Herzog & de Meuron’un Asma Bahçeli Beyrut Terasları - MİMDAP
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Herzog & de Meuron’un Asma Bahçeli Beyrut Terasları
Share 29 Temmuz 2010

Beyrut kenti için yapılan masterplan, kıyı kentinin rehabilitasyonunu yönlendiriyor ve Herzog & de Meuron da merkezinde yer alan açık, havadar konut bloğunun tasarımlarını açıklıyor.

beirut-terraces-1.jpg

Beyrut Terasları, çeşitli boyutlardaki daireler ve geniş açık yaşam alanlarıyla bir dizi terastan meydana geliyor. Giriş katı çimenlik bakımından zengin olan konut kompleksinde bina boyunca entegre asma bahçeler bulunuyor. Solar pasif tasarım, gün ışığı ve enerji etkinlik aynı zamanda dairelerin tasarımında rol oynuyor.

beirut-terraces-2.jpg

Biraz Jenga bloğuna benzetilen Beyrut Terasları, çeşitli şekillerde üst üste dizilen sarkıt ve gölgelik teraslardan meydana geliyor. Binanın dış pencereleri kenardan 6 metre kadar geriye çekilerek dışarıda bol miktarda açık yaşam alanı yaratılmış. Sarkıtlar ve geriye çekilmiş yaşam alanları aynı zamanda yaşam alanlarını direkt güneş ışığından koruyarak ancak ısı sığası yaratıp binanın daha sonra ısınmasını sağlayarak binanın enerji etkinliğini arttırıyor.

beirut-terraces-3.jpg

Geniş sarkıtlara rağmen tüm konutların bol miktarda gün ışığı alması ve havalandırılabilmesi de binanın enerji etkinliğini arttıran etkenlerden. Geniş bir bahçe ve yeşil bir alan binanın girişini oluştururken asma bahçeler bina boyunca yerleştirilerek, içeride yaşayanlarla doğal yaşam arasında yeni bir bağlantı daha oluşturuluyor.

beirut-terraces-4.jpg

Merkezde yer alan ve 129 tek, dubleks ve sıra ev şeklinde daireden meydana gelen bina diğer ofis ve cazibe noktasına yakın bulunuyor ve içerisinde spa, alışveriş merkezi gibi tesisler de yer alıyor.

beirut-terraces-5.jpg

beirut-terraces-6.jpg

beirut-terraces-7.jpg

Yazı ve Görseller: Inhabitat
Çeviri: Mimdap

3 Yorum
 1. bu katların çekiştirilmesiyle yaratılan ve içine teras ve bahçelerin konduğu düzen normal olaral 3196 sayılı imar kanunu gereği bizde yapılamaz. şimdileri yapılan bir kaç örnek varsa da bunlar ayrı bir mevzuatttan gerçekleşmiş olabilir. zira bizdeki 3196 ya göre bu boş alanlar katlarda sonradan kapatılabilir diyerekten müsade edilmez. ama madolyonun bir diğer tarafı da bu boşluklar bizde olsa büyük ölçüde bir süre sonra kapalı alana ilave edilir.
  şimdi acaba sorun nerede?

  necati uzun | 29 Temmuz 2010

 2. Bizde de bazı yerlerde bu tür uygulamalar için ek alanlar verildiğini duydum. Ayrıca teras çatı bahçeleri de küresel ısınma nedeniyle teşvik edilecek diye Büyükşehirden haberler gelmişti. Ama bence herşeyden önemlisi şu bizim arkaik imar kanununu tartışmaya açmamız lazım. Aksi takdirde tip projeler kamu kurumları dışında da yasal tanımlamalar nedeniyle ülkemizin kabusu olmaya devam edecek. Ve her iyi uygulama da mutlaka ama mutlaka imar kanunumuza ve yönetmeliklerimize aykırı duruma düşecek. (tersi malesef doğru değil)

  Ahmet Alkan | 31 Temmuz 2010

 3. İmar Kanununu bu türden detaylar içermez. Ancak İmar Yönetmelikleri bağlayıcı olabilir. Kaldı ki imar yönetmeliği de bunu yasaklamaz. Sadece bu alanları toplam emsal alanına katabilir. Sizin işverniniz böyle yeşillikler için ben niye m2 kaybedeyim diye düşünecektir. Maksimum kar maksimum rant kaygısının yönlendirdiği tipik bir işveren sizin bunları yapmanıza izin vermez. Tek yol kalıyor bu tür balkonların toplam emsal alanına katılmaması. Farklı illerde farklı uygulamalar söz konusu. Kimi köşe balkonu katar kimi 3 tarafı kapalı balkonu katar. Kimi 1,5 m derinlikten fazlasını katar. Bu biraz belediye bürokrasisinin mimari öngörü ve vizyonu ile ilişkilidir. Hiç emsal alanına katılmasa dahi burada da kullanıcıların aç gözlü davranmaması gerekiyor. Salonumu biraz büyüteyim cam bir kapama yapayım dememesi gerekiyor. Yani işin özü mimarlık tek başına mimarları aşan bir topyekün kültür meselesi. Toplumun genel değer yargıları hayata bakışı ile ilgili. İyi nitelikli güzel bir çevrede yaşamamız için öncellikle bir kent kültürüne sahip olmamız gerekiyor. Yoksa yönetmelik yasa bunlar sınırlayıcı olamazlar. İzmir Narlıderede Emre Arolat’ın yaptığı konut uygulamasını incelemekte fayda var. Bazen iyi örnekelere iyi belediyeler yol veriyor, iyi müteahhitler para harcıyor, iyi kullanıcılar o evlerde oturuyor.

  orçun ertürk | 4 Ağustos 2010


Yorum yazmak için


Birleşik Krallık’ın “en sürdürülebilir” mahallesi Phoenix planlama onayı aldı Geliştirme şirketi Human Nature, Lewes’teki eski bir sanayi bölgesini , Birleşik Krallık’ın ahşaptan yapılmış en büyük bölgesi olacak 685 evlik sürdürülebilir bir mahalleye dönüştürmek için planlama onayı aldı .

Copyright © 2024 All Rights Reserved | Mimdap.org