Gökyüzünde Mega Küpler |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Gökyüzünde Mega Küpler
Share 10 Kasım 2010

“Kentsel Ağaç”, çelik saplardan filizlenerek üst üste dizilen bir dizi küpten meydana gelen bir gökdelendir.

agac-1.jpg

Yeşil mimari firması Geotectura tarafından tasarlanan fütüristik bina, her katta sera platformları barındırıyor ve güneş enerjisi toplayabilmek için tüm çevresi fotovoltaik panellerle kaplanıyor.

agac-2.jpg

Binanın ağaca benzeyen tasarımı bir yandan yeterli mekan yaratıp kent manzarasına da etkili bir siluet katarken aynı zamanda da daha küçük bir alan kaplıyor.

agac-3.jpg

Etkileyici görünmenin yanı sıra binanın tasarımında küplerin kullanılmasının bir nedeni de her bir birimin modüler ve esnek olmasını sağlamak. Küpler, manzarayı arttırmak ya da hava akımını sağlamak amacıyla değişik boyut ve işlevlere sahip olabiliyorlar.

agac-4.jpg

Geotectura tasarımla ilgili “İki burgulu prefabrik bir yapı olan bu konsept, içinde yaşayanların yaşam kalitesini arttıran bir kentsel ağaç gibi görünmesini sağlıyor” açıklamasını yapıyor.

agac-5.jpg

Geotectura’nın diğer tüm projelerinde olduğu gibi Kentsel Ağaç projesi de PV4All (herkes için fotovoltaik) planlama paradigmasını içeriyor. Bu amaçla her bir mega küpün etrafı fotovoltaik panellerle sarılarak güneş enerjisi tüm binada kullanılıyor.

agac-6.jpg

agac-7.jpg

Yazı ve Görseller: Inhabitat
Çeviri: Mimdap

3 Yorum
  1. “Modern” adı verilen ve asrımızda vahşi kapitalizmin boyunduruğu altındaki sözümona “gerekli” çözümler diye sunulan ahirzaman sıkıntıları.

    Hayati Binler | 15 Kasım 2010

  2. Bana göre fikir “iyi” uygulama o denli başarılı değil. Bir defa biraz mekanik bir yapı ağacı olmuş ve göze iyi görünmüyor. Bu tasarımlar bir deneme tabi. Bunlara bakarak bir yol bulmak bu yapıların eleştirilerini hesaba katarak doğal olana yöenlmek mümkün olabilir.

    Refik İmranlı | 19 Kasım 2010

  3. ben en alttaki binaların arasındaki parkta çiçeklerin konduğu ağaç şeklindeki kafesi tercih ederim. o iyi bakın, her tarafı açık şeffaf. diğerlerinde ağaç metaforu çok zorlanmış. benziyor ama bir iticilik oluşmuş.

    nedret yaltırık | 20 Kasım 2010


Yorum yazmak için


Tasarım: Architensions Architensions ve Andrew Bruno, Los Angeles’ın güneyindeki Vermont Knolls semtinde yer alan spekülatif bir kooperatif fourplex olan Knolls Co-Living’i tasarladı. Teklif, LA Şehri’nin düşük katlı, çok birimli konut mimarisi için yeni uygun fiyatlı modeller talep eden Alçak Katlı yarışmasına yanıt verirken, aynı zamanda Architensions’ın çağdaş konutları çok kuşaklı ve derinden komünal olarak yeniden […]

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org