Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
DOSYA
Ekonomik krizden konut krizine Türkiye’de kent ve barınma sorunu!
YARIŞMA SONUÇLARI
ULUS 100. YIL ÇARŞISI ve YAKIN ÇEVRESİ FİKİR PROJESİ SONUÇLANDI
MİMARLIK GÜNDEMİ
Paris’teki bir ofis binasının yeniden yapılandırılması
YAZI-YORUM
Konut sorununa çözüm için ezberi bozmak /Tayfun KAHRAMAN
GUNCEL
SAĞLIK HİZMETLERİ BİNASI
MİMARLIK DÜNYASINDAN
BREZİLYA’DA KULLANILMIŞ TUĞLA İLE YENİ YAPI…
MİMARLIK DÜNYASINDAN
AHMEDABAT’TA AİLE KONUTU
İÇ MEKâN
MOOD Diş Hekimliği
GÖZLEM
ÖZEL ON YATAK ODASI
MİMARLIK GÜNDEMİ
Bibliothèque Nationale de France’ın Yenilemesi
YAZI-YORUM
Konut sorununa karşı nasıl bir mücadele? / Özge GÜNEŞ
MİMARLIK GÜNDEMİ
YENİLEME PROJESİ: Caramão BN Evi
PROJE
BASUNA CAMİ
PORTRE
Hooshang Seyhoun
GÖZLEM
Hayalet şehirler doğuyor: Başkentini değiştirecek 5 ülke
GÜNCEL

Taşı toprağı altın denen ve nüfusu 16 milyona dayanan İstanbul’un her köşesi iktidar eliyle adeta yağmalanıyor. Kentin birçok noktasında yurttaşlar parklarını, yeşil alanlarını ve deprem toplanma alanlarını korumak için mücadele ediyor.

GÜNDEM
BREZİLYA’DA BİR EV

Tasarım: MAAR Studio The Hang Glider House, Brezilya’nın Rio de Janeiro kentindeki Itanhanga semtinde inşa edildi. Ev, Tijuca Forrest ve Pedra da Gavea Dağı’nın eteklerinde yer almaktadır. Dağ, doğal manzaralar sunar ve evin geometrisi için ilham kaynağı olan Hang Gliders için atlama platformları olarak kullanılır.

DAHA FAZLASI
PROJE
BASUNA CAMİ

Tasarım: Dar Arafa Architecture Basuna Camii, Mısır’ın Sohag kentindeki sıcak ve kurak Basuna köyünde, gürültülü, tozlu ve yoğun bir şekilde inşa edilmiş bir alanın ortasında, tecavüze uğrayan konut binaları, bir mezarlık, sık sık ileri geri hareket eden sığırlar ile yer almaktadır. yol üzerinde ve bu ibadethanenin ana girişinin hemen dışında haftalık derme çatma küçük bir […]

DAHA FAZLASI
MİMARLIK DÜNYASI
AHMEDABAT’TA AİLE KONUTU

  Tasarım: Gurjit Singh Matharoo Ortak aile konutu, Ahmedabad, Gujarat 2017.   Hintli ailenin yapısı ve işleyişi son yıllarda çarpıcı bir evrim geçirdi.

DAHA FAZLASI
YAZI-YORUM
KONUT SORUNUNA ÇÖZÜM İÇİN EZBERİ BOZMAK /TAYFUN KAHRAMAN

Artan kira fiyatları nedeniyle asıl konut sorununu yaşayan alt ve orta gelir grubu için yine bir çare üretilmiyor. Tersine bu sınıflar açısından konut ve kira bedelleri üzerindeki artırıcı etkisiyle paket olumsuz bir etki yaratıyor.

DAHA FAZLASI
DOSYA
EKONOMİK KRİZDEN KONUT KRİZİNE TÜRKİYE’DE KENT VE BARINMA SORUNU!

    Gelinen noktada hem OECD’nin hem de çok sayıda uluslararası ekonomi yayınlarının yaptığı araştırmalarına göre 2010’lardan bu yana dünyada konut fiyatlarının en fazla artış kaydettiği lider ülkeyiz. Ne yapılabilir? Öncelikle kentsel dönüşüm müteahhitlere ve dolayısıyla özel sektöre devredilmesine son verilmelidir!

