Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
MİMARLIK GÜNDEMİ
KEMPEGOWDA HAVALİMANI GENİŞLETMESİ…
MİMARLIK GÜNDEMİ
AVRUPA 2022 KENTSEL KAMUSAL ALAN ÖDÜLÜ BEŞ FİNALİSTİ…
İÇ MEKâN
Sonoma Konutu
GÖZLEM
Deprem gerçeği ile yüzleşmek istemediler
MİMARLIK DÜNYASINDAN
STIRLING ÜNİVERSİTESİ MERKEZ KAMPÜSÜ
YAZI-YORUM
Depremde İstanbullu acıyla baş başa olacak
SÖYLEŞİ
Tasarımcıların çevresel aktivizmdeki rolü
MİMARLIK GÜNDEMİ
RIZVI HASSAN’IN KÜLTÜREL HAFIZA MERKEZİ
PROJE
UÇURUMUN KIYISINDAKİ EV…
MİMARLIK GÜNDEMİ
TOPRAK YOGA SALONU…
PROJE
ARKEOLOGLARA ESKİ USUL TEKNİKLERLE EV…
HABERLER
İstanbul Planlama Ajansı: Olası depremde ağır hasar beklenen bina sayısı 86 bin 400
PROJE
GATE WAY TOPLULUK KOLEJİ
PORTRE
IANNIS XENAKIS
MİMARLIK DÜNYASINDAN
TRINITAT VELLA’DA TOPLULUK YAŞAM MERKEZİ
GÜNCEL

Tasarım: Gisele Borges Arquitetura Tasarım firması, konik apartman bloğunu delikli “ikinci deri” ile sarıyor Editör: James Brillon Belo Horizonte’deki bu köşeli apartman binasını, içeriden manzaralar sunarken sakinlerin mahremiyetini korurken sunmak üzere tasarlanmış, delikli bir metal cephe sarmaktadır. Casamirador Savassi, Brezilya’nın Minas Gerais eyaletinin başkentinde bir gelişmedir. Dokuz katlı bina, üç katlı bir yeraltı otoparkının üzerine […]

GÜNDEM
AKUT’TAN ‘İSTANBUL DEPREMİ’ AÇIKLAMASI: “BEKLEDİĞİMİZ BÜYÜKLÜKTE OLURSA HİÇBİR ZAMAN HAZIR OLAMAYIZ”

AKUT Genel Başkanı Recep Şalcı, yapı stokunun yenilenmesi gerektiğini söyleyerek, “Depremden önce yapılması gerekenler planlanıyor. Bireylerin de yapması gerekenleri de konuşmamız gerekiyor. Bizim bir depreme hazır olmamız için yapmamız gereken ilk şey; yapı stoklarını yenilemek. Bu da kentsel dönüşümden geçiyor. Kentsel dönüşümü çok iyi planlayıp bir an önce başlamak gerekiyor. Beklenen İstanbul depremi eğer beklediğimiz […]

DAHA FAZLASI
PROJE
UÇURUMUN KIYISINDAKİ EV…

Tasarım: Zozaya Arquitectos, Açık sazdan çatılı Meksika’da uçurumun kenarındaki evinin tepesinde Editör: James Brillon Zozaya Arquitectos tarafından Meksika’da Pasifik Okyanusu’na bakan kayalık bir uçurumun üzerine tünemiş bu evin ortak alanlarını açık kenarları olan muazzam bir sazdan çatı yapısı kaplar. 775 metrekarelik Casa Acantilado, yerel stüdyo Zozaya Arquitectos’un birçok projeyi tamamladığı Zihuatanejo koyunda yer almaktadır.

