele edebilecek hem de mimar hem sağlık profesyonellerine yardımcı olmak için veri tabanı oluşturmaya yöneliyor.

mimarlik-9.jpg

Butaro Hastanesi ekibi
(soldan başlayarak): Christian Benimana, Branden Collins, Sierra Bainbridge, Emmanuel Rukundo
Commode Dushimimana, Courtesy MASS

Murphy ve ortaklarının firması bu işin zorluklarını biliyorlar ve gönüllülerle profesyonellerin sonunda 50/50 karışımından yanalar. Geleneksel tasarımın dışına çıkarak , proje değerlendirme, kapasite ve topluluk oluşturma, yapılı çevrenin ötesine uzanan sürdürülebilir çözümler arama gibi sorunlara yoğunlaşıyorlar.

TOPLU Tasarım Grubu gibi tasarımcıların yeni bir yaklaşım sunduğu ve daha önemlisi mimari ile mimarın geliştirme sağlayan aktör konumuna gelebileceğinin ispatı gibiler. Onların idealleri kör bir ideal değil. Aynı zamanda kendi hayatlarını idame ettirebilecekleri bir uğraş. Cambridge mimar ve GSD eğitmenlik yapan Merve Tekin, “Bu benim neslimin mimarlarının topluma nasıl katkı sunduğunun ve sürdürülebilirlik ruhunu nasıl kazandıklarını gösteren önemli bir deneydir” dedi.

Kaynak: Metropolismag

Fotoğraflar: Alan Ricks

Çeviri:Mimdap

4 Yorum
 1. Böyle naif hala yardımseverlik duygusu içinde profesyonelliğini kullanabilen insanlar varsa demek ki hala umut bitmemiş. Herşey para pul değil yani. İnsanlığın sorunlarını çözmek de mimarlığa dahil yani.

  vahit ateş | 21 Ocak 2011

 2. mimarinin sosyal boyutunu vurgulayan bugün en fazla ihtiyacımız olan bir duruma eğilen makale dünya mimarisinin ve mimarlarının akıllarının bir yerinde durması gereken belge gibi sanki.
  mimarlığın talep edilmesine bağlı bir meslek olması dışında gönüllü çabalara açık olması toplumla bütünleşmesinin anahtarı.

  nebahat çöllü | 22 Ocak 2011

 3. İnsanlık için mimarlık grubunun dünya çapında takipçileri var. Mimarlar, mimarlık öğrencileri gibi. Bu oluşumu Türkiye’de yeterince mimarlık öğrencileri tanımıyor galiba. Bizdeki öğrenci çalışmaları yukarıda sunulan somut projelere ve sosyal problem alanlarına dönüşmüyor. Çocuklara hayali projeler yaptırılıyor üniversitelerde. Oysa sahaya inseler, Güneydoğuya mesela gitseler, yoksullar için konut, hastane, köprü, sağlık ocağı, çevre düzeni, kamu yapısı… gibi gerçek konulara eğilseler bu ülkeyi de insanımızı da daha iyi tanımış olurlar. Ayrıca üniversitedeki hocalarının yön gösterici bilgilerini topluma yaymada aracı olurlar.
  Üniversite bilimden koptuktan sonra halktan kopmuş olması tesadüf değil elbette. Bu eğitim sisteminde de çocuklar hakiki sosyal sorunlara sırtlarını dönmüşler atölyelerinde avan proje ve 3d hayallerle mimar oluyorlar. Acaba farklı bakmak mümkün değil mi? Bakınız Ruanda’da bir grup yürekli insan 400 bin kişinin yaşamlarında değişiklik yartmışlar.

  naci zaman | 24 Ocak 2011

 4. mimarlığın sosyal boyutu sosyal projelerle açığa çıkar ve topluma fayda oluşturur. yoksa sade suya devamlı en üst perdeden slogan atmakla bu işler olmaz. bir yerden başlamak bir işin ucundan tutmak bir yola çıkmak karınca kararınca olanaklar çerçevesinde birşeyler için çaba harcamak doğru olandır. mass grubunun yaptıkları her açıdan örnek bence.

  Ceyda Aslan | 28 Ocak 2011


Yorum yazmak için


Tasarım: Architensions Architensions ve Andrew Bruno, Los Angeles’ın güneyindeki Vermont Knolls semtinde yer alan spekülatif bir kooperatif fourplex olan Knolls Co-Living’i tasarladı. Teklif, LA Şehri’nin düşük katlı, çok birimli konut mimarisi için yeni uygun fiyatlı modeller talep eden Alçak Katlı yarışmasına yanıt verirken, aynı zamanda Architensions’ın çağdaş konutları çok kuşaklı ve derinden komünal olarak yeniden […]

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org