Belgrad Bilim Geliştirme Merkezi |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Belgrad Bilim Geliştirme Merkezi
Share 12 Ocak 2011

PIKASCH Belgrad Bilim Geliştirme Merkezi için öneri sunar

Belgrad’ta bir bilim merkezi üniversite kampüsü içinde kurulmak istendi.

Önümüzdeki on yılların keşiflerinin yapılacağı bir mekan dizisi tasarlanmak istenmişti: PIKASCH. Bu merkez için yöneltilen sorularla tasarım süreci bir mimarlık atölyesinde başlatıldı.

mimarlik-11.jpg

20. yüzyılda bilim, bilgimizin bize sektörlerde çok hızlı gelişmelerle yardımcı oldu. PIKASCH bize bir çok konuda yeni fikirler vermektedir. Bu yeni gelişmeler çok hızlı bir şekilde hedefi sadece üretim olan ve dünya kaynaklarını düşünmeyen bir anlamda “kör” sanayileşme ile yaşanan acı zararlardan bizi uzaklaştıran bir yol çizmemize neden oldu. Yeni bilimsel anlayış artık sürdürülebilir bir modern yaşamından bakarak çözümler aramaktadır.

mimarlik-21.jpg

Belgrad Bilim Geliştirme Merkezi mimari tasarım elemanları hava, su, toprak ve insan, insan ve bilimsel sanayi arasındaki ilişki üzerine kuruludur. PIKASCH şöyle diyor: “mistik, hatta bazen uygunsuz bilim arasında bir boşluk vardır ve günlük yaşamda biz bununla karşılaşırız. İnsanlar bazen bilimsel yaklaşıma cesaret etmez; bilimin verileri bazen insanların umurumda değildir “.

mimarlik-31.jpg

Oysa onların cesur tasarımı ile stüdyo gelenek ile hala temel unsurları arama yoluna girdi. Onları kökleri ile iletişime ‘ sevk etti. Önerilen tasarım çevre dostu bir yaşam alışkanlığını bir şehir ünitesine getirmekte, üniversite öğrencilerine yeşil yaşam içinde çalışmada olanak sağlar. Bilim adamlarına yeni enerji tasarruflu çözümler bulacakları ortamları sunar.

 

mimarlik-42.jpg

mimarlik-51.jpg

mimarlik-61.jpg

Kaynak: World Architecture


Yorum yazmak için


Tasarım: Architensions Architensions ve Andrew Bruno, Los Angeles’ın güneyindeki Vermont Knolls semtinde yer alan spekülatif bir kooperatif fourplex olan Knolls Co-Living’i tasarladı. Teklif, LA Şehri’nin düşük katlı, çok birimli konut mimarisi için yeni uygun fiyatlı modeller talep eden Alçak Katlı yarışmasına yanıt verirken, aynı zamanda Architensions’ın çağdaş konutları çok kuşaklı ve derinden komünal olarak yeniden […]

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org