Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
PROJE
AVUSTRALYA’DA GÖL MANZARALI KULÜP BİNASI…
MİMDAP - GENÇ
İyimser Gerçekçilik ve Ortak Özerklik: Yeni Vizyonlara Sahip 5 Genç Uygulama
MİMARLIK DÜNYASINDAN
SAN FRANCISKO MANASTIRI
GÖZLEM
Konut hakkı için örgütlenmeliyiz
PORTRE
SANTIAGO CALATRAVA
DOSYA
MİMAR MUHAMMED HASAN’DAN AFGANİSTAN…
MİMARLIK DÜNYASINDAN
“YAVAŞ AT” Kış Oteli…
İÇ MEKâN
300 YILLIK İRAN KONUTU MİMARLIK OFİSİNE DÖNÜŞTÜRMEK…
YAZI-YORUM
Doğan Kuban’ı yitirdik, mimarlık tarihçiliğimizde bir dönem kapandı / AYKUT KÖKSAL
GÖZLEM
TUĞLA DUVARLARIN DANSI
HABERLER
TMMOB’a bağlı 21 meslek odası uyardı; Zaman Kültürkpark’ın aleyhine işliyor
SÖYLEŞİ
Prof. Dr. Güven Arif Sargın: Neoliberal modeller iklim krizini çözemez
MİMDAP - GENÇ
MİMARİ TASARIM III KONUSU: DERBENT KADIN AKADEMİSİ / 2020-21 BAHAR DÖNEMİ
MİMARLIK GÜNDEMİ
SAN DIEGO’DA DENİZ SENFONİSİ
YARIŞMA SONUÇLARI
SOĞUK SAVAŞ GAZİLERİ ANIT ve KÜTÜPHANESİ YARIŞMASI
GÜNCEL

Barınma sorunu bir barınma sorunu değil. Bir gençlik politikası sorunu, bir eğitim sorunu, bir sermaye transferi sorunu ve bir ücretsiz eğitim hakkı tartışması. Barınma sorunu barınma sorunundan fazlasıdır, gençliğin var olma, varlık olma, tanınma sorununun bir parçasıdır sadece. Barınma sorunu, gençlerden bu ülkenin kaynaklarının saklanmasıdır. Çözümü de siyaset üretmeyecek ama gençlik siyasete ürettirecek gibi görünüyor. […]

GÜNDEM
PİRAMİTTEN BAKIŞ…

Tasarım: BTE Architecture BTE Architecture tarafından tasarlanan The Pyramid Viewpoint sitesi, İngiltere’nin en büyük iç suları olan Loch Lomond’a bakan bir yarımada üzerinde yer almaktadır. Mevcut bir kafe, A82’den arabayla veya tekneyle gelen ziyaretçilerin giriş durumunu işaretler. Bitişik iskelesi olan otoparktan, bir patika sistemi yarımadaya çıkıyor ve büyük kayalardan oluşan açık kenarları boyunca veya ağaçlar […]

DAHA FAZLASI
PROJE
AVUSTRALYA’DA GÖL MANZARALI KULÜP BİNASI…

  Tasarım: Wood Marsh Wood Marsh, Lonsdale Links golf kulübünü kıyı manzarasına yerleştiriyor   Editör: Alyn Griffiths Mimarlık stüdyosu Wood Marsh, Avustralya’nın Point Lonsdale kentinde, çevredeki kıyı kumullarının üzerinde yükselen bıçak benzeri beton duvarlara sahip bir golf sahası için bir kulüp binası tesisi tamamladı.

DAHA FAZLASI
MİMARLIK DÜNYASI
SAN FRANCISKO MANASTIRI

Tasarım: Amelia Tavella Architectes Amelia Tavella, Córcega, Santa-Lucia di Tallano’daki San Francisco Manastırı’nın rehabilitasyonunu ve genişletilmesini yeni tamamladı. Bu yapı 1480’den beri kısmen harap durumda. Tarihi eser olmasına rağmen uzun süre terk edilmiş.

