Antoni Gaudí Mimarlığı - MİMDAP
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Antoni Gaudí Mimarlığı
Share 18 Ekim 2007

Gaudí, 1852 yılında, İspanya’nın Katalonya bölgesindeki Tarragona’da doğdu. Mimarın annesi Antònia Cornet Bertran ve babası Francesc Gaudí Serra, demircilik yapıyordu. Beş kardeşin en küçüğü olan Gaudí, romatizması da olduğundan dolayı, yaşıtlarıyla birlikte oynamayı hiçbir zaman istemedi. Hastalığı nedeniyle büyük acılar çektiğinden, yürümesi pek de kolay olmuyordu.

 

Evinin yakınlarında kalması sayesinde, doğayı ve doğal tasarımı inceleme imkânı buldu. En önemli iki yeteneğini de bu sayede kazanacaktı: Doğanın gözlemlenmesi ve analizi.

 

 

 

 

 

Okul yılları

 

 

 

1873 – 1877 yılları arasında Barselona’daki Escola Tècnica Superior d’Arquitectura’da mimarlık eğitimi gördü. Ortalama notları olan bir öğrenciydi, ancak çizim konusunda yetenekliydi. Beş yıllık çalışmanın ardından, 1878 yılında “mimar” sıfatını kazandı. Gaudí’nin diplomasını imzalayan Elies Rogent şöyle diyecekti: “Qui sap si hem donat el diploma a un boig o a un geni: el temps ens ho dirà” (“Bu diplomayı bir deliye mi yoksa bir dahiye mi verdiğimizi kim bilebilir? Bunu bize zaman gösterecek.”)

 

 

Gaudí, okulla olan bağlantısını hiç koparmadı ve mimarlık diplomasını alır almaz planlamaya ve tasarlamaya başladı.

 

Güella Parkı

 

 

 

İlk yıllar

 

 

 

– 1878-1879: Barselona’daki Plaça Reial’in sokak lambaları
– 1878: Eldiven imalatçısı Comella için vitrin tasarlaması. Bu tasarım sayesinde, Eusebi Güell ile tanıştı.
– 1878-1882: Mataró’daki Obrera Mataronense için çeşitli tasarımlar. Bu planların ufak bir kısmı inşa edilmiş olsa da, Gaudí’nin parabolik kemerleri ilk kez kullandığı görülüyordu.
– 1883-1885: Casa Vicens.
– 1883-1885: Comillas’taki Villa “El Caprichio”
– 1884: Pedralbes’teki sarayın giriş pavyonu ve ahırları (Eusebi Güell için yaptığı ve tamamladığı ilk işi)
– 1884-1891: Sagrada Família’nın mahzeninin bitirilmesi (mahzenin yapımına, mimar Francisco del Villar tarafından 1882 yılında başlanmıştı)
– 1885-1889: Palau Güell.
– 1887-1893: Astorga’daki Piskopos sarayı.
– 1889-1894: Colegio Teresiano.
– 1891–1893: Sagrada Família’nın dış duvarları.
– 1892-1894: León’daki Casa de los Botines

 

 

 

Sonraki yıllar

 

 

 

Gaudi tam bir Katolik’ti. Bu yüzden de hayatının geri kalan yıllarında, dünyevi işleri bırakıp tüm hayatını Katolikliğe ve Sagrada Família’ya adadı. Kilisenin 18 kulesi olacaktı: 12 tanesi 12 havari için, 4 tanesi İncil’in 4 yazarı için, bir tanesi Meryem için, bir tanesi de İsa içindi. Kısa bir süre sonra, yakın akrabaları ve arkadaşları ölmeye başladı. Çalışmaları yavaşladı ve tutumu değişti. Tüm bu trajedilerin üzerine, Barselona da ekonomik olarak zor zamanlar geçirmeye başladı. Kilisenin inşaatı yavaşladı. Dört yıl sonra ise, patronu Eusebi Güell öldü.

 

 

Tüm bu trajik olayların art arda gelmesi nedeniyle, Gaudí de değişti. Röportaj vermek ya da fotoğraf çektirmek konusunda isteksizleşti ve tamamen başyapıtına yoğunlaşmaya başladı.

 

 

 

1926’nın 7 Temmuz’unda, bir tramvayın altında kaldı. 3 gün sonra, 10 Temmuz 1926’da öldü. Barselona’nın yarısı, yas tutmaya başlamıştı. Sagrada Família’nın tam ortasına gömüldü. Kilisenin tasarımı için çizim yapmaktansa kendi hayal gücünü kullanmayı tercih etmiş olduğundan, kilisenin yapımı bir türlü tamamlanamadı. Sırf bu yüzden, pek çok kişi mimarı “Tanrı’nın mimarı” sıfatıyla andı. Sagrada Família’nın yapımı bugün de devam ediyor, ancak Gaudí’nin tasarımıyla yeni eklentiler arasındaki farklar oldukça belirgin.

 

 

 

Kilisenin tamamlanmasının 2026 yılını bulabileceği belirtiliyor.

