‘Çok dişil bir cami’ |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
‘Çok dişil bir cami’
Share 7 Ocak 2009

Fransız Le Monde gazetesi, dekorasyonu iç mimar Zeynep Fadıllıoğlu tarafından gerçekleştirilen ve yapımı tamamlanmak üzere olan Üsküdar’daki Şakirin Camii’yle ilgili övgü dolu bir yazı yayımladı.

“İstanbul’da çok dişil bir cami” başlığıyla verilen haberde, caminin bir kadın iç mimar tarafından tasarlanan ilk cami olduğunun altını çizen Le Monde, Fadıllıoğlu’nun “Laik aristokrasiye mensup bir aileden gelmesine” dikkat çekti; “metal ve cam karışımı olan caminin ziyaretçide görsel bir şok yarattığını” yazdı. Le Monde’un İstanbul muhabiri Guillaume Perrier, “geleneksel ile avangart desenlerin karışımını şaşırtıcı bulduğunu” da ekledi. “Mekke’nin yönünü gösteren mihrabın geniş ve yuvarlak, deniz kabuğu biçimine” dikkat çeken Perrier, “Avizeden Kuran ayetleri ve su damlalarının aşağı doğru indiğini” anlattı.

Kaynak: Milliyet

5 Yorum
 1. Osmanlı Cami Mimarisinde de dişil camiler vardır. Özellikle hanım sultanların yaptırdığı camiler dişil karakter gösterirler. Bunlardan en çarpıcı olan örnek Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii’dir. Bu haberde, ilk defa bir iç mimarın bir camiyi dekore ettiğinden söz ediliyor. Güzel bir gelişme. Ancak cami mimarisi öyle basite alınabilecek bir yapı türü değildir. Evveliyle ahiriyle uzun uzun incelemeleri ve değerlendirmeleri gerektiren bir yapı türüdür. Camiler ayrıca içerisinde bulundukları çevre ve şehirle de bütünlük arzeden binalardır.

  Günümüzde yapılan camilerin ne denli mimari değerlerden ve kaliteden uzak olduğunu anlamak için mimar olmaya bile gerek yok. Böylesi basitleştirilmiş ve aslından, esasından uzaklaştırılmış bir vasatta cami mimarlığı konuşmak oldukça zor. Sadece cami mimarisi değil, diğer mimariler de ve özellikle şehircilikte de değerler kayması mevcuttur. Adına imar denilen imha planlarıyla şehirlerimiz adeta planlı bir şekilde yok edilmektedir. Enaniyet ve yarış mimarisi almış başını gitmektedir. Yerde yer kalmamış gibi şehirler üçüncü boyutta oluşmaya başlamıştır artık. Dubai gibi aslı gariban yerlerde çeşitli ekonomik, sosyal vb. motivasyonlarla neredeyse yüksekliği, eni ve boyundan fazla şehirler inşa edilmeye başlanmıştır.

  Gelinen durumda basit dünyevi menfaatler ve taraftarlık, lüzumsuz yarış psikolojisi içerisinde adeta birer nefes alınamaz, yaşanamaz kentlerin oluşturulduğu zavallı ortamlarda yapılan camilerin de pek fazla mimari vs. hususiyetlerinde beklentinin olmaması daha normaldir. Bu nedenle böylesi bir vasatta iyi ve güzel camilerin ortaya çıkması da neredeyse imkansızdır. Yerel bazı tekil örnekler ise takdir edilmekle birlikte istisnai olduklarından geneldeki kötü sonuçları etkilemesi mümkün değildir. İnsanoğlu kendi eliyle hazırlamakta olduğu cehennemlerine şöyle gerçekten eleştirel bir gözle bakarak “ben ne yapıyorum, aklım başımda mı?” diyerek ayılmalı ve özüne dönmelidir. Yoksa ortada ne şehir kalacak, ne de cami.

  Hayati Binler | 10 Ocak 2009

 2. içindeki erkek sana bunu nasib etmiş a.s.k noktayı buldugun an lokman hekimin iksirini bulmuş olursun aynaya baktıgında gözlerine bakma çünki sır sende sevda siyahtan gelir her siyahda sevda var her sevdada seyda var. üsteki ibare zeyneb fadıllıoğluna yazılmıştır

  Anonim | 12 Nisan 2009

 3. Hüsrev Tayla biliyorsunuz son dönem cami mimarisinde aranan isim. Klasik benzeri cami yapmaktan vazgeçmiş olmalı ya da aynı türden sıkılmış olmalı ki kısmi değişik ögeler kullanarak Karacaahmet camisini yapmış durumda. Onun dişil cami sayılması neye benzeterek bulunmuş açıkçası pek bu anlaşılmıyor. Çok yüksek ve dik olmayışı, önndeki son cemaat yerinin dalgalı yumuşak bir form olmasından mı pek anlayabilmiş değilim. Bence önemli olan mimarının bu yönde bir açıklamasının olup olmaması.

  Seviç Aslan | 12 Nisan 2009

 4. “basit dünyevi menfaatler ve taraftarlık, lüzumsuz yarış psikolojisi içerisinde adeta birer nefes alınamaz, yaşanamaz kentlerin oluşturulduğu zavallı ortamlarda yapılan camilerin de pek fazla mimari vs. hususiyetlerinde beklentinin olmaması daha normaldir” diyorsunuz sayın Binler. bununla yapılan bu caminin de gösteriş ve yeni sosyetenin bir şatafatı olarak mı değerlendiriyorsunuz? yoksa olumlu bulduğunuz taraflar var mı?

  cezbunur gülseven | 16 Mayıs 2009

 5. zeynep hanım şakirin camii tek kelimeyle muhteşem,sizi tebrik etmek her türk’ün vazifesi bizim entellektüel camiası ne işe yarar bilemiyorum ,insaf sınırları dar olan memleketimizde Tanrı onlara gören göz ,kafa olarak taşıdıkları nesneyede akıl ihsan eylesin,teşekkürler garip kentleşmiş bu diyara bir ışık yaktığınız için.
  umur yasin rind

  umur yasin rind | 21 Haziran 2011


Yorum yazmak için


Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “28-29 Temmuz tarihlerinde 17 ilimizde toplam 58 orman yangını meydana geldi. Bu yangınların 38 tanesini kontrol altına aldık” açıklaması yaptı.

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org