Murat Artu ve Mimarlık Tutkusu Öğrenci Yarışması |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Murat Artu ve Mimarlık Tutkusu Öğrenci Yarışması
Share 31 Ocak 2023

Türk Serbest Mimarlar Derneği’nin 2003 – 2006 yılları arasında 9. ve 10. Dönem Başkanlığını yapmış olan ve 2021 yılında vefat eden Murat Artu anısına Artu Ailesi tarafından “Murat Artu ve Mimarlık Tutkusu Öğrenci Yarışması” düzenleniyor. Amacı, birinci sınıf öğrencileri için, yaratıcı, özgün düşünceleri ve tasarımları ile ortaya koyacakları başarılarını ödüllendirerek mimarlık mesleğini benimsemelerine, sevmelerine bir motivasyon sağlamak olarak tanımlanan yarışmaya Temel Tasarım Eğitimi veren herhangi bir Yüksek Öğrenim kurumunda eğitim gören, “Birinci Sınıf” öğrencileri katılabilecek. Projelerin son teslim tarihi 31 Mart 2023.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Amaç ve Konu

 

 

 

Murat Artu, yetenekli bir genç olarak ODTÜ Mimarlık Fakültesini kazanıp, ARCH101 Temel Tasarım işliği ile eğitimine başladığında aklında hep felsefe okumak vardı ve her an okul ya da bölüm değiştirmek gündemindeydi. Ne zaman ki tasarım ödevi olarak “Zaman Ölçer” konusu verildi, tutumu kökten değişti. Bunun nedeni istenenin “Saat’ olmamasıydı. Murat Artu da tel ve çivilerden oluşan bir nesne üretti. Bu çalışması ile en yüksek not olan “AA” alınca, içinde olduğu eğitim ortamının tam anlamıyla onun yaratıcılığını koruyan ve yücelten bir eğitim süreci olduğuna karar vererek ODTÜ’de mimarlık eğitimine devam etti. Böylece mesleğimiz nitelikli ve yaratıcı bir mimar, iyi bir düşünür kazandı.

 

 

 

Murat Artu anısına düzenlenen bu yarışmanın amacı birinci sınıf öğrencileri için, tıpkı Murat’ın birinci sınıf deneyiminde olduğu gibi, yaratıcı, özgün düşünceleri ve tasarımları ile ortaya koyacakları başarılarını ödüllendirerek mimarlık mesleğini benimsemelerine, sevmelerine bir motivasyon sağlamak ve ileride mimarlık mesleğine katkıda bulunacak genç mimarlara bu yolda el vermektir.

 

 

 

Bir Canlı Tasarlayın

 

 

 

Kendi tasarım deneyiminden kaynaklanan ve Eren Artu ile paylaştığı düşünceler arasında, tasarımı belirleyen sürecin başlangıç noktasının konunun tanımlanması, yani “Proje Şartnamesi” (Project Brief) olmasıydı. Mimarlık eğitiminin başındaki bir öğrenciye sormak istediği soru ise bir ağacı düşlemeden önce onu var edecek ‘tanım’ın nasıl yapılacağıydı. Yarışmamızın konusu da onun bu sorusundan ilham aldı.

 

 

 

Canlı ve canlı olmak üzerine düşünmenizi, kendi canlı olmak tanımınızı ortaya koymanızı ve bunu temsil eden canlıyı anlatmanızı bekliyoruz. Canlı çok anlamlı bir sözcük. Yaşamak, yaşamın parçası olmak, yaşamı etkilemek, dönüşmek, dönüştürmek, çevresine duyarlı olmak, çevresini etkilemek, etkilenmek, hepsi de canlı olmanın boyutları.

 

 

 

Canlı tanımı genişletilebilir. Sözgelimi, mekanlar da canlıdır. Geceleri uykuya yatıp sabah ışığıyla tekrar uyanırlar. Mekanlar canlıdır çünkü onların kendilerine göre bir tılsımları vardır. İyi bir kütüphane size otur ve oku derken iyi bir konser salonu otur ve müziği hisset, iyi tasarlanmış bir müze ise otur ve biraz düşün der. Canlı olmak yalnız nefes almak demek değildir, canlı olduğumuzun kanıtı verdiğimiz mesajdır. Doğa her zaman canlılığı bize dayatır. Hayatta hiçbir şey aynı kalmaz ve devamlı değişir. Ancak zamana karşı direnen her sanat eseri canlıdır.

 

 

 

Sizden de istenen bir canlı tasarlamanız. İster oluşum programını, var olma, etkileşme sınırlarını tanımlayın, isterseniz düşündüğünüz canlıyı tasarım diliyle anlatın. Canlının varoluş nedenleri sizin belirleyeceğiniz değerler sistemi ile uyumlu olabilir, ya da çağımızın evrensel değerleri ile bağ kurabilirsiniz.
Yarışmaya Katılım Koşulları:

 

 

 

• Tüm ülkelerden katılmak mümkündür.

