ÇOCUKLARIN DÜNYASI |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
ÇOCUKLARIN DÜNYASI
Share 15 Mart 2023

Tasarım: Architektura

Çek Cumhuriyeti’ndeki Větrník Kindergarten  da”çocukların kendiliğindenliğindenliği” prtaya konuyor.

Editör: Katie Last

 

 

 

 

 

 

Parlak renkli hacimler ve köşeli formlar, Çek stüdyosu Architektura tarafından çocukluk oyunlarını yansıtmak için tasarlanan Çek Cumhuriyeti’ndeki bu çocuk odasını karakterize ediyor.

 

 

 

 

 

 

 

Prag-Doğu Bölgesi’ndeki bir kasaba olan Říčany’de yer alan Větrník Kindergarten, merkezi beyaz bir yapıdan çıkan renkli bloklara yayılmış bir spor salonu, bahçe, sınıflar ve oyun alanı sunmaktadır.

 

 

 

 

 

Architektura, Çek Cumhuriyeti’nde renkli Větrník Kindergarten’ı yarattı.

 

 

 

 

 

 

 

Oyunbazlığı ve spontanlığı çağrıştırmayı hedefleyen düzenlemesi, sığınakları ve çadırları andıran formları ile tasarımı çocukluktan ilham alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Architektura direktörü David Kraus, Dezeen’e “Pürüzlü kat planı, çocuğun zihnindeki geometrinin yokluğundan, farklı bir düzen, oyunbazlık ve kendiliğindenlikten yararlanıyor” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Parlak renkli bloklar sınıfları içerir

 

 

 

 

 

 

Větrník Kindergarten’in parlak renkli bloklarının her biri bir sınıf barındırırken, geri kalan tesisler ana beyaz küp içinde yer alır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kraus, “Çocukların kendileri – oyunları, hareketleri, görüşleri ve ölçekleri – çok önemliydi” diye ekledi. “Çocukların kendiliğindenliği, dağınıklığı, öngörülemezliği, saflığı, merakı ve iyimserliği tasarımı etkiledi.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Giriş, bir uzay gemisini çağrıştırmak için tasarlanmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Větrník Kindergarten’in sokağa bakan cephesinde, Architektura’nın büyüyüp kalınlaşarak tüm cepheyi kaplamasını umduğu canlı bir duvarın yanı sıra bir uzay gemisini andırması amaçlanan bir girişi vardır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zemin Kat Planı

 

 

 

 

 

 

 

 

Üst Kat Planı

 

 

 

 

 

 

 

 

Girişte ziyaretçiler ve öğrenciler, beyaz renkli orta yapıdaki bir avlu tarafından karşılanır. Ofisler ve diğer pratik tesisler de bu merkezi bloğa dahildir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kesit

 

 

 

 

 

 

 

Oyun için büyük bir ağ, ağaç gövdeleriyle desteklenen giriş atriyumunu kaplar. Bunun altındaki alan, müzik, tiyatro ve sergileri barındırabilecek bir topluluk alanı olarak hizmet ediyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Atriyumdan ayrılan, bahçeye bağlanan ve kare biçimli ışıklıklarla kaplı bireysel sınıflar vardır.

 

 

 

 

 

 

 

Ağaç gövdeleri tarafından desteklenen bir oyun ağı

 

 

 

 

 

 

 

Větrník Kindergarten’ın sınıflarında ayrıca bazıları renkli çerçevelerle çevrelenmiş üçgen pencereler bulunur. Açılı sütunlar ve parlak renkli zeminler, binanın eğlenceli tasarımının içeride de devam etmesini sağlıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dışarıda, bir eğlence parkını taklit edecek şekilde tırmanma çerçeveleri ve diğer ekipmanlarla donatılmış bir oyun alanı tasarlanmıştır. Şu anda yapım aşamasında olan stüdyo, yaratıcı oyunu teşvik edecek doğa dolu bir alan olmasını umuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Sınıflar renkli zeminlere sahiptir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kraus, “Eğlence mekanları, tırmanma çerçeveleri, oyun öğeleri, çocukların fantezilerinin bir tür manzarası, hatta belki bir eğlence parkı ile dolu bir yaşam alanı tasarlamaktı” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

“Çocuklar için kurum olmayan, eğlenceli ve yaratıcılığın gelişmesine olanak sağlayacak bir nesne yapmak istedik.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son zamanlarda Dezeen’de yer alan diğer kreşler arasında doğal malzemelerden yapılmış bir anaokulu ve orman okulu ile kerpiçten yapılmış bir Paris kreş bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotoğraf Filip Šlapal’a ait.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen


Yorum yazmak için


Tasarım: Bruner/Cott & Associates Araştırma Merkezi’ni (CHI), Kolejin Tarih bölümünü ve Amherst Koleji’nde söylem ve eleştirel düşünmeyi yönlendirmek üzere seçilen diğer öğretim üyelerini bir araya getirecek. Antik Atina Lisesi’nden ilham alan mekanlar, fakülte, öğrenciler ve daha büyük Amherst College topluluğu için etkileşimi, işbirliğini ve konuşmayı teşvik edecek şekilde düzenlenmiştir.

Copyright © 2023 All Rights Reserved | Mimdap.org