DAHA FAZLASI
MİMARLIK DÜNYASI
DÖNÜŞTÜRÜLEN BERLİN TEGEL HAVALİMANI

Berlin, eski Tegel Havalimanı’nda araçsız konut ve teknoloji bölgesi inşa etmeye hazırlanıyor Editçr: Alice Finney Berlin’in eski Tegel Havalimanı’nın, kentin kuzeybatısındaki teknolojik bir araştırma merkezi, yerleşim bölgesi ve doğa koruma alanı olarak yeniden geliştirilmesinde inşaat başlayacak. Berlin TXL – Urban Tech Republic (Berlin TXL) olarak adlandırılan projede bir araştırma parkı, peyzajlı alan ve 10.000 kişiye […]

DAHA FAZLASI
YAZI-YORUM
DEPREMDE İSTANBULLU ACIYLA BAŞ BAŞA OLACAK

Gölcük Depremi’nin ardından geçen 23 yılda İstanbul için bir arpa boyu yol kat edilemedi. Binlerce konut ve işyeri kaderini bekliyor. BirGün’e konuşan uzmanlar, “İstanbullular acılarıyla baş başa kalacak” diyor.

DAHA FAZLASI
DOSYA
İSTANBUL SEFARETHANELERİ (XI) | SEFARET SAHİL SARAYLARI TURU

İstanbul’un en güzel su yolu Boğaziçi’nde sıralanan sefaretlerin yazlıklarından bahsedeceğim

DAHA FAZLASI
HABERLER
DAHA FAZLASI
HAFTANIN ETKİNLİĞİ
ATÖLYE HİSAR FİNAL SERGİSİ & KAPANIŞ PROGRAMI
Hisar’da Yapıyı Okumak atölyesinin Sergi & Kapanış Programı kapsamında tüm Atölye Hisar Tasarım Atölyelerinin Final Sergisinin, Bursa Merinos Kültür ve Kongre Merkezi Orhangazi Sergi Salonu’nda 13 Ağustos 2022 saat 13:30’da açılışı yapılacak.
DAHA FAZLASI
YARIŞMA
SANAYİDEN KÜLTÜRE MEKâNLARIN DÖNÜŞÜMÜ ULUSAL ÖĞRENCİ FİKİR PROJESİ YARIŞMASI
Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA...
DAHA FAZLASI
PORTRE
IANNIS XENAKIS
Giannis Klearchou Xenakis (profesyone...
DAHA FAZLASI
YARIŞMA SONUCU
ULUS 100. YIL ÇARŞISI VE YAKIN ÇEVRESİ FİKİR PROJESİ SONUÇLANDI
    Ankara Büyükşehir Be...
DAHA FAZLASI
YARIŞMA
İSTANBUL SENİN, YEŞİL ALANLARDA SANAT YAPITLARI TASARIMI YARIŞMASI
    İBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı tarafından açılan İstanbul Senin, Yeşil Alanlarda Sanat Yapıtları Tasarımı Yarışmasına projelerin son teslim tarihi 14 Haziran 2022, kargo ile teslim alım için son gün 16 Haziran 2022.
DAHA FAZLASI
YAYIN
İŞTE FRANK LLOYD WRİGHT
Yazar: Ian Volner Yayınevi: Hep Kitap
DAHA FAZLASI
GENÇ MİMAR
Halk Mimarlık Ofisi (PAO) PAO, misyonu kitlelere hizmet etmek olan bir Çinli firmadır. Binaları, uluslararası düzeyde farklı topluluklardaki günlük gerçeklere hitap ediyor. Bu girişimler, en insancıl çözümlere ulaşmak için tasarımlarının her birine bir dizi sorun olarak yaklaşıyor.
DAHA FAZLASI
İÇ MEKAN
Tasarım: Turnbull Griffin Haesloop as Architects Muhteşem meşe ağaçlarıyla bezeli bir çayır olan bu alan, alışılmadık derecede yemyeşil bir manzara yaratan, baharla beslenen bir gölete hafifçe eğimlidir.
DAHA FAZLASI
SANAT
Antik çağlardan bugüne kadar sanatı barındıran Aspendos Antik Tiyatrosu, yaz döneminde kapılarını dünya müziği için açıyor.
DAHA FAZLASI
MİMARLIK GÜNDEMİ

