Uruguaylı mimar Rafael Viñoly 78 yaşında hayatını kaybetti |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Uruguaylı mimar Rafael Viñoly 78 yaşında hayatını kaybetti
Share 10 Mart 2023

Editör: Ben Dreith

432 Park Avenue gökdelenleri ve Walkie Talkie gibi yüzlerce projeyi tasarlayan Uruguaylı mimar Rafael Viñoly, 78 yaşında hayata veda etti.

Arjantinli politikacı ve Viñoly’nin arkadaşı Elisa Carrió tarafından yapılan açıklamaya göre, Viñoly New York’ta vefat etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stüdyosu, New York’taki süper sıska 432 Park Avenue gökdeleni de dahil olmak üzere dünya çapında çok sayıda büyük ölçekli bina tasarlamaktan sorumluydu.

 

 

 

 

 

 

Birleşik Krallık’ta, şekli nedeniyle yaygın olarak Walkie Talkie olarak bilinen Londra’daki 20 Fenchurch Caddesi’ni, Battersea Power Station ve Colchester’daki Firstsite görsel sanatlar merkezi için ana planla birlikte tasarladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1989’da Viñoly, 60 metre yüksekliğinde bir giydirme duvara sahip Tokyo Uluslararası Forumu’nu tasarladı.

 

 

 

 

 

 

 

Viñoly, New York’ta 432 Park Avenue’yi tasarladı. Arturo Pardavila’nın fotoğrafı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uruguaylı-Amerikalı mimar Amir Kripper, Dezeen’e “Şahsen mimarlık alanındaki rolü ve etkisi çok güçlüydü” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

“Güney Amerika’dan ABD’ye gelen ve büyük projeler ve takdirler alan mimarların önünü açtı”

 

 

 

 

 

 

 

 

Viñoly, Güney Amerika’daki en büyük stüdyolardan birini kurdu

 

 

 

 

 

 

 

 

Uruguay, Montevideo’da doğdu, 1964’te ilk stüdyosu Estudio de Arquitectura Manteola-Petchersky-Sánchez Gómez-Santos-Solsona-Viñoly’yi kurmadan önce Buenos Aires Üniversitesi’nde okudu. Güney Amerika’da.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1978’de Amerika’ya taşındı ve kısa bir süre sonra şu anda ABD, İngiltere, BAE ve Arjantin’de ofisleri bulunan stüdyosu Rafael Viñoly Architects’i kurdu.

 

 

 

 

 

 

Walkie Talkie gökdeleni olarak bilinen 20 Fenchurch Street, 2014 yılında Londra’da tamamlandı.

 

 

 

 

 

 

Hala Güney Amerika’dayken Viñoly, Buenos Aires’te şehrin Temsilciler Meclisi, köprülerle dolu Rioja Konut Projesi ve Arjantin renkli televizyon endüstrisi için bir merkez olan Arjantin Televisora ​​Color dahil olmak üzere bir dizi büyük ölçekli kamu projesinden sorumluydu. mimar, 2008 röportajında ​​​​kariyerinde belirleyici bir proje olarak tanımlandı.

 

 

 

 

 

 

New York City’de Bronx County Adalet Salonu da dahil olmak üzere bir dizi başka projeden sorumluydu ve ayrıca Massachusets, Pennslyvania, Texas ve Illinois’de yapılar tasarladı.

 

 

 

 

 

 

 

Mimar, 2009 yılında Montevideo’daki Carrasco Uluslararası Havalimanı’ndaki Yeni Terminal’i tasarladı ve bu, doğduğu ülkeye dönüşü işaret etti ve ardından 2015’te ülkedeki dairesel Laguna Garzón Köprüsü geldi.

 

 

 

 

 

 

Viñoly, American Institute of Architects’te, Royal Institute of British Architects’te Uluslararası Üye ve Japonya Mimarlar Enstitüsü’nde bir üyeydi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen


Yorum yazmak için


Tasarım: Bruner/Cott & Associates Araştırma Merkezi’ni (CHI), Kolejin Tarih bölümünü ve Amherst Koleji’nde söylem ve eleştirel düşünmeyi yönlendirmek üzere seçilen diğer öğretim üyelerini bir araya getirecek. Antik Atina Lisesi’nden ilham alan mekanlar, fakülte, öğrenciler ve daha büyük Amherst College topluluğu için etkileşimi, işbirliğini ve konuşmayı teşvik edecek şekilde düzenlenmiştir.

Copyright © 2023 All Rights Reserved | Mimdap.org