Oyma Taş Villa |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Oyma Taş Villa
Share 24 Ocak 2023

Tasarım: Tsolakis Architecture

Oyma taş villa projesi, Antiparos adasında dik bir yamaçta, çok katlı olarak geliştirilmiş bir tatil evini ifade eder.

 

 

 

 

 

 

 

Doğuya yönelik arsa, Paros adasının doğrudan bir görüntüsünün yanı sıra yakınlardaki Kiklad adalarının görünürlüğünü sunar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oymalı Taş Villa Fikri:

 

 

 

 

 

Ana fikir, binayı peyzaja entegre etmektir. Evin yeraltı bölümleriyle kombinasyon halindeki değişken hacimler, kayalık topografyayı yeni tasarıma dahil etme konseptine karşılık geliyor. Böylece, mimari önerinin parçaları, arazinin dönüşümünü vurgulayan, ılımlı bir mimari müdahale yaratır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tasarım, kompleksin çoklu işlevlerinin bir arada var olduğunu vurgular. Açık hava koridoru kamusal alanları (oturma ve yemek alanları) özel alanlardan (uyku alanları) ayırır. Ayrıca özel alanlar, yazlık evin ana özel havuzuna bitişik alt kotta yer almaktadır. Yardımcı mahallerin yanı sıra tedarik, ayrı bir asansörle sağlanır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bina kompleksini çevreleyen geniş açık hava dinlenme alanları, bir Kiklad kır evinin açık hava günlük yaşamının gözler önüne serilmesine alan sağlıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yerel malzemelerin kullanımı, inşa edilen yapıların çevre ile bütünleşmesine ve geçmişin özgün inşaat teknikleri ile günümüzün sürdürülebilir inşaat süreçleri arasında simbiyotik bir uygulamaya katkıda bulunur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cepheler yerel taş ile oluşturulmuş olup, lento ve pergolalar kestane ve hasır keresteden yapılmıştır. Yeraltı binalarının içi, zeminde uzanan uzun yarıklarla aydınlatılıyor ve bu da içeride bir senografik atmosfer yaratıyor.

 

 

 

 

 

 

Geçirgenlik unsurları ve odak noktaları, konut sakinlerini yüzme alanlarına yönlendirirken, bitişik gravürler ve mimari komplekse giden patikalarla vurgulanır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje Bilgisi:

 

 

 

 

Mimarlar: Tsolakis Architects

 

 

Yer: PAROS, Yunanistan

 

 

Proje Yılı: 2021

 

 

Fotoğraflar: George Messaritakis

 

 

Üreticiler: Coritop, Dendrinos, FOS, G. Argyrakis, Marathon Stone, Papageorgiou

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: www.arch2o.com


Yorum yazmak için


Tasarım: Bruner/Cott & Associates Araştırma Merkezi’ni (CHI), Kolejin Tarih bölümünü ve Amherst Koleji’nde söylem ve eleştirel düşünmeyi yönlendirmek üzere seçilen diğer öğretim üyelerini bir araya getirecek. Antik Atina Lisesi’nden ilham alan mekanlar, fakülte, öğrenciler ve daha büyük Amherst College topluluğu için etkileşimi, işbirliğini ve konuşmayı teşvik edecek şekilde düzenlenmiştir.

Copyright © 2023 All Rights Reserved | Mimdap.org