 

 

 

• Katılacaklar denkliği kabul edilen Temel Tasarım Eğitimi veren herhangi bir Yüksek Öğrenim kurumunda eğitim gören, $Birinci Sınıf” öğrencisi (birinci sınıfı 2023’te bitirenler dahil) olmalıdır.
• Yarışmaya aşağıdakiler katılamaz:

 

 

 

• Jüri üyelerini belirleyenler ve atayanlar

 

 

 

• Jüri üyelerinin (danışman, asli) 1. dereceden akrabaları, ortakları ve çalışanları

 

 

 

Yarışmaya katılmak için internet üzerinden:

 

 

 

https://www.bodtum.org/,

 

 

 

https://www.md1927.org.tr/,

 

 

 

https://www.tsmd.org.tr/

 

 

 

adreslerinin birinden şartnameyi indirmek ve yarisma@artu.com.tr adresine okuduğunuz eğitim kurumundan almış olduğunuz e-posta adresiniz ile konusu “Murat Artu ve Mimarlık Tutkusu Öğrenci Yarışması” olan bir e-posta yollayarak şartname aldığınızı bildirmek gereklidir. Bu e-posta sadece şartnameyi aldığınızı ve yarışmaya katılım niyetinizi gösterir. Yarışmaya proje teslim etmeniz aşamasında gönderim şekli ve şartları aşağıda ayrıca anlatılmaktadır. Kimlik belirlemesi için e-posta adresinde “@abcdun.edu” olması yeterlidir. Birinci Sınıf öğrenciliğinin belgelenmesi ise yalnız kazanan öğrenciler için istenecektir.
Yarışmaya Grup olarak katılabilirsiniz. Grup olarak katılmanız durumunda yukarıdaki şartları tüm grup üyeleri karşılamalıdır. Grup katılımlarında yalnız bir kişinin şartname alma bildirimi yapması yeterlidir.
Jüri (alfabetik sıra ile)

 

 

 

Danışman Jüri

 

 

 

• Eren Artu

 

 

 

• Çiğdem Batur

 

 

 

• Bilon Gürayman

 

 

 

• Zehra Gürayman Kundak

 

 

 

• Şule Kükrer

 

 

 

Asil Jüri

 

 

 

• Jüri Başkanı: Suha Özkan

 

 

 

• Esin Boyacıoğlu

 

 

 

• Ercüment Gümrük

 

 

 

• Abdi Güzer

 

 

 

• Nevzat Sayın

 

 

 

• Erkut Şahinbaş

 

 

 

• Nesrin Yatman

 

 

 

Ödüller

 

 

 

 

Aile Ödülleri: Jürinin seçeceği 5 projeye 5 eşit ödül olarak 8000’er TL verilecektir.

 

 

 

 

TSMD Özel Ödülü: Jürinin seçeceği 1 projeye ödül olarak 8000 TL verilecektir.

 

 

 

 

Mimarlar Derneği 1927 Özel Ödülü: Jürinin seçeceği 1 projeye ödül olarak 8000 TL verilecektir.

 

 

 

 

BODTÜM Özel Ödülü: Jürinin seçeceği 1 projeye ödül olarak 8000 TL verilecektir.

 

 

 

 

FSSF (Faruk Sade Sanat Fonu) Özel Ödülü: Jürinin seçeceği 1 Projeye ödül olarak 8000 TL verilecektir.

 

 

 

 

Bodrum Mimarlık Merkezi ve Kütüphanesi Özel Ödülü: Jürinin seçeceği 1 Projeye ödül olarak 8000 TL verilecektir.

 

 

 

 

Yarışma Takvimi:

 

 

 

 

• Yarışmanın ilanı: 25 Aralık 2022

 

 

 

 

• Son soru sorma tarihi: 1 Şubat 2023 (e-posta adresi: yarisma@artu.com.tr)

 

 

 

 

• Cevaplar için Zoom toplantısı: Katılımcılara sonra bildirilecektir

 

 

 

 

• Teslim tarihi: 31 Mart 2023

 

 

 

 

Yarışma Sonuçlarının İlanı

 

 

 

 

• Yarışma sonuçları

 

 

 

 

Destekleyen kurumların web sitelerinde yayınlanacaktır.

 

 

 

 

• Jüri değerlendirme sonuçlarının ilanından sonra, yukarıda yazılı ödül tutarları, yarışmacılara en geç 30 gün içinde net olarak ödenecektir.

 

 

 

 

Para ödülleri, Türkiye’ deki banka hesaplarına transfer edilecektir.

 

 

 

 

• Kolokyum:

 

 

 

 

Kolokyum çevrimiçi yapılacaktır, tarihi yarışma sonuçlarının ilanıyla açıklanacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Yorum yazmak için


Tasarım: Bruner/Cott & Associates Araştırma Merkezi’ni (CHI), Kolejin Tarih bölümünü ve Amherst Koleji’nde söylem ve eleştirel düşünmeyi yönlendirmek üzere seçilen diğer öğretim üyelerini bir araya getirecek. Antik Atina Lisesi’nden ilham alan mekanlar, fakülte, öğrenciler ve daha büyük Amherst College topluluğu için etkileşimi, işbirliğini ve konuşmayı teşvik edecek şekilde düzenlenmiştir.

Copyright © 2023 All Rights Reserved | Mimdap.org