Tasarım: Team 730 Mexico City’deki Chapultepec Hayvanat Bahçesi’ne çelik giriş pavyonları ekledi Editör: James Brillon Meksikalı mimarlık stüdyosu Team 730, Mexico City’deki Chapultepec Hayvanat Bahçesi’nde yeni sergi alanları sunan ve mevcut bir karşılama binasını yenileyen bir pavyonu tamamladı. Proje, hayvanat bahçesi girişinin sırasıyla kuzey ve güney tarafında inşa edilen iki yapıyı içeriyordu – taş yapının […]

DAHA FAZLASI
PROJE

Tasarım: Arquitectura Nativa, Editör: James Brillon Arquitectura Nativa, Meksika’da emekli bir arkeolog ve ortakları için evin çevresiyle uyum sağlamasına yardımcı olan “ilkel ve zanaatkar teknikleri” kullanarak bir ev inşa etti. Casa Martha, Meksika’nın Baja California bölgesinde, Tijuana ve Ensenada şehirlerinin kabaca ortasında yer alan küçük bir köy olan La Misión’da okyanusa bakan sarp ve kayalık […]

DAHA FAZLASI
MİMARLIK DÜNYASINDAN

Tasarım: Page \ Park as Architecture & Principal Designers Bu dönüm noktası yeniden geliştirme projesi üç unsurdan oluşmaktadır:

DAHA FAZLASI
MİMARLIK GÜNDEMİ

Tasarım: Invsibile Stüdyo, Somerset otelin bahçelerine sıkıştırılmış toprak yoga stüdyosu Editör:  Alyn Griffiths İngiliz firması  Invisible Studio, İngiltere’deki The Newt in Somerset otelinde sıkıştırılmış toprak duvarları ve bakır kiremit kaplı bir çatısı olan bir yoga stüdyosu yarattı.

DAHA FAZLASI
GÖZLEM

Birkaç yılda saraylar inşa eden iktidar 2010 yılındaki yangında büyük hasar gören Haydarpaşa Garı’nın restorasyonunu hâlâ tamamlamadı. Tarihi yapının yangında hasar gören bölümlerini BirGün görüntüledi.

DAHA FAZLASI
YAZI-YORUM

Markos’un yaşam öyküsü aynı zamanda Yunanistan’da işgalci Nazi ordusuna karşı verilen savaşın ve ardından yaşanan İç Savaşın da öyküsüdür.

DAHA FAZLASI
DOSYA

    Gelinen noktada hem OECD’nin hem de çok sayıda uluslararası ekonomi yayınlarının yaptığı araştırmalarına göre 2010’lardan bu yana dünyada konut fiyatlarının en fazla artış kaydettiği lider ülkeyiz. Ne yapılabilir? Öncelikle kentsel dönüşüm müteahhitlere ve dolayısıyla özel sektöre devredilmesine son verilmelidir!

DAHA FAZLASI
PORTRE

Charles Mark Correa (1 Eylül 1930 – 16 Haziran 2015) Hintli bir mimar ve şehir plancısıydı. Bağımsızlık sonrası Hindistan’da modern mimarinin yaratılmasıyla tanınan, şehirli yoksulların ihtiyaçlarına duyarlılığı ve geleneksel yöntem ve malzemeleri kullanması nedeniyle ünlü oldu. Alma mater Mumbai Üniversitesi, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, Michigan üniversitesi öğretim üyeliklerini yaptı.

DAHA FAZLASI
HABERLER

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, fırtına ve yoğun yağış uyarılarına rağmen stajyer öğrencilerin sahaya çıkarıldığı ve gerekli önlemlerin alınmadığı Pasifik İnşaat’a ait Merkez Ankara şantiyesindeki iş cinayetinin peşini bırakmıyor. İnşaatta perde duvar kalıbının devrilmesi sonucu, Hacettepe Üniversitesi öğrencisi Taha Öztürk hayatını kaybetmiş, ODTÜ mimarlık öğrencisi Ege Kıratlı ve inşaat mühendisliği öğrencisi Emre Çetin ise ağır yaralanmıştı.

