TEKNE REFERANSLI DENİZCİLİK MERKEZİ BİNASI |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
TEKNE REFERANSLI DENİZCİLİK MERKEZİ BİNASI
Share 16 Ocak 2023

Tasarım: Snøhetta and WERK Arkitekter

Tekne yapımı referanslı, Snøhetta ve WERK Arkitekter tarafından  tasarlanan Esbjerg Denizcilik Merkezi önemli bir yapı tarzı oluşturdu.

Editör: Lizzie Crook

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Danimarka’nın Esbjerg sahilinde, Snøhetta ve WERK Arkitekter stüdyolarının tekne yapımına atıfta bulunan bir tasarımıyla su sporları kulüpleri için ahşap bir topluluk merkezi açıldı.

 

 

 

 

 

 

 

Yapay bir adada konumlanan dairesel Esbjerg Denizcilik Merkezi, Danimarka liman kentinin denizcilik geleneklerine saygı göstermek için tasarlanmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Snøhetta ve WERK Arkitekter, Esbjerg Denizcilik Merkezini tamamladı

 

 

 

 

 

 

 

 

Uluslararası stüdyo Snøhetta ve Danimarka ofisi WERK Arkitekter, bölgenin su sporları kulüplerini tek bir yerde birleştirmek amacıyla yasama organı Esbjerg Belediyesi tarafından proje için görevlendirildi.

 

 

 

 

 

 

 

Geceleri parıldayan ve ona The Lantern takma adını veren ahşap kaplı dairesel bir formla bölge için sosyal bir merkez haline gelmesi umulmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ahşap topluluk merkezi, su sporları kulüpleri için tasarlanmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

Snøhetta kıdemli mimarı ve proje lideri Frank Foray, “Kısa bilgi, Esbjerg’deki farklı adreslerdeki tüm farklı kulüpleri tek bir yeni binaya taşımaktı” dedi.

 

 

 

 

 

 

Foray, Dezeen’e “Her yönden davetkar bir bina yaratmak için dairesel bir bina önerdik” dedi. “Birleştirici bir şekil.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 Tasarımı, Danimarka liman kentinin denizcilik geleneklerine saygı gösterir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Esbjerg Denizcilik Merkezi’nin yeri, ana karaya iyi bir şekilde bağlı olduğu ve dalgakıranla değişen deniz seviyelerinden korunduğu için seçildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

İçeride, binanın üst katında kürek, kano ve dalış gibi spor kulüplerinin yanı sıra bir eğitim merkezi ve eğitim tesisleri bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

Kaplama, tekne yapımını taklit edecek şekilde tasarlandı

 

 

 

 

 

 

 

 

Burada ayrıca projenin sosyal kalbini oluşturan bir kamusal teras bulunuyor. İki merdivenle ulaşılır ve deniz manzaralıdır.

 

 

 

 

 

 

Terastaki açıklıklar, doğrudan denize açılan tekne depolama ve atölye alanlarını içeren alt katın aydınlatılmasına yardımcı olur.

 

 

 

 

 

 

 

 

Teras projenin kalbini oluşturuyor

 

 

 

 

 

 

 

 

Foray, “Denizcilik merkezinde deneyimli dalgıçtan profesyonel kanocuya, yengeç avcılığı okulu sınıfından rastgele yoldan geçen birine kadar herkese yer var” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

“Fener, herkesi deniz yaşamının içine ve dışarıdaki uçsuz bucaksız ufku ile denize bakmaya davet ediyor.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 Teras, spor kulüpleri için alanlarla çevrilidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Esbjerg Denizcilik Merkezi, ahşap ve beton bir yapıya sahiptir ve çatıdaki güneş panelleri ve şebekeden elektrik kombinasyonu ile çalışır.

 

 

 

 

 

 

 

Tek seferde yerinde dökülen ve sel bariyerini aşması durumunda yüksek gelgitlere dayanacak şekilde tasarlanan binanın tabanında beton kullanıldı.

 

 

 

 

 

 

 

Plan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kesit

 

 

 

 

 

 

Isıl işlem görmüş çam ağacı ise hem tekne işçiliği hem de suyun hareketinden ilham alan bir “ritim ve tekrar” ile tasarlanan binanın çatı konstrüksiyonu ve kaplamasında kullanıldı.

 

 

 

 

 

 

 

Ek olarak, cephe panelleri, Snøhetta’nın söylediği gibi kanoların şekillerini yansıtmayı amaçladığını söylediği gölgeler oluşturacak şekilde düzenlenmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Terasa merdivenle çıkılmaktadır.

 

 

 

 

 

 

Foray, “Seçilen ahşap yapı, hem dıştan hem de içten, zengin tekne işçiliği kültüründen ilham almıştır” diye açıkladı.

 

 

 

 

 

 

 

“Isı ile ısıtılan ahşap, tekne yapımı için orijinal derin Kuzey kökenli malzemeyi yansıtıyor” diye ekledi. “Birkaç yıl içinde griye dönecek.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alt kat beton dökülmüştür

 

 

 

 

 

 

 

Snøhetta ve WERK Arkitekter, zamanla grileşeceği için ve aynı zamanda malzeme tekne yapımında yaygın olarak kullanıldığı için çam kaplamayı seçti.

 

 

 

 

 

 

 

Tekne referansı, odaların ve malzemelerin “ters çevrilmiş bir teknenin altındaymış izlenimi” veren rahat bir sığınak görevi görmesi amaçlanan içeride de devam ediyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 İç mekanlar rahat bir sığınak olarak tasarlanmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

Snøhetta, 1989 yılında mimarlar Craig Dykers ve Kjetil Trædal Thorsen tarafından kurulmuş bir mimari, iç mekân ve tasarım stüdyosudur.

 

 

 

 

 

 

 

 

Stüdyonun başlangıçta 2022’de WERK Arkitekter ile Esbjerg Denizcilik Merkezini tamamlaması bekleniyordu ve o yılı sabırsızlıkla bekleyecek mimari projeler listemizde yer aldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Başka bir yerde, Snøhetta kısa süre önce Hong Kong’da bir şehir çiftliğini tamamladı ve Pekin’de 2023’te tamamlanması planlanan birçok yüksek profilli binadan biri olan orman benzeri bir kütüphane üzerinde çalışıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen


Yorum yazmak için


Tasarım: Bruner/Cott & Associates Araştırma Merkezi’ni (CHI), Kolejin Tarih bölümünü ve Amherst Koleji’nde söylem ve eleştirel düşünmeyi yönlendirmek üzere seçilen diğer öğretim üyelerini bir araya getirecek. Antik Atina Lisesi’nden ilham alan mekanlar, fakülte, öğrenciler ve daha büyük Amherst College topluluğu için etkileşimi, işbirliğini ve konuşmayı teşvik edecek şekilde düzenlenmiştir.

Copyright © 2023 All Rights Reserved | Mimdap.org