DAHA FAZLASI
YAZI-YORUM
DOĞAN KUBAN’I YİTİRDİK, MİMARLIK TARİHÇİLİĞİMİZDE BİR DÖNEM KAPANDI / AYKUT KÖKSAL

“Kendi üretim alanını Türkiye’deki sanat tarihçiliğinden bağımsız bir disiplin olarak tanımlayan Doğan Kuban, Türkiye’de mimarlık tarihyazımına yön verdi ve geride büyük bir üretim bıraktı. Mimarlık tarihyazıcılığı yeni bir sayfa açmak için bu üretimle hesaplaşmak zorunda.”

DAHA FAZLASI
DOSYA
MİMAR MUHAMMED HASAN’DAN AFGANİSTAN…

Mimar Mohammad Hassan Forouzanfar:  Afganistan’da özgürlük isteyen direniş bayrağını yükseltiyor…     Muhtemelen bugünlerde Afganistan’daki gelişmelerle ilgili kötü haberleri duymuşsunuzdur. Taliban terör örgütü ülkenin çoğu bölgesini işgal ediyor ve yönetmeye hazır. Afganistan, bir zamanlar İran’ın bir parçasıydı ve yine terör örgütlerinin eline düştü. bugün sadece insanlar değil, bu ülkenin tüm başkenti ve kültürel, tarihi ve […]

DAHA FAZLASI
HABERLER
DAHA FAZLASI
HAFTANIN ETKİNLİĞİ
“MİMARLIK YAPMAK: KAPSAYICI, SAĞLIKLI, DAYANIKLI”
2021 Dünya Mimarlık Günü Etkinlikleri: Konferans: Prof. Anne Feenstra   TMMOB Mimarlar Odası tarafından 2021 Dünya Mimarlık Günü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen, 2012 yılı “Küresel Sürdürülebilir Mimarlık Ödülü” sahibi Prof. Anne Feenstra’nın “Mimarlık Yapmak: Kapsayıcı, Sağlıklı, Dayanıklı” başlıklı konferansı, 28 Eylül 2021 Salı günü saat 17.00’de Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde gerçekleşiyor. Etkinlikte Anne Feenstra, Afganistan, […]
DAHA FAZLASI
YARIŞMA
ŞANLIURFA KIZILAY MEYDANI VE KENTSEL TASARIM FİKİR YARIŞMASI
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ...
DAHA FAZLASI
PORTRE
SANTIAGO CALATRAVA
Santiago Calatrava Valls (28 Temmuz 1...
DAHA FAZLASI
YARIŞMA SONUCU
SOĞUK SAVAŞ GAZİLERİ ANIT VE KÜTÜPHANESİ YARIŞMASI
Pritzker Askeri Müzesi ve Kütüphan...
DAHA FAZLASI
YARIŞMA
10.ENDÜSTRİYEL VE MİMARİ DOĞAL TAŞ TASARIM YARIŞMASI
10.ENDÜSTRİYEL VE MİMARİ DOĞAL TAŞ TASARIM YARIŞMASI<
DAHA FAZLASI
YAYIN
OSMANLI MİMARİSİNİN TEMEL İLKELERİ
Yazar: Oya Şenyurt Yayın Yönetmeni: Ertan Eğribel , Ufuk Özcan Yayınevi: Doğu Kitabevi
DAHA FAZLASI
GENÇ MİMAR
    HER EVE LAZIM!   PROF. DR. ŞENGÜL ÖYMEN GÜR, TC Beykent Üniversitesi Mimarlık Bölümü   Ülkemizde ilk kez Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi Mimari Proje Yarışması olarak Lüleburgaz Belediye Başkanlığı tarafından 2015 yılında yarışmaya açılan ve Deniz Dokgöz, Ferhat Hacıalibeyoğlu ve Orhan Ersan’ın birincilik aldığı ve uygulama bulan bu projeden alınan ilhamla bu yarıyılın […]
DAHA FAZLASI
İÇ MEKAN
Tasarım: Polsheer Architecture 300 yıllık tarihi İran konutu mimarlık firmasına dönüştürüldü.
DAHA FAZLASI
SANAT
Can Yayınları’nın kurucusu Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için ailesi tarafından her yıl düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü, Selim İleri’ye verildi.
DAHA FAZLASI
MİMARLIK GÜNDEMİ