DAHA FAZLASI
PROJE

Tasarım: SmithGroup JJR 1968’den bu yana, GateWay Community College, topluluğunun ihtiyaçlarına cevap verme, öncü vizyon ve yanıt verme konusunda bir yenilik mirası inşa etti. Bu, Arizona’da SmithGroup JJR tarafından tasarlanan, topluluk danışma komitelerini ilk kullanan, ilk olarak işletme ve endüstrinin ihtiyaçlarına göre kurslar düzenleyen, ilk olarak kampüs dışı yerlerde dersler sunan ve hatta bir bilgisayar […]

DAHA FAZLASI
SÖYLEŞİ

Perkins and Will’den sağlık pratiği lideri Brenda Smith, mimarlık “güzellik ve teknik zanaat dengesidir” diyor Söyleşiyi yapan: Amina Amber Brenda Smith kariyerine New York’ta hemşire olarak başladı, ancak şimdi küresel mimarlık firması Perkins and Will’de sağlık ve hastane projelerini yönetiyor. Dezeen Jobs kariyer rehberi için bu aşamaya nasıl geldiğini bu söyleşide açıklıyor. İsim: Brenda Smith […]

DAHA FAZLASI
MİMARLIK DÜNYASINDAN

Tasarım: Tosin Oshinowo    Editör: Tom Ravenscroft Boko Haram tarafından yerinden edilen topluluk için Nijerya’da köy kuruyor

DAHA FAZLASI
MİMARLIK GÜNDEMİ

Rizvi Hassan’ın Rohingya Kültürel Hafıza Merkezi, yerli yaşam tarzına bir övgüdür… Editör: Surabhi Patil Bir mülteci kampı alanının ortasında bir tepenin üzerinde yer alan, Rizwi Hassan tarafından tasarlanan Rohingya Kültürel Hafıza Merkezi, yerinden edilmiş toplulukların kültür, değerler, sanat ve hikayelerinin bir deposudur. Tasarım, yerli toplulukların sayısız tasarım tartışmaları ve uygulamalı atölye çalışmaları yoluyla barınak yapma […]

DAHA FAZLASI
YARIŞMA SONUÇLARI

    1. ÖDÜL   Proje Numarası: 31 (Rumuz:52713)   Ekip Temsilcisi Nil BIÇAK / Mimar (Milano Politekniko Üniversitesi) Ekip Ortakları Erol KALMAZ / Mimar (İstanbul Teknik Üniversitesi) Kemal BAL / Mimar (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) Arzu GÜLER / Peyzaj Mimarı (İstanbul Teknik Üniversitesi)

DAHA FAZLASI
PROJE

Tasarım: Design in Motion Ratchut School tasarımı, bir öğrenme alanının tipik bir sınıftan çok bir eve benzemesi gereken ‘Montessori’ ideal öğrenme ortamını yansıtır. Bu nedenle, öğrenme alanı, tüm çocukların okula geldiklerinde kendilerini daha çok evlerinde gibi hissedebilecekleri çok sayıda küçük boyutlu “odaya” bölünmüştür. Bu “odaların” düzeni, çocukların her bir etkinliğiyle ilişkilendirilecek şekilde tasarlanmıştır.

DAHA FAZLASI
MİMARLIK DÜNYASINDAN

Tasarım:    HAZ ARQUITECTURA Bina boyunca ışık ve havalandırma sağlayan sirkülasyon şaftının her iki yanında bulunan iki kapalı avlu etrafında düzenlenmiştir. İçeride, zemin katta resepsiyon, kantin ve toplantı salonu için fuaye görevi gören ve sergilere ve diğer etkinliklere ev sahipliği yapabilen büyük bir giriş bulunuyor.

