Bir Sosyal Proje olarak KONTEYNIR KLİNİK |
Warning: getimagesize(/home/mimdap/public_html/wp-content/uploads/resim-1.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/mimdap/public_html/wp-content/plugins/heateor-open-graph-meta-tags/public/class-heateor-open-graph-meta-tags-public.php on line 722
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Bir Sosyal Proje olarak KONTEYNIR KLİNİK
Share 29 Ocak 2011

Anshen + Allen firmasının hazırladığı Kliniklerden ilk prototip önümüzdeki birkaç ay içinde depremden perişan Haiti’de konuşlanacak.

Uluslararası mimarlık firması Anshen + Allen prototip taşınabilir bir klinik, sağlık hizmeti veren ön yapım  özelliği gösteren bir ürün üzerinde çalıştılar. San Francisco merkezli sosyal yardım temelli ve kar amacı gütmeyen bir grup  “Konteyner 2” klinik birimi ile tekrarlanabilir modül oluşturmayı denediler. Bu “Stack Dizayn” yapı geniş topluluklar için, özellikle yoksul ve kırsal birimler halinde yaşayanlara önleyici sağlık hizmetleri sunmak ve geniş kitlelerin bu yolla bakımlarını sağlamak üzerine düşünüldü. Bu sistem ile kolayca her tarafa nakledilebilen modüllerin kullanılabileceği varsayıldı.

resim-1.jpg

Kalkınmakta olan ülkelerde yaşayan ve önleyici bakım- sağlık hizmetleri için örgüt kuran Konteyner 2 Kliniği kurucusu Elizabeth Sheehan; doktor, doktor asistanı, yardımcı sağlık elemanı gibi insan gücüne dayalı ekip ile  antibiyotik gibi temel ilaçların sağlanması için de ayrıca çaba gösterdi.

resim-2.jpg

resim-3.jpg

Çelik konteynır mobil sağlık hizmeti modülü hem güvenli hem hijyenik özelliklere sahip. Sağlık hizmetinin sunumunda hem düşük maliyetli hem formları itibariyle büyük ölçekli yapılaşmaya olanak sağlayan, çoğalabilir birimlerden oluşan “konteynır sağlık modülü” evrensel basit biçimi ve boyutuyla örnek bir “Standard” olduğunu kanıtladı.

Sheehan, yerel bir doktor ve altı personel için ulaşım, ekipman, ilaç, ve maaşlar dahil, her birimin yaklaşık 100.000 $ a mal olacağını hesaplayarak ilgililere sundu.

Anshen + Allen ve “Stack Tasarım Build” bünyesinde standart olarak iki muayene odası, klinik personeli için bir tanı laboratuvarı, eczane ve dinlenme alanı bulunmaktadır. Müstakil birimlerden oluşan konteynırın asıl olarak çelik olan yapının ısı yansıtıcı boyalar kaplanacağı, güneş bataryaları ile donatılmış olacağı, fotovoltaik güç biriktiricilere, güvenlikli otomatik kilitleme sistemine sahip bulunacağı tasarımda ortaya kondu.

resim-4.jpg

resim-5.jpg

resim-6.jpg

resim-7.jpg

Prototipi yapılıp seri üretime geçilerek ilk önce depremde ve doğal felaketlerden büyük yaralar alan Haiti’ye konuşlandırılacak olan konyetnırların şu anda son kontrolları yapılmaktadır. Son denemeler sırasında tasarım ekibi son değişiklikleri yapmanıza yardımcı olacak, kullanıcılarla ilk pilot uygulama aşamasında denenen klinikler sonra, gerekli düzenlemelerle birlikte geniş ölçekte yaygınlaştırılacaktır.

Böylece ilk prototiple başlayan çalışma belki de deprem perişan olmuş Haiti’ye önümüzdeki birkaç ay içinde tamamen konuşlandırılarak geniş kitlelerin önleyici sağlık hizmetleri konusunda adım atılmış olacaktır.

Kaynak:Interior Design
Fotoğraflar: Anshen + Allen
Çeviri: Mimdap

2 Yorum
  1. Sağlık hizmetlerine sadece hastane tip projeleri ile ‘katkıda’bulanabilen mimarlık son yıllarda “özel hastane” furyası ile belki bir iş sahasına kavuşmuş olabilir. Ama bu “özel hastanelerden” yararlanabilen güzide milletimiz acaba kaç kişidir? Acaba hala güney doğu ve doğu da doktor sağlık ocağı hastane görmeyen ekseriyet ne durumdadır?
    Yukarıdaki gibi bir konteynır bizlerin de aklına gelmesi lazım ve sağlık bakanlığı bu anlamda zorlanmalı. Mesela proje yağmuruna tutulmalı, gönüllü projelerle yol açılmalı.

    Mustafa Duygulu | 30 Ocak 2011

  2. küçük bir katkı gibi görünen fakat düşünün bütün doğu anadoluda uygulansa ne biçim bir sağlık devrimine yol açabilecek koruyucu sağlık hizmeti. müthiş bence.

    naci zaman | 12 Şubat 2011


Yorum yazmak için


Tasarım: Architensions Architensions ve Andrew Bruno, Los Angeles’ın güneyindeki Vermont Knolls semtinde yer alan spekülatif bir kooperatif fourplex olan Knolls Co-Living’i tasarladı. Teklif, LA Şehri’nin düşük katlı, çok birimli konut mimarisi için yeni uygun fiyatlı modeller talep eden Alçak Katlı yarışmasına yanıt verirken, aynı zamanda Architensions’ın çağdaş konutları çok kuşaklı ve derinden komünal olarak yeniden […]

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org