DAHA FAZLASI
HABERLER
DAHA FAZLASI
HAFTANIN ETKİNLİĞİ
TÜRKİYE’DE MODERN İÇ MEKâNLAR SEMPOZYUMU II
docomomo_tr İç Mekan Komitesi tarafından düzenlenen “Türkiye’de Modern İç Mekanlar Sempozyumu II” 13-14 Haziran 2022 tarihlerinde gerçekleşecek.
DAHA FAZLASI
YARIŞMA
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ GÜZELBAHÇE YERLEŞKESİ MİMARİ PROJE YARIŞMASI
YARIŞMANIN ŞEKLİ VE TÜRÜ Bu yar...
DAHA FAZLASI
PORTRE
HOOSHANG SEYHOUN
(22 Ağustos 1920 – 26 Mayıs 2...
DAHA FAZLASI
YARIŞMA SONUCU
ULUS 100. YIL ÇARŞISI VE YAKIN ÇEVRESİ FİKİR PROJESİ SONUÇLANDI
    Ankara Büyükşehir Be...
DAHA FAZLASI
YARIŞMA
İSTANBUL SENİN, YEŞİL ALANLARDA SANAT YAPITLARI TASARIMI YARIŞMASI
    İBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı tarafından açılan İstanbul Senin, Yeşil Alanlarda Sanat Yapıtları Tasarımı Yarışmasına projelerin son teslim tarihi 14 Haziran 2022, kargo ile teslim alım için son gün 16 Haziran 2022.
DAHA FAZLASI
YAYIN
BİZANS’IN YAPI USTALARI
Yazar: Robert Ousterhout Yayınevi: Koç Üniversitesi Yayınları
DAHA FAZLASI
GENÇ MİMAR
    Genç Mimarlar İran’ın İlk Serbest Biçimli Tuğla Yapısını Tasarladı ve İnşa Etti   Editör: Lauren Crockett   Kamu kullanımına açık bir dizi programı kullanarak, ADAPt adlı bir grup genç mimar, İran’da benzersiz bir serbest biçimli tuğla yapı tasarladı ve gerçekleştirdi.
DAHA FAZLASI
İÇ MEKAN
İç mekan tasarımı:  Tsou Architects Maia şehrinde bulunan yeni MOOD – Medicina Dentária kliniği, zemin katta yaklaşık 80 m2’lik bir alana ve bodrum katında merdivenlerle birbirine bağlanan ekstra alana sahiptir.
DAHA FAZLASI
SANAT
2. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali ödül töreniyle sona erdi. Festivalde en iyi filme verilen Kristal Flamingo ödülünü “Sen Ben Lenin” filmi kazandı.
DAHA FAZLASI
MİMARLIK GÜNDEMİ

Tasarım: HIBINOSEKKEI + Youji no Shiro Bir şantiye, Hiroşima’dan yaklaşık 60 km uzaklıkta kırsal bir kasabadır, doğuda bir taşra şehridir, bir nüfus düşüşünün yaşandığı bir bölgedir. Japonya’da kentsel alanlarda çocuk yetiştirme tesisi yetersizdir. Ve çocuklar, çocuk yetiştirme tesisine konmadıkları için taşıyorlar.

DAHA FAZLASI
PROJE

Tasarım: Angelucci Architects’ten Nido II, modern bir dokunuşla üst düzey zanaat ve geleneksel İtalyan detaylarına sahip bir bina olarak tasarlandı. İtalyanca kuş yuvası veya anaokulu anlamına gelen ‘nido’ kelimesinden alınan bu mülkteki orijinal ev, müşterinin büyükanne ve büyükbabasının İtalya’dan Avustralya’ya ilk göç ettiği yere ve zamana ruhen geri dönme arzusuyla satın alındı.