DAHA FAZLASI
HABERLER

Kent mücadelesinde muhtarlar, dernekler ve semt meclisleriyle dayanışma içinde olan Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne  bu kapsamda ziyaretler devam ediyor.

DAHA FAZLASI
YAZI-YORUM

Özellikle 2000’li yıllardan itibaren Kadıköy’de çeşitli projeler açıklanıyor. O projelerden ilham alarak Komplo Teorimi üretmek istiyorum. Dalyan Orduevinden başlayıp Belediye binasına kadar sıralanan kamusal alanları inceleyelim. Alan rakamları fikir vermek içindir. Google’dan ölçüldüğü için yaklaşıktır. Ayrıca bazıları denizi de kapsamaktadır. Amacım geneli ifade edebilmektir.

DAHA FAZLASI
PROJE

  Loop Architects, İzlanda’daki demans hastaları için halka şeklindeki huzurevini tamamladı Editör: Alyn Griffiths Tasarım: Loop Architects Danimarkalı stüdyo Loop Architects, demanslı sakinler için “sade ve uyarıcı” bir ortam yaratmak için İzlanda’nın Selfoss kentindeki bu dairesel bakım evini peyzajlı bir merkezi bahçenin etrafına yerleştirdi.

DAHA FAZLASI
DOSYA

Tarık ŞENGÜL   Büyük projecilik son döneme ve AKP iktidarına özgü bir gerçeklik mi? Büyük projeler AKP öncesi dönemlerde yok muydu? Örneğin devletçi dönemin ve aynı geleneğin parçası sayılabilecek kalkınmacı devlet anlayışının büyük projelerinden söz edilemez mi?  

DAHA FAZLASI
YARIŞMA SONUÇLARI

Tasarım: Kevin Daly Architects Bu proje, ARCHITECT’in Mart 2022 sayısında yer aldı.

DAHA FAZLASI
MİMARLIK GÜNDEMİ

Tasarım: Lee Eunseok + Atelier KOMA Şehre doğru açılan Kutsal Yeni Işık Kilisesi, ana caddeden kilise meydanından, lobi salonunun karşısından ve kilisenin arkasına bakan komşu parka uzanan sürekli bir koridor olarak planlandı. kilise. Lobi, halk için açık hava kapalı bir plaza ve çocuklar için açık bir salondur. Salon yatay olarak çevreye açıktır, bu nedenle şehir […]

DAHA FAZLASI
GÖZLEM

Şüphesiz şehirleri belleksiz düşünmek olanaksızdır. Zira şehirle ilgili tüm öyküler doğrudan ya da dolaylı olarak bir bellekle ilişkilidir. İster Sosyolojide adına küçük gruplar denilen ailelerin isterse büyük grupların deneyimleri olsun her biri bir referansını şehrin mekânsal ve toplumsal yapısından alır. Bu yüzden belleksiz şehir yoktur ya da şehir bellektir diyebiliriz.

DAHA FAZLASI
YARIŞMA SONUÇLARI

Tasarım: Kevin Hirth Co. Bu proje, 69. Yıllık Progresif Mimarlık Ödülleri’nde ödül sahibi oldu ve ARCHITECT’ın Mart 2022 sayısında yer aldı.

DAHA FAZLASI
SANAT

Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin bu yılki ‘Onur Ödülleri’ Müjdat Gezen ve Hale Soygazi’ye verilecek.

DAHA FAZLASI
SEKTÖRDEN

MARAZZI CAPRAIA

DAHA FAZLASI
MİMARLIK DÜNYASINDAN

  Tasarım: Gurjit Singh Matharoo Ortak aile konutu, Ahmedabad, Gujarat 2017.   Hintli ailenin yapısı ve işleyişi son yıllarda çarpıcı bir evrim geçirdi.