Arc de Triomphe sonunda tamamlandı   Bu ay, sanatçılar Christo ve Jeanne-Claude’un müdahalesiyle “Arc de Triomphe, sarılmış” sona erdi. Proje Christo’nun ölümünden önce planlandı. Arc de Triomphe anıtı, 25.000 metre kare geri dönüştürülebilir gümüş-mavi polipropilen kumaş ve 3.000 metre geri dönüştürülebilir polipropilen kırmızı ip ile sarılmıştır.

DAHA FAZLASI
PROJE

Tasarım: Tony Owen Partners   Tony Owen Partners tarafından tasarlanan Astor, Kuzey Sidney banliyösü Crows Nest’te bulunan 4 katlı bir apartman kompleksidir. Tasarım 50 adet içerir. Çevredeki alan, özel bir yeşil banliyödür, bu nedenle tasarımın en yüksek bitiş ve kalite standardını elde etmesi gerekiyordu.

DAHA FAZLASI
MİMARLIK DÜNYASINDAN

  Tasarım: Lacaton ve Vasal   FRAC, bölgesel olarak bir araya getirilmiş kamuya açık çağdaş sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapar. Bu koleksiyonlar, yerinde sergiler ve hem galerilere hem de müzelere verilen kredilerle korunur, arşivlenir ve halka sunulur.

DAHA FAZLASI
MİMARLIK GÜNDEMİ

Washington DC’deki National Mall’un büyük bir bölümü 670.000’den fazla beyaz bayrakla kaplandı – şimdiye kadar COVID-19 nedeniyle kaybedilen her Amerikan hayatı için bir tane. In America: Remember başlıklı yerleştirme, sanatçı Suzanne Brennan Firstenberg’in eseridir ve 3 Ekim’e kadar görülebilir.

DAHA FAZLASI
GÖZLEM

  Duvarcılar, Pirouette House’da kavisli destek duvarları oluşturmak için tuğla kullanıyor Editör: Alyn Griffiths   Hindistan’ın Trivandrum kentindeki bu evin içindeki yaşam alanlarını ayıran yerel tuğladan yapılmış bir dizi büküm duvar bölmeler oluşturuyor.

DAHA FAZLASI
YAZI-YORUM

Alışılmış Toplu Konut TOKİ Politikaları ve İlle de Tapu Edindirme yöntemleri ile Konut/İskan sorunu çözülemez!. Vatandaşın yiyecek ekmeği yok konut sahibi olması tartışılıyor..

DAHA FAZLASI
DOSYA

Her yıl doğa ve insan ilişkisine dair farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen “Yeryüzü Fotoğrafları 2021”nin (Earth Photography 2021) yarışmacıları belli oldu. 36 sanatçının 52 fotoğrafı finale kaldı. Fotoğraflar, İspanya’daki meyve bahçelerinden Norveç’teki çarpıcı kuzey ışıklarına; Sri Lanka’daki mangrov korumalarından Kanada’daki kızıl sedir ağaçlarının ormansızlaştırılmasına kadar insanların vahşi yaşam üzerindeki etkisini tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor.

DAHA FAZLASI
PORTRE

Vladimir Yevgrafoviç Tatlin (Rusça: Влади́мир Евгра́фович Та́тлин; (28 Aralık – 16 Aralık 1885 – 31 Mayıs 1953) Sovyet mimar, heykelci ve kuramcıdır. Kazimir Maleviç ile birlikte, 1920’lerin Sovyet avangart sanat hareketindeki en önemli iki figürden biriydi.