DAHA FAZLASI
MİMARLIK DÜNYASINDAN

Nanjing Katliamı Kurbanları Anıt Salonu | Güney Çin Teknoloji Üniversitesi Mimari Tasarım ve Araştırma Enstitüsü Tasarım: He Jingtang, Ni Yang Güney Çin Teknoloji Üniversitesi Mimari Tasarım ve Araştırma Enstitüsü, Japon İstilacılar tarafından Nanjing Katliamı’ndaki Mağdurların Anıt Salonu tarafından tasarlanan Aşama III, Japon birliklerinin 9 Eylül 1945’te Nanjing’de teslim olmasını anmak ve temayı vurgulamaktı. Japonlara Karşı […]

DAHA FAZLASI
MİMARLIK GÜNDEMİ

Tasarım: João Tiago Aguiar, Mimarlar olarak mimarlar Lizbon, Caramão semtinde yarı müstakil bir evin yenilenmesi ve genişletilmesi projesidir bu.

DAHA FAZLASI
GÖZLEM

Rahat asma kat seviyelerinde gizlenmiş on yatak odası Editör: Lizzie Crook | Bir New York deposunda bir orman kulübesi ve bir apartman dairesi, asma katlarda yükseltilmiş rahat yatak odalı on eve ışık tutan bu görünüm kitabında yer alıyor.

DAHA FAZLASI
YAZI-YORUM

    İdil Erkol Bingöl, 6 Mayıs 2022 Cuma günü 69 yaşında hayatını kaybeden mimar, akademisyen ve yazar Prof. Dr. İhsan Bilgin’in anısına yazdı:  Birçok mimar gibi ben de onu ilk olarak, dinlemeye koşarak gittiğim konuşmalarıyla, üniversiteye adım attığım andan bu yana takip ettiğim metinleriyle tanımıştım. Defter dergisinde yayınlanan yazılarını bulup arşivlemeye çalışmış, “Aldo Rossi’de […]

DAHA FAZLASI
DOSYA

Tarık ŞENGÜL   Büyük projecilik son döneme ve AKP iktidarına özgü bir gerçeklik mi? Büyük projeler AKP öncesi dönemlerde yok muydu? Örneğin devletçi dönemin ve aynı geleneğin parçası sayılabilecek kalkınmacı devlet anlayışının büyük projelerinden söz edilemez mi?  

DAHA FAZLASI
PORTRE

    Alejandro de la Sota, 1913’te Pontevedra şehrinde, kısa sürede sanatsal niteliklerinin gelişimini destekleyecek bir orta sınıf ortamında doğdu.

DAHA FAZLASI
HABERLER

Marmaris’te çıkan orman yangını sürüyor. Yangına karadan ve havadan müdahale edenler, ekipman ile koordinasyon eksikliğine dikkat çekti. Yangına havadan müdahale eden pilot, “Uçaklar yetersiz” derken söndürme ekibinden işçi ise “Orman işçiliğinde liyakat bitti” ifadelerini kullandı.

DAHA FAZLASI
PROJE

Tasarım: Studio Architektoniczne Kwadrat İkinci Dünya Savaşı Müzesi, şehrin merkezine yakın Władysław Bartoszewski Meydanı’nda bir arsa üzerine inşa edilmiştir. Her ikisi de Eylül 1939’da saldırıya uğrayan Gdańsk’taki tarihi Polonya Postanesi’ne 200 metre ve Westerplatte Yarımadası’ndan 3 kilometre ötede, aynı zamanda bir hafıza alanı olan sembolik bir mimari alanda yer almaktadır.

DAHA FAZLASI
SÖYLEŞİ

Katie Treggiden, tasarımcıların ürün yapmaktan suçluluk duymayı bırakmaları ve iklim çözümünün bir parçası olmak için yaratıcılıklarını kullanmaya başlamaları gerektiğini yazıyor.

DAHA FAZLASI
MİMARLIK DÜNYASINDAN

Tasarım: Estúdio Penha Brezilya’daki rustik CS House için kurtarılmış tuğla kullanıyor Editör: Jenna McKnight Brezilyalı firma Estúdio Penha tarafından tasarlanan bir kır evinde kurtarılmış tuğla, geniş bir çatı penceresi ve açık iç mekan unsurları bulunuyor.