 

 

 

Sanatsal stili

Gaudí’nin ilk çalışmaları gotik ve geleneksel İspanyol mimarisinin izlerini taşıyordu, ancak kısa zaman içinde kendi heykelsi biçimini yakalamayı başardı. Gotik mimariden başlayıp başka türde mimarî stillere kayan Fransız mimar Eugene Viollet-le-Duc’ten etkilenmişti.

Parabolik kemerli yapıyı ve hiberboloit biçimleri, doğanın organik formlarıyla harmanladı. Binaları tasarlarken, yerçekimini özel olarak hesapladı, zincir eğrisini özellikle kullandı.

Tüm hayatı boyunca, doğaya hayranlığını sürdürdü. Doğanın açılarını ve şekillerini kendi tasarımlarına uyarladı. Geometrik biçimlere bağlı kalmaktansa, ağaçların ve insanların büyüme şekillerini etüt etti.

Romatizması nedeniyle katı bir vejetaryen diyeti yapıyordu. Homoepatik uyuşturucu tedavisi ve sualtı tedavisi gördü; uzun yürüyüşler yaptı. Bu uzun yürüyüşler de, doğayı gözlemlemesine yardımcı oldu.

Kaynak: Wikipedia
Çeviri: mimdap

Eserleri

 

Güella Parkı

Organik mimarlığın en önemli eserlerinden biri…

 

 

 

 

 

Gaudi’nin bu eseri her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret ediliyor.

 

 

 

 

 

 

Barselona’ya kuşbakışı seyir terasları…

 

 

 

 

 

 

İspanyol merdivenleri…

 

 

 

 

 

 

 

Seramik parçalarından oturma grupları…

 

 

 

 

Casa Matller

 

 

 

 

Casa Batllo

 

 

 

 

 

Ünik balkon…

 

 

 

 

Bir heykel gibi yapılmış cephe…

 

 

Müze Evi

 

 

 

 

Gaudi Bacası

 

 

 

Gaudi Balkonu

 

 

 

Gaudi Penceresi

 

 

 

 

Kertenkele

 

 

 

Gaudi Merdiveni

 

 

 

La Sagrada Familia

 

 

 

 

 

 

 

 

Muhteşem bir anıt…

 

16 Yorum
 1. 1994 ve 1999 da iki kez gittim. Gördüm…Hayran kaldım. Bence her mimar, bu dahi insanın eserlerini görmeli ve düşünmeli…düşünmeli, düşünmeli
  Fotoğraf çekimleri de harika. Kutlarım sizi, Başarılar
  Doç. Dr. R.Eser Gültekin
  Restorasyon uzmanı Y.Mimar Sanat Tarihçi

  R.ESER GÜLTEKİN | 22 Kasım 2007

 2. ödevim olmasa inan ne sitenize nede bunların bulundugu yere giderim

  ebru | 5 Nisan 2008

 3. Sayın Ebru,
  Öğrenci olduğunuz anlaşılıyor. Muhtemelen zorluklarla kazandığı Mimarlıktan nefret ettirilmiş tipik bir ÖSS öğrencisi. Ben bu varsayım üzerinden size birkaç şey söylemek istiyorum. Birincisi yukarıdaki resimlerle ilgili. Gaudi, inancının, düşüncesinin mimarisini yapmış ve bunu bir kente, sevgili Barselona’sına, onun da ötesinde insanlığa hediye etmiş olağanüstü bir mimardır ve bu nitelikleriyle her türlü saygıya layıktır. Sakın yanlış anlamayın sizi hiçbir şekilde suçlamıyorum. Bu tamamen benim generasyonumun hatası. Nefret, sevgisizlik, soğuk yukarıdan bakışlar -sanki birşey bilirlermiş gibi- koyu kapkara bir cehalet… (Son mimarlar odası seçimlerinde de bunu katmer katmer gördük) Bir süre önce bir üniversitemizde mimarlık fakültesinde ve birinci sınıfta üç öğrencinin intihara teşebbüs ettiğiini ve birisinin de başardığını okumuş günlerce kendime gelememiştim.
  Şimdi size önerim bunların hepsini boşverin. Sizi eğer mimarlıktan soğutan bir şey varsa mutlaka cahilin tekidir ve mimarlıktan da hiçbirşey anlamamıştır -ünvanı ne olursa olsun.
  Tüm bunları bırakın hayata ve mimarlığa Gaudi’nin baktığı gibi bakmaya çalışın emin olun başarabilirsiniz ve bunu hakediyorsunuz. Sevgiyle tutkuyla göreceksiniz mimarlık zorla yapılan bir ödev değil bir tutkudur.
  Sevgilerimle.

  Azmi İzmirli | 5 Nisan 2008

 4. Gaudi’yi bugünün kuşaklarına tanıtışınız belki de yeni mimarlık ufukları olan gençler için yepyeni keşiflere bir anahtar gibi olmuş, yayınlardan dolayı mimdap’ı tebrik ederim öncelikle.

  Ama bir de genç öğrenci arkadaşlardan biraz daha özen isteyebiliriz herhalde. Gaudi’yi takdir etmek bir kişisel “zevk” meselesi değil. Önce bun u anlamak lazım.