DAHA FAZLASI
HABERLER

Assos Antik Limanı’nda doğa ve tarih katliamına “dur” diyen ve inşaat alanını belgeleyen Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ve Assos Dostları’nın kolluk kuvvetleri tarafından ifadeleri alındı.

DAHA FAZLASI
PROJE

Tasarım: Kuanchanok Pakavaleetorn Kuanchanok Pakavaleetorn, Bangkok’ta içe dönük bir aile evi yaratıyor Editör: Amy Frearson | Taylandlı mimar Kuanchanok Pakavaleetorn, mahremiyete ve hava akışına öncelik veren bir tasarımla Bangkok’ta kendi aile evini inşa etti.

DAHA FAZLASI
SÖYLEŞİ

Dassault Systèmes’ten Anne Asensio, dijital ikizlerin tasarımcılar için “büyük bir devrime” yol açacağını söylüyor   Dassault Systèmes tasarım deneyiminden sorumlu başkan yardımcısı Anne Asensio’ya göre, mimari ve tasarım dijital ikizlerle – gerçek dünya ürünlerinin, binaların ve hatta tüm şehirlerin sanal temsilleri – devrim yaratmak üzere.

DAHA FAZLASI
MİMARLIK DÜNYASINDAN

Tasarım: aoe   Proje, ünlü bir doğal turizm şehri olan Guilin, Guangxi’de yer almaktadır. Yemyeşil ağaçlar ve alanın içinden akan küçük bir nehir ile iklim ılıman ve hoştur. Otel, küçük nehrin yanında yer almaktadır. Yerel iklim ve çevreye bağlı olarak, doğaya yakın sürükleyici bir konaklama deneyimi yaratmak tasarımın en büyük hedefi haline geldi.

DAHA FAZLASI
MİMARLIK GÜNDEMİ

Türkiye’de mimarlık ve mimarlık tarihi denilince akla gelen ilk isimlerden Doğan Kuban yaşamını yitirdi.

DAHA FAZLASI
YARIŞMA SONUÇLARI

Merzifon Belediyesi tarafından kentin sosyo-kültürel ve ekonomik yaşamını güçlendirecek ve kent merkezinin canlanmasına katkıda bulunacak çağdaş bir iş ve yaşam merkezi elde etmek amacıyla açılan yarışma sonuçlandı. Serbest, ulusal ve tek kademeli olarak açılan yarışmada tasarlanacak projenin, farklı yaş gruplarının da kullanabileceği, ticari ve sosyal faaliyetleri barındıran ve çevresini zenginleştiren bir merkez olması hedeflendi. Yarışmada […]

DAHA FAZLASI
PROJE

Tasarım: GAD Architecture GAD, Kapadokya’da özlemle terkedilmiş ve yıkılmış bir taş ocağını otel tesisine dönüştürerek, yeni bir tasarım süreci ve otel yapma fikriyle bütünleşmiş muhteşem bir atmosfere sahip bir termal turizm konaklaması yarattı. Otel, konuklarına bu eşsiz coğrafyada ayrıcalıklı bir deneyim yaşamaları için doğal taştan oyulmuş mağara odaları ve termal lagün deneyimi sunuyor.

DAHA FAZLASI
MİMARLIK DÜNYASINDAN

Tasarım: ELASTİKOSPA+3 ELASTICOSPA+3, Slow Horse tarafından tasarlanan All projesi, yetmişlerde sadece kazançlı amaçlar için geliştirilen bir kasabada yeni bir aura getirmeye çalışıyor. Kar yağdığında en iyisini veren bir yer, mimari küstahlığın gözlerini kapatıyor.

DAHA FAZLASI
HABERLER

Mimarlar: YDA’nın Büyükşehir’in yanında müdahil olduğu davada Demir Kafes planı 8.kez iptal edildi.   Başkentte yapımı da sökümü de ciddi kamu israfına yol açan “Demir Kafes” alanına ilişkin 7 plan değişikliğini açtığı davalar sonucu iptal ettiren Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı davada, yargı 8. plan değişikliğine izin vermedi.

DAHA FAZLASI
YAZI-YORUM

  Avrupa’da da ‘Karl Marx-Hof’, ‘Yeni Frankfurt’ gibi kamusal toplu konut örnekleri de metalaştırılmış coğrafi parselizasyonu yıkacak, işçiler ve emekçiler için daha rahat ve insani yaşama koşullarını yaratacak kamusal yapılar olarak tasarlanmıştı.

DAHA FAZLASI
PROJE

Tasarım: António Costa Lima Arquitectos Önceden var olan deponun yıkılması ve bu yeni binanın destekli bir plan üzerinde inşa edilmesi, Águas Livres Su Kemeri’nin Galeria da Esperança adlı bir bölümünün ortaya çıkarılmasına olanak sağlıyor.

DAHA FAZLASI
DOSYA

İklim felaketleri birbirini izliyor. Giderek kötüleşen sel ve sıcak hava karşısında gezegeni kurtarmak için bir işçi sınıfı stratejisine ihtiyacımız var.

DAHA FAZLASI
YARIŞMA SONUÇLARI

İBB Park, Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı tarafından açılan ön seçimli “Salgınlar ve Sağlık Emekçilerini Anma Mekanı Tasarım Yarışması” sonuçlandı.

DAHA FAZLASI
MİMARLIK GÜNDEMİ

Tasarım: Adengo Architecture

DAHA FAZLASI
GÖZLEM

Tuncel, Levent, Ferhan..   Türkiye, tiyatro sanatçıları bakımından çok bereketli, verimli bir ülke. Hem uluslararası ölçekte üstün sanatçılarımız, oyun yazarlarımız var. Hem de nitelikli sanat üretme, ülkesinin sorunlarına sahip çıkma, halkı eğitme, iktidarlara karşı dik durma açısından cesur, dik, özverilili sanatçılarımız var.

DAHA FAZLASI
YARIŞMA SONUÇLARI

  68. Yıllık Progresif Mimarlık Ödüllerinin Kazananları   Bu yılki jüri üyeleri, mimarinin daha iyiye hizmet etmesinin nasıl kutlanmaya değer olduğunu gösteren altı proje seçti. Editör: WANDA LAU 68. Yıllık Progresif Mimarlık Ödülleri için jüri üyeleri Koray Duman, Jeanne Gang ve Daimian Hines, son zamanların gelişen bir toplumun merkezinde yer aldığını açıkça ortaya koyan girişleri […]

DAHA FAZLASI
SANAT

Sergi bünyesinde sanatçının mitolojiyi ve ikonografik unsurları kullanarak yeni bir anlatı olanağı oluşturduğu çok boyutlu çalışmaları, heykelleri ve kırkyamaları da izleyiciyle buluşacak.

DAHA FAZLASI
SEKTÖRDEN

MARAZZI CAPRAIA

DAHA FAZLASI
MİMARLIK DÜNYASINDAN

Tasarım: Andrea Solé Arquitectura Parc Natural de Garraf’ın girişinde, St Pere de Ribes kasabasının hemen dışında bulunan Can Tomeu, 1800 yıllarında tarım ve taş için inşa edilmiş Masia Corral d’en Capdet’e ait binalardan biridir. zanaat amaçlı. Katalan tarihinin bir parçası ve ulusal bir anıt, yani altyapının mümkün olan her yerde orijinal durumunda tutulması gerekiyor.

DAHA FAZLASI
MİMDAP - GENÇ

GENÇ MİMARLIK UYGULAMALARI     İnsanlık Köşkü / CHYBIK + KRISTOF   • New Generations New Generations, Avrupa düzeyinde ortaya çıkan en yenilikçi uygulamaları analiz eden, bilgi alışverişi ve yüzleşme, teori ve üretim için yeni bir alan sağlayan bir Avrupa platformudur.

