2022 BUSAN ÖDÜLÜ SYRACUSE OKULU ÖĞRENCİLERİNE… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
2022 BUSAN ÖDÜLÜ SYRACUSE OKULU ÖĞRENCİLERİNE…
Share 13 Ekim 2022

Syracuse Mimarlık Okulu öğrencileri 2022 Busan Uluslararası Mimarlık Tasarım Atölyesi’nde büyük ödül kazandı

Nathaniel Bahadursingh

 

 

Busan, Güney Kore.

 

 

 

 

Syracuse Üniversitesi Mimarlık Okulu’ndan beşinci sınıf öğrencilerinden oluşan bir ekip, 2022 Busan Uluslararası Mimarlık Tasarım Atölyesi’nde (BIADW) büyük ödülün sahipleri olarak açıklandı. Şehrin Donghae Hattı üzerindeki Busan’ın Busanwondong tren istasyonu için deniz kıyısında bir canlandırma ve feribot sistemi ortaya koyan “Bağlantılı Koridor” projeleri ile tanındılar.

 

 

 

 

2003 yılındaki başlangıcından bu yana, