Dinamik Cephe |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Dinamik Cephe
Share 15 Aralık 2010

Ernst Giselbrecht + Partner ZT GmbH architects tarafından yaratılan bu proje, Avusturya Bad Gleichenberg’de Kiefer Technic Showroom olarak tanınan “Dinamik Cephe”dir.

dinamik-1.jpg

Eski zamanlarda cepheler pencere düzenleri ve akslarla karakterize edilirdi. Genellikle bu cephelerde ilgili dönem ve stilden mimari öğelerle yüzey rölyefleri bulunurdu. Cephe yapısı aynı zamanda zemin kat planını da belirlerdi; bir odadaki pencere aksları ne kadar genişse, kullanıcının işlevi de o kadar önemlidir. Pencere dilimlerinin kullanıma geçmesi ile bu hiyerarşilerden vazgeçildi.

dinamik-2.jpg

Bugün tüm dış cephenin şeffaf olması dahi mümkün ve bu çok şeffaflık da modernliğin belirleyicisi. Aynı zamanda bireysel ihtiyaçlar artıyor ve rahatlık isteğiyle bağdaştırılması gerekiyor. Bu nedenle mimarlar uzunca bir süredir değişen koşul ve ihtiyaçlara kendiliğinden adapte olabilen dinamik cepheler üzerinde çalışıyorlar.

Bu cephe sürekli olarak değişiyor, her gün, her saat yeni bir yüz haline geliyor ve böylelikle cephe, dinamik bir heykele dönüşüyor.

Yazı ve Görseller: Cubeme
Çeviri: Mimdap

8 Yorum
 1. inanılmaz hoş efektler yaratan ve her durumuyla değişen her daim dinamik her daim farklı kompozisyonlara açık dehşetli yaratıcı bir cephe çalışması. üstelik ölçek olarak hiç bizi zorlamayacak ve sanki deneysel bir cephe tasarımı. bu tarz hareketli cephelerin kendini kanıtladıkça çok daha büyük yüzeylerde de kullanılacağını sanıyorum.

  perran su | 17 Aralık 2010

 2. mukemmel

  imm | 17 Aralık 2010

 3. Bir çığır açılmış gibi sanki. Cephenin dinamizmi bir çok farklı kompozisyona olanak vermesi. Bu fırsat başka türlü yakalanmaz.

  demir güleç | 19 Aralık 2010

 4. Kimilerinin panjur vb. ile yaptığı güneş kontrolunu oynar güneş kontrol elemanlarıyla yapmış. Yazılım vs. desteği ile otomatik çalıştırıldığı anlaşılan bu panellerin maliyeti de önemli. Video ve resimlerde binanın dairevi planlı olduğu anlaşılıyor. 360 derece bina yapınca özellikle batı cephesinde güneş kontrolunun elzem olması nedeniyle yapılması icap ediyor. Ancak mimaride yönün önemli olması nedeniyle, tasarım aşamasında yön ve fonksiyon ilişkisi çok iyi etüd edilerek gereksiz güneş kontrol paneli yapımına gitmemek gerektiği de bir vakıa.

  Hayati Binler | 20 Aralık 2010

 5. çok etkileyici bir cephe olmuş,

  ferhat keten | 20 Aralık 2010

 6. Bir tasarımın en çok eskiyen yönü cephesi. Malzeme olarak değil belki ama kompozisyon olarak durağan kaldığı için göz görmeden kaynaklı olarak eskiyebiliyor. Bu dinamik cephe kavramı görüntü olarak eskimeyi çok ilerilere ötelemiş. Başka bir ufuk açmış cephe düzenlemesinde.

  Nagahan Üner | 28 Aralık 2010

 7. dinamik cephe modern yaklaşmın ucu bir manada. bu güneş kırıcı ve yüzey kapağı katlanır elemanla yaratılan hareket daha da geliştirilebilir. büyük ebatlı ve yüksek cephelerde rüzgar yükleri vs gelince mekanizmaların daha güçlü tasarlanması lazım.

  cumhur inan | 28 Aralık 2010

 8. Cephelerin bu kadar mekanik bir aksama tabi olması biraz işin külfetini arttırıyor bana göre. Cumhur beyin yukarıda işaret ettiği gibi bir gökdeleni düşünün mesela onun cephesinin bu kadar hareketli olması nasıl bir mekanizma gerektirir. Kent içi orta ölçekler için ideal bence.

  besime erdoğan | 29 Aralık 2010


Yorum yazmak için


Tasarım: Architensions Architensions ve Andrew Bruno, Los Angeles’ın güneyindeki Vermont Knolls semtinde yer alan spekülatif bir kooperatif fourplex olan Knolls Co-Living’i tasarladı. Teklif, LA Şehri’nin düşük katlı, çok birimli konut mimarisi için yeni uygun fiyatlı modeller talep eden Alçak Katlı yarışmasına yanıt verirken, aynı zamanda Architensions’ın çağdaş konutları çok kuşaklı ve derinden komünal olarak yeniden […]

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org