DAHA FAZLASI
İÇ MEKâN

İç Mekan Tasarımı: CPCDR Architecture CPCDR Architecture, Paris Dental Studios genelinde meşe ağacı kullanıyor Editör: Alice Finney Paris merkezli mimarlık stüdyosu JCPCDR Architecture tarafından bu diş muayenehanesi boyunca kavisli bir ahşap panel çalışıyor.

DAHA FAZLASI
SÖYLEŞİ

Şehir Hepimizin programının 234. bölümüne bugünlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Danimarka Başkonsolosluğu’nun katılımıyla hazırlanan başka bir çevrimiçi etkinliğe de katılacak olan Danimarkalı Profesör Jan Gehl konuk oldu.

DAHA FAZLASI
DOĞAL AFET

Yunanistan’ın Girit Adası bu sabah 6,0 büyüklüğünde depremle sarsıldı. Depremde 1 kişi yaşamını yitirdi. Prof. Dr. Şükrü Ersoy, depreme ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu bölge o kadar tehlikeli ki… Bize yakın en tehlikeli yer” açıklamasında bulundu.

DAHA FAZLASI
YARIŞMA SONUÇLARI

  İstanbul Planlama Ajansı’nın desteğiyle İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı tarafından açılan “Üsküdar’da Mimar Sinan’ı Anmak” adlı yarışması sonuçlandı.     Eşdeğer Ödüller   18 Sıra Numaralı Proje Rumuz 17A28Y39 Müellifler Birge Yıldırım Okta, Doç. Dr., Y. Mimar Gürkan Okta, Mimar Burak Arifoğlu, Mimar Danışman Çağhan Keskin, Mimarlık Tarihçisi Yardımcılar Nasibe Nur Dündar, Mimarlık Öğrencisi […]

DAHA FAZLASI
MİMARLIK GÜNDEMİ

TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu, 19 Eylül 1979’daki iş bırakma eyleminin mirasını yaşatmak için ilan edilen, “TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü”nü kutladı. TMMOB Yöneticisi Topçu, “Siyasi iktidarın mesleğimizi önemsizleştirme, emeğimizi değersizleştirme çabaları sistematik olarak devam etmektedir. Mesleğimizi ve toplumu koruyacağız” dedi.

DAHA FAZLASI
YARIŞMA SONUÇLARI

TMMOB Mimarlar Odası İzmir Şubesi tarafından düzenlenen “Yapısal Boşluğun Kentle Diyaloğu” Ulusal Öğrenci Mimari Fikir Yarışması sonuçlandı.

DAHA FAZLASI
HABERLER

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin  hinterlandındaki  Sivas’ta  bulunan doğa harikası Gökpınar Gölü’nün korunması için verdiği  hukuk mücadelesi zaferle sonuçlandı. Sivas İdare Mahkemesi,   Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı davada, kamu yararına aykırı Sivas İli, Gürün İlçesi, Yelken Köyü sınırları içerisindeki muhtelif parselleri kapsar şekilde hazırlanan ve Sivas İl Genel Meclisi’nin 09.10.2020 tarih ve 133 sayılı kararı […]

DAHA FAZLASI
YARIŞMA SONUÇLARI

  AIA / ALA 2021 Kütüphane Binası Ödülü Kazananlarını Açıkladı   Amerikan Mimarlar Enstitüsü ve Amerikan Kütüphane Derneği, Amerika Birleşik Devletleri’nde  kazanan beş projeyi seçti.   Editör: MADELEINE D’ANGELO Robert Benson PhotographyValente Kütüphanesi, Cambridge, Mass., William Rawn Associates, Architects   Bugün, Amerikan Mimarlar Enstitüsü ve Amerikan Kütüphane Derneği, 2021 AIA / ALA Kütüphane Binası Ödüllerinin […]

DAHA FAZLASI
YARIŞMA SONUÇLARI

Kaş Belediyesi tarafından, Top. Yzb. Mustafa Ertuğrul Aker ve Topçu Teğmen Yusuf Ziya Erdil’in anılarını yaşatmak amacı ile düzenlenen “Kaş’ın Kahramanları Anıtı Tasarım Yarışması” sonuçlandı.

