DEZEEN AWARDS jürisi, yılın mimari projesinin “dahil olma yeri” olduğunu söylüyor |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
DEZEEN AWARDS jürisi, yılın mimari projesinin “dahil olma yeri” olduğunu söylüyor
Share 19 Aralık 2022

Editör: Elisa Barkan

Argo Fabrikası Çağdaş Sanat Müzesi ve Kültür Merkezi, bu filmde jüri üyesi Tosin Oshinowo’nun “tasarımın ötesine geçen pek çok alanı kapsadığı” için Dezeen Awards 2022 yılın mimari projesi ödülünü kazandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

İran’da 1920’lerde eski bir bira fabrikasında bulunan müze, ABD’li stüdyo Ahmadreza Schricker Architecture North (ASA North) tarafından tasarlandı ve yılın prestijli mimari projesi ödülünü kazandı. Aynı zamanda yılın kültür binası seçildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tahran’ın şehir merkezinde bulunan eski fabrika, 1979’dan beri İran başkentinde inşa edilen ilk özel sanat müzesidir.

 

 

 

 

 

 

 Müze eski bir bira fabrikasında yer almaktadır. Fotoğraf, Ahmadreza Schricker Architecture North’a aittir.

 

 

 

 

 

 

 

Lagos merkezli uygulama CmDesign Atelier’in kurucusu Oshinowo, Dezeen’e binanın “bir içerme, insanlar için bir yer, bir yakınsama yeri” olduğunu söyledi.

 

 

 

 

 

“Tasarımın ötesine geçen pek çok alanı kapsıyor, kültürel önemi, politik önemi var. Bu, o bölgede türünün tek örneği” dedi.

 

 

 

 

 

“Bence mimarlık her zaman bir tasarım unsuru olarak bireysel olarak ne yaptığına değil, şehrin geri kalanıyla olan ilişkisine de her zaman dikkat etmelidir” diye ekledi. “Ve bu proje bunu çok başarılı bir şekilde yaptı.”

 

 

 

 

 

 

 

Eylül ayında Londra’da toplanan ana jüri panelinde Sharjah Mimarlık Trienali küratörü Oshinowo’ya İngiliz-Nijeryalı mimar Annette Fisher ve çok disiplinli stüdyo Assemble’ın kurucu ortağı Paloma Strelitz katıldı.

 

 

 

 

 

 

Binanın beton çatıları, ışığı iç mekanlara filtre ediyor. Deed Studio’nun fotoğrafı

 

 

 

 

 

 

 

 

ASA North, binanın mevcut tuğla duvarlarını yeniledi ve komşu binalardan esinlenilen beş beton çatı ekledi.

 

 

 

 

 

Oshinowo, “Betona bir uzantı eklediler, ancak o kadar güzel bir şekilde yapıldı ki, çok ağır bir yapı olmasına rağmen sadece zarif bir ekleme gibi hissettiriyor” dedi.

 

 

 

 

 

 

“Bireysel unsurların içinde oldukça fazla karmaşıklık var ama bunlar çok birleşik bir şekilde bir araya geliyorlar” diye devam etti. “Bunun çok başarılı olduğunu ve bu projeyi kazanan olarak seçmemizin bir nedeni olduğunu hissettik.”

 

 

 

 

 

 

 

 Müzede altı sanat galerisi alanı bulunmaktadır. Iwan Baan’ın fotoğrafı

 

 

 

 

 

 

 

 

Müzede altı galeri, etkinlik alanları, bir kütüphane, bir ofis, bir mağaza ve müzenin sanatçı konuk programı için bir stüdyo bulunmaktadır. Beton çatılar, ısıyı dışarıda tutmaya ve ışığı içeri süzmeye yardımcı olarak galerilerde gerekli iklim koşullarını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

 

 

 

 

 

 

Jüri, bu projenin pek çok farklı seviyedeki karmaşıklığına hayran kaldı. “Sosyal, kültürel ve politik” dediler.

 

 

 

 

 

 

Jüri şunları ekledi: “Bu, Tahran’ın merkezindeki tarihi bir yapının cesur bir uyarlamalı yeniden kullanımıdır ve kapsayıcı, geleceğe bakarken geçmişe saygı duyan ve insanları her iki mimarinin de tadını çıkarmaya davet eden amaca yönelik bir gelecek kullanımı önermektedir.” ve bu yeni kültürel alanın içeriği.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen


Yorum yazmak için


Tasarım: Bruner/Cott & Associates Araştırma Merkezi’ni (CHI), Kolejin Tarih bölümünü ve Amherst Koleji’nde söylem ve eleştirel düşünmeyi yönlendirmek üzere seçilen diğer öğretim üyelerini bir araya getirecek. Antik Atina Lisesi’nden ilham alan mekanlar, fakülte, öğrenciler ve daha büyük Amherst College topluluğu için etkileşimi, işbirliğini ve konuşmayı teşvik edecek şekilde düzenlenmiştir.

Copyright © 2023 All Rights Reserved | Mimdap.org