DAHA FAZLASI
MİMDAP - GENÇ

    Genç Mimarlar İran’ın İlk Serbest Biçimli Tuğla Yapısını Tasarladı ve İnşa Etti   Editör: Lauren Crockett   Kamu kullanımına açık bir dizi programı kullanarak, ADAPt adlı bir grup genç mimar, İran’da benzersiz bir serbest biçimli tuğla yapı tasarladı ve gerçekleştirdi.

DAHA FAZLASI
İÇ MEKâN

İç mekan tasarımı:  Tsou Architects Maia şehrinde bulunan yeni MOOD – Medicina Dentária kliniği, zemin katta yaklaşık 80 m2’lik bir alana ve bodrum katında merdivenlerle birbirine bağlanan ekstra alana sahiptir.

DAHA FAZLASI
SÖYLEŞİ

Frank Gehry’nin Santa Monica evi için  “Komşular gerçekten sinirlendi”  konusunu ele alyoruz… Söyleşiyi yapan: Marcus Fuarları Mimar Frank Gehry, yayının 30. sayısını işaretlemek için PIN-UP dergisine verdiği özel röportajda, 1978’de Santa Monica’daki ufuk açıcı evinin nasıl heyecan yarattığını açıkladı. Gehry, kendisini ün kazanmasına yardımcı olan proje hakkında “Komşular gerçekten sinirlendi” dedi. “İki kapı güneyimdeki komşu […]

DAHA FAZLASI
HABERLER

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu 17 Ağustos Marmara Depreminin yıldönümü dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı. 17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen Kocaeli depreminin yirmi üçüncü yılındayız. 1999’da 14,5 milyon insanın yaşadığı, 9 ili etkileyen deprem sonucu, 18.373 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 48.901 vatandaşımız yaralanmış, 505 vatandaşımız sakat kalmış, 96.796 konut ve 15.939 işyeri kullanılamaz hale gelmiştir. […]

DAHA FAZLASI
YARIŞMA SONUÇLARI

Tasarım: Eastlake Studio Bu proje, ARCHITECtS’ın 2022 Mimarlık ve İç Mekan Ödülleri, İç Mekan: Küçük Ofis kategorisinde Liyakat kazananı seçildi.

DAHA FAZLASI
MİMARLIK GÜNDEMİ

Kapadokya’da peribacaları yol yapımı nedeniyle yok ediliyor. Kapadokya Çevre Platformu Sözcüsü Mükremin Tokmak, yol güzergahının 1. Derece Arkeolojik ve Doğal Sit alanı olduğuna dikkat çekti. Tokmak, “İnanılmaz bir katliam var ve kimsenin sesi çıkmıyor” dedi.

DAHA FAZLASI
YARIŞMA SONUÇLARI

Tasarım: Provencher_Roy   Bu proje, MİMAR’ın 2022 Mimarlık ve İç Mekan Ödülleri, Mimarlık: Uyarlanabilir Yeniden Kullanım kategorisinde Onur Ödülü sahibi olarak seçilmiştir.

DAHA FAZLASI
HABERLER

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İstanbul Planlama Ajansı’nın (İPA) hazırladığı ‘İstanbul’un Kapısındaki Kriz: Deprem’ raporda, olası bir depremde Avrupa Yakası’nda 10 ilçe ile Anadolu Yakası’nda da sahil şeridinde bulunan eski binaların ağır veya çok ağır hasar alabileceği öngörüldü. 2003 yılından bugüne kadar çıkarılan 7 imar affının riskli yapıların dönüştürülmesinde önemli bir zafiyete neden olduğu belirtilen […]

DAHA FAZLASI
YARIŞMA SONUÇLARI

Editör: Ben Dreith |   Amerikan Mimarlar Enstitüsü, Olson Kundig’in Space Needle yenilemesi, Kieran Timberlake’in Londra’daki ABD Büyükelçiliği ve Diller Scofidio + Renfro’nun The Shed’i de dahil olmak üzere 2022 Mimarlık Ödüllerinin kazananlarını belirledi.     ABD’li mimarlar tarafından tasarlanan “en iyi çağdaş mimariyi kutlamayı” hedefleyen bu yılki AIA Mimarlık Ödülleri kazananları arasında, Covid’in etkisiyle […]