DAHA FAZLASI
HABERLER

İğneada’da muhteşem kumsaldaki tapusuz, kaçak olduğu iddia edilen eski oteli Kırklareli İl Özel İdaresi, bir şirkete kiralamıştı. Sözleşmede ‘Kiraya verilen taşınmaz üzerinde sabit tesis yapılamaz’ yazıyordu. Binanın tamamen yıkılıp üzerine yeni bina yapılırken çekilmiş görüntüler ortaya çıktı.

DAHA FAZLASI
YARIŞMA SONUÇLARI

Bursa Hanlar Bölgesi Çarşıbaşı Kentsel Tasarım Proje Yarışması Sonuçlandı…

DAHA FAZLASI
MİMARLIK GÜNDEMİ

  Harvard’ın yeni Bilim ve Mühendislik Kompleksi, parıldayan ikinci bir cilde kavuşuyor…

DAHA FAZLASI
YARIŞMA SONUÇLARI

TMMOB Mimarlar Odası Bursa Şubesi tarafından açılan Bursa Atatürk Spor Salonu Mimari Proje Yarışması sonuçlandı.

DAHA FAZLASI
HABERLER

Orman yangınlarına müdahalede yetersiz kaldığı gerekçesiyle eleştirilen Orman Genel Müdürlüğü’ne ait 155 arazi aracının, yangınlardan önce AKP ve MHP’li belediyelere bedelsiz olarak verildiği ortaya çıktı.

DAHA FAZLASI
HABERLER

Çatalca’da yaklaşık bin 400 yıllık olduğu değerlendirilen tarihi surlarda başlatılan restorasyon tartışmalara neden oldu. Çatalca Kaleiçi Mahallesi’nde bulunan ve M.S. 6. yüzyılda yapıldığı değerlendirilen tarihi Anastasios Surları’nda bir süre önce restorasyon çalışması başlatıldı. Çalışmalar sürerken restorasyonun uygun şekilde yapılmadığı ve ‘ytong’ diye tabir edilen inşaat malzemelerinin kullanıldığı iddia edildi. Nisan ayında başlayan restorasyon çalışmaları iddialar […]

DAHA FAZLASI
GÖZLEM

“İstanbul’un parlayan yıldızı” denilen Başakşehir’deki Filistin Mahallesi’nin sakinleri tedirgin. Yol projesi gerekçe gösterilerek gecekondular yıkılmak isteniyor. Yoksul yurttaşlara kucak açan bu mahallenin yarını meçhul… 30 senedir Filistin Mahallesi’nde yaşayan Seniha Güler, “Biz çamurlu yollarda da yürümeye razıyız, başka bir yere gitmek istemiyoruz” derken Vahide Cengiz, “Bir türlü günyüzü görmedik” ifadesini kullanıyor.

DAHA FAZLASI
MİMARLIK GÜNDEMİ

  Genellikle (ama her zaman değil) gelenek olduğu gibi, TIME dergisinin o yıl için en etkili 100 kişinin merakla beklenen yıllık bir derlemesi olan TIME 100 listesinin son sayısında tek bir mimar onurlandırıldı. Bu yılki onur, Japonya Ulusal Stadyumu’nun bu yıl Tokyo’da düzenlenen 2020 Yaz Olimpiyatları ve 2020 Yaz Paralimpik Oyunları’nın kereste merkezli merkezinde yer […]

DAHA FAZLASI
Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org