DAHA FAZLASI
MİMARLIK GÜNDEMİ

1900’lerde Kadıköy’ün tüm etkinliği burada yapılırdı. O yıllarda çayırlarda volta atılıyor. Buraya örtülü kafeslerde getirilen florya, iskete, saka gibi kuşlar kurbağaların sesiyle yarıştırılıp kanarya gibi ötmeleri sağlanıyor.

DAHA FAZLASI
YARIŞMA SONUÇLARI

    1. ÖDÜL   Proje Numarası: 31 (Rumuz:52713)   Ekip Temsilcisi Nil BIÇAK / Mimar (Milano Politekniko Üniversitesi) Ekip Ortakları Erol KALMAZ / Mimar (İstanbul Teknik Üniversitesi) Kemal BAL / Mimar (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) Arzu GÜLER / Peyzaj Mimarı (İstanbul Teknik Üniversitesi)

DAHA FAZLASI
PROJE

    Tasarım: KOZ Architectes Paris’te 28 Sosyal Konut

DAHA FAZLASI
MİMARLIK DÜNYASINDAN

Tasarım: G2 Studio Ribbon House, Uzak toprakları birbirine bağlayan G2 Estudio, bu kez Tahiti-Fransız Polinezyası’ndan iki aile tarafından tutuldu, macera ortakları San Carlos de Bariloche – Patagonia Arjantin’de bir tatil evi yaratma macerasına ortak oldular.

DAHA FAZLASI
HABERLER

Yapılaşmaya açılan ve ağaçların kesildiği Çekmeköy Kışlası’na bin 774 konut ile 141 villa inşa edecek şirketler tanıdık çıktı. Emlak Konut, AKP’li Cevahir’in şirketi ile Yassıada’yı betona boğan Mesa şirketiyle anlaştı.

DAHA FAZLASI
YAZI-YORUM

  Geçtiğimiz eylül ayında girdiğimiz normalleşme sürecinde pandeminin derinleştirdiği yapısal sorunların gündelik hayatı güçleştiren türlü veçheleri çarpıcı bir biçimde su yüzüne çıkmaya başladı. Bu dönemde tepki doğuran ilk krizlerden biri barınma alanında kendini gösterdi.        

DAHA FAZLASI
PROJE

Tasarım: Agora Arquitectura  Bu Küçük Hafta Sonu Evini Agora Arquitectura İspanya’da Eski Bir Taş Duvarın Arkasına Gizliyor

DAHA FAZLASI
DOSYA

  Çeviri: Selay Dalaklı   Alex Sherman imzalı bu yazının İngilizce aslı “Making sense of why executives are eager to get employees back in the office” (Yöneticilerin çalışanları ofise döndürmeye neden bu kadar istekli olduğunu anlamlandırmak) başlığıyla CNBC haber sitesinde yayınlandı.

DAHA FAZLASI
YARIŞMA SONUÇLARI

Tasarım: Kevin Daly Architects Bu proje, ARCHITECT’in Mart 2022 sayısında yer aldı.

DAHA FAZLASI
MİMARLIK GÜNDEMİ

Tasarım:  Naghshe Khak Architectural Group Maziar Brick House, “Royan” şehrinde farklı sahipleri ve boş arazileri olan bir sahil kompleksi içinde 250 metrekarelik bir alan üzerinde yer almaktadır.

DAHA FAZLASI
GÖZLEM

SOLİNGEN-Ankara’yagitmedenönceAhmetabiyi arar, haber verirdim. Genelde evinde buluşur, bir program yapardık. Mutlaka bir yerlere müdahele ederdik.

DAHA FAZLASI
YARIŞMA SONUÇLARI

Tasarım: Kevin Hirth Co. Bu proje, 69. Yıllık Progresif Mimarlık Ödülleri’nde ödül sahibi oldu ve ARCHITECT’ın Mart 2022 sayısında yer aldı.