DAHA FAZLASI
YARIŞMA SONUÇLARI

Afrika Kentsel Okulu | Enko Eğitim için Yeni Bir Merkez     Uluslararası insani yardım yarışmaları düzenleyen mimari bir platform olan Archstorming, African Urban School yarışmasının sonuçlarını yayınladı. Bu yarışmada katılımcılardan, genç Afrikalıların dünya çapındaki en iyi üniversitelere erişimlerini sağlamak amacıyla ekonomik kalitede eğitim sunan, hızla büyüyen bir Afrika uluslararası okulları ağı olan Enko Education […]

DAHA FAZLASI
HABERLER

Acilen önlem alınmalı ve restorasyon süreci başlatılmalıdır

DAHA FAZLASI
YARIŞMA SONUÇLARI

Genç Vizyoner Mimarlık Yarışması 2021     Standout Archi tarafından hazırlanan Genç Vizyoner Mimarlık Yarışması 2021 sonuçları açıklandı.

DAHA FAZLASI
MİMARLIK GÜNDEMİ

Tasarım: Rómulo Neto Rural Otel konsepti, üç kelime ilişkisine dayanıyordu: MAN (aktif özne) – TARİH (toplumun yapı elemanı) – NESNE (yaratılan ürün). Tarih bizim kimliğimizdir ve toplumun evrimini ve kentsel büyümeyi karakterize eder. Mevcut yapı, zamana uygun olarak fiziksel ve programlı değişikliklere uğradı. Bu “Evin” inşası 19. yüzyıla kadar uzanıyor. XVIII, 1776, öldüğü yerde Espinho […]

DAHA FAZLASI
YARIŞMA SONUÇLARI

Editör: Dima Stouhi     Grimshaw Architects, Archipel Generalplanung AG ve peyzaj mimarları LAND, Bern Üniversitesi’nin İsviçre’deki Muesmatt kampüsünün ana planını tasarlama yarışmasını kazandı. Kazanan tasarım 26 katılımcıdan oluşan kısa bir listeden seçildi ve Bern’in mahallesini nasıl açtığı ve kentsel ve görsel bağlantıları nasıl yeniden kurduğu için övgü aldı.

DAHA FAZLASI
HABERLER

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin verdiği hukuksal mücadele sonucunda TOGO İkiz kulelerine dair kişiye özel emsal veren plan kararları iptal edilmişti. Sinan Aygün tarafından yaptırılan, mimarların mühürlenmesine ilişkin açtığı dava sonucunda Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin mühürlediği TOGO Kuleleri’nin yıkımı için ihaleye çıkıldı.

DAHA FAZLASI
GÖZLEM

Editör: Owen Hopkins Dekonstrüktivizm, Frank Gehry, Zaha Hadid ve Rem Koolhaas gibi savunucuları ile 20. yüzyılın en önemli mimari stillerinden biriydi. Owen Hopkins’in bu genel bakışı, hareketi araştıran serimizi başlatıyor. yüzyılın çoğu için, deneysel, yenilikçi ve yeni mimari kültürü ileriye taşıdı, ancak 1970’lerin sonlarında postmodernizm onu ​​birçok farklı yöne itti: ileri ve geri, belki yanlara […]

DAHA FAZLASI
MİMARLIK GÜNDEMİ

Muğla Kızılbük’te mahkemenin ‘dur’ demesine rağmen Sinpaş’ın otel projesi inşaatına devam ettiği ortaya çıktı. Marmaris Kent Konseyi’nden Halime Şaman, “Bu talanı mutlaka durduracağız” diye konuştu.

DAHA FAZLASI
Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org