  Saygılarımla.

  Melek Enli | 6 Nisan 2008

 5. mimarlık okumak en çok istediğim şeydi ama başaramadım.inşaat mühendisliği okuyorum.bir mimarın sahip olması gereken niteliklere sahip olmak için elimden gelen herşeyi yapabilirim.bu nitelikelrin oturması için de gaudi’yi ve eserlerini çok iyi tanımak gerektiğini düşünüyorum.bu fırsatı tanıdığınız için teşekkürler..

  halil çakır | 28 Ekim 2008

 6. ODTÜ de iktisat 3. sınıf öğrencisiyim fakat en büyük hayalim mimarlıktı fakat hayat beni ekonomi alanına sürükledi ama iyiki de öyle olmuş. buna rağmen halen bir yere gittiğimde ilk ilgimi çeken mimari yapı oluyor ve lisenin başından beri Antoni Gaudi’ye çok büyük hayranlık besliyorum ve bunun için İspanyolca eğitimi alıp İspanya’ya gidip bu muhteşem eserleri görmek büyük bir dileğim. Umarım bende olağanüstü yapıların resimlerini çekip paylaşırım, bu siteyi düzenleyenin ellerine sağlık… 5 gün sonra Antoni Gaudi ile ilgili bir ingilizce sunum hazırlayıp sunmuş olacağım İnşallah layığıyla yerine getirebilirim :)

  Zeynep Kenar | 4 Ağustos 2011

 7. ÖSS, OGS, YÖK, ÖSYM daha da bilmem neler bence Türkiye’nin en zararlı kuruluşları. Ellerinde en az otuz otuzbeş milyon gencin kanı var. Aslında tamamen gereksiz olan bu kuruluşlar yerine üniversitelerin birinci sınıflarını yarışma sınıfı yapsalar her öğrencinin hem istedği bölümde okuma şansı olur, hem de gerçekten o alanda eğitim görüp görmek istemediğini bizzat yaşayarak anlayabilir. Avrupa’da ne öğrenci sayısı daha az ne de üniversitede yer sayısı daha fazla sadece şu yukarıda anlattığım sistemi uyguluyorlar. Siz örneğin tıpta mı okumak istiyorsunuz? buyrun gelin, yalnız örneğin Strazburg tıpta yarışma yılından başararak gececeklerin oranı 1/7 yani yedide bire girebileceğinize inanıyorsanız gelin. Bu kadar basit. Hem öğrenci ne yaptığını biliyor hem de toplum hayallerini gerçekleştirebilen kişilikli, özgüvenli öğrencilere sahip oluyor hem de üniversiteler arasında rekabet kızıştığı için kalite yükseliyor. (Bu son madde bizim üniversitelerimizin neden bu sistemi istemediklerinin gerekçesidir.)

  Ahmet Alkan | 4 Ağustos 2011

 8. Gaudi’nin bir deha olduğu sadece ürünlerinden değil, inanılmaz farklı yaklaşımlarından belli.

  necmi yazgan | 11 Ocak 2012

 9. Gaudi… hani onu tanrının eli olarak tanımlamışlar ya yalan değil sahiden bu eserleri gördükten sonra. hepsi çok özel.

  sena gülmez | 15 Ocak 2012

 10. Gauid normal bir mimar ve insandan, sanatçıdan daha fazla bir varlık gösteren dahi aslında. Değişik bir düşünme yöntemi var.

  mustafa akdağ | 23 Mayıs 2013

 11. bu eserlerin muhteşemliğini fark etmek için mimar yada başka bir şeye gerek yok…. ilham kaynağı…. gurur kaynağı…

  SELMA | 13 Eylül 2013

 12. sayisini hatirlamadigim kadar Barcelonada oldum.Bu sheri coox seviyoru qarip bir sicakligi var.Her getdiyimde dahada bir bashka tarafini kesh ediyoru bu muhteshem shehri.Barcelonani bu kadar beyenmeyimin en bashlica sebebi Gaudinin imzasi olan binalar ve parklardir.Her kese tafsiye ediyorum Avropaya Barcelonadan bashlasinlar.Her kese sayqilar

  VUSALA NURLU | 1 Nisan 2016

 13. Gaudi ve Barselona. Bir şehre kimlik vermiş deha.

  Ziya Erden | 5 Temmuz 2018

 14. Bu dünyadan mı diye sormadan edemiyor insan. Farklı bir kafanın ve düşünmenin ürünü hepsi.

  Nesrin Yalçınkaya | 7 Temmuz 2018


Yorum yazmak için


Birleşik Krallık’ın “en sürdürülebilir” mahallesi Phoenix planlama onayı aldı Geliştirme şirketi Human Nature, Lewes’teki eski bir sanayi bölgesini , Birleşik Krallık’ın ahşaptan yapılmış en büyük bölgesi olacak 685 evlik sürdürülebilir bir mahalleye dönüştürmek için planlama onayı aldı .

Copyright © 2024 All Rights Reserved | Mimdap.org