DAHA FAZLASI
SANAT

Prof. Dr. Erhan Karaesmen’in, eserlerinden hazırlanan “Erhan Karaesmen’den Seçmeler” kitabının tanıtımı ve sunumu İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesinde özel bir söyleşi etkinliğiyle yapıldı. Söyleşiye basın, sanat ve akademi dünyasından yoğun ilgi olurken Karaesmen’in dostları ve gazetemiz yazarları Ali Sirmen ve Şükran Soner etkinlikte konuştu.

DAHA FAZLASI
SEKTÖRDEN

MARAZZI CAPRAIA

DAHA FAZLASI
MİMARLIK DÜNYASINDAN

İstanbul’da Grassroots Gasworks Koruma Zaferi Yenilenmiş Hasanpaşa Gazhanesi’nden şehrin yeni Gazhane Müzesi’ne yaptığı bir gezide Blaine Brownell, korumanın güçlü bir mimari araç olduğunu yeniden keşfediyor. Editör: BLAINE BROWNELL

DAHA FAZLASI
MİMDAP - GENÇ

2021 Yılının En Başarılı 7 WAC Ülke Editörü/Muhabiri

DAHA FAZLASI
İÇ MEKâN

İç mekan tasarımı: Urselmann Interior Urselmann Interior, geri dönüştürülmüş ve biyolojik olarak parçalanabilen malzemeler kullanarak kendi ofisini yeniliyor Editör: Jane Englefield Düsseldorf stüdyosu Urselmann Interior, tutkalsız doğrama ve selüloz bazlı duvar kaplaması dahil olmak üzere biyolojik olarak parçalanabilen, geri dönüştürülmüş veya geri dönüştürülmüş malzemeler kullanarak kendi ofis iç mekanlarını yeniledi.

DAHA FAZLASI
SÖYLEŞİ

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Kıymet Pınar Aydemir hocamızın öncülüğünde, Şilan Demirel moderatörlüğünde, 2019 WICE ödüllerinde en iyi mimar ödülü adayı ECE ÇAKIR ile “Mimarlıkta Analiz Teknikleri” konulu söyleşi gerçekleştirilmiştir.

DAHA FAZLASI
HABERLER

Bilim Akademisi Kurucu üyesi yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, uzun süredir beklenen İstanbul depremini bir kez daha hatırlatarak hazırlıkların yeterli olmadığını söyledi. Görür, ”Artık uzatmaları oynuyoruz” dedi.

DAHA FAZLASI
YARIŞMA SONUÇLARI

Tasarım: Eastlake Studio Bu proje, ARCHITECtS’ın 2022 Mimarlık ve İç Mekan Ödülleri, İç Mekan: Küçük Ofis kategorisinde Liyakat kazananı seçildi.

DAHA FAZLASI
MİMARLIK GÜNDEMİ

Tasarım: ARKİS  architecture Holmen Aquatic Center, sitenin doğal özelliklerini koruyarak ve güçlendirerek Holmen plajının devamı niteliğindedir. Binanın kapladığı ayak izi, muhteşem manzaralarla plaj deneyimini daha da geliştiren bir çatı bahçesi ile değiştirilmiştir.

DAHA FAZLASI
YARIŞMA SONUÇLARI

Tasarım: Provencher_Roy   Bu proje, MİMAR’ın 2022 Mimarlık ve İç Mekan Ödülleri, Mimarlık: Uyarlanabilir Yeniden Kullanım kategorisinde Onur Ödülü sahibi olarak seçilmiştir.

DAHA FAZLASI
HABERLER

AKP’li Üsküdar Belediyesi’nin Validebağ Korusu’nun farklı yerlerine izinsiz hafriyat dökmesi nedeniyle İBB tarafından verilen 270 bin liralık cezaya itirazı reddedildi.

DAHA FAZLASI
YARIŞMA SONUÇLARI

Editör: Ben Dreith |   Amerikan Mimarlar Enstitüsü, Olson Kundig’in Space Needle yenilemesi, Kieran Timberlake’in Londra’daki ABD Büyükelçiliği ve Diller Scofidio + Renfro’nun The Shed’i de dahil olmak üzere 2022 Mimarlık Ödüllerinin kazananlarını belirledi.     ABD’li mimarlar tarafından tasarlanan “en iyi çağdaş mimariyi kutlamayı” hedefleyen bu yılki AIA Mimarlık Ödülleri kazananları arasında, Covid’in etkisiyle […]

DAHA FAZLASI
YARIŞMA SONUÇLARI

Afrika Kentsel Okulu | Enko Eğitim için Yeni Bir Merkez     Uluslararası insani yardım yarışmaları düzenleyen mimari bir platform olan Archstorming, African Urban School yarışmasının sonuçlarını yayınladı. Bu yarışmada katılımcılardan, genç Afrikalıların dünya çapındaki en iyi üniversitelere erişimlerini sağlamak amacıyla ekonomik kalitede eğitim sunan, hızla büyüyen bir Afrika uluslararası okulları ağı olan Enko Education […]

DAHA FAZLASI
HABERLER

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Üsküdar Salacak ile Kadıköy sahillerindeki kaçak büfelerin yıkımını tamamladı.

DAHA FAZLASI
YARIŞMA SONUÇLARI

Genç Vizyoner Mimarlık Yarışması 2021     Standout Archi tarafından hazırlanan Genç Vizyoner Mimarlık Yarışması 2021 sonuçları açıklandı.

DAHA FAZLASI
MİMARLIK GÜNDEMİ

Tasarım: Studio Workshop 8 Albatros, doğuya ve Pasifik Okyanusu’na bakan, dar ve yoğun bir cadde boyunca yer alan üç katlı bir sahil konutları çiftidir. Bir dizi dikey kanatçık, güneşten koruma, mahremiyet, görünümlerin düzenlenmesi ve genel formun ölçeğini modüle etme dahil olmak üzere birden fazla işleve hizmet etmek için dağıtılır.

DAHA FAZLASI
YARIŞMA SONUÇLARI

Editör: Dima Stouhi     Grimshaw Architects, Archipel Generalplanung AG ve peyzaj mimarları LAND, Bern Üniversitesi’nin İsviçre’deki Muesmatt kampüsünün ana planını tasarlama yarışmasını kazandı. Kazanan tasarım 26 katılımcıdan oluşan kısa bir listeden seçildi ve Bern’in mahallesini nasıl açtığı ve kentsel ve görsel bağlantıları nasıl yeniden kurduğu için övgü aldı.

DAHA FAZLASI
HABERLER

Muğla’nın Marmaris ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangın üçüncü günde devam ediyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Yangının nasıl çıktığına yönelik bir tespitimiz var. Çalışmaların tamamlanmasını bekliyoruz. Bir kimlik tespit edildi” dedi. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, yangında 3 bin hektarlık alanın etkilendiğini belirterek, “Her türlü tahsis işlemini dedikoduya mahal vermemek için iptal ettik” ifadelerini kullandı. […]

DAHA FAZLASI
HABERLER

Kartaldağı’nda yapılması planlanan mermer ocağına karşı verilen yürütmeyi durdurma kararına şirket tarafından yapılan itiraz reddedildi.

DAHA FAZLASI
GÖZLEM

Mimarlık ve Yardım: Gayriresmi Yerleşimler Üzerine Araştırmayı Yeniden Çerçevelemek Nairobi’nin merkezindeki Uhuru Parkı’nın yeşilliklerinden yaklaşık yedi kilometre uzakta, Kibera’nın gayri resmi yerleşimi yatıyor. Kentsel karakteri oluklu demir çatılar, çamur duvarlar ve karmaşık bir elektrik direkleri ağından oluşan bir alandır. Kibera, zamanın bu noktasında iyi bilinen bir yer. Altyapı sorunlarından COVID-19 pandemisinin seyrine kadar bu “şehir […]

DAHA FAZLASI
MİMARLIK GÜNDEMİ

Tasarım:  CoA | Arquitectura as Architects Editör: Allie Shiell Üzüm bağları arasında özel arsalara sahip olan Tierra Tinta, Meksika’nın Aguascalientes kentinde, sakinleri ve kullanıcıları şarap deneyimi ve bağ yaşam tarzına entegre etmeyi amaçlayan bir konut geliştirmedir.

DAHA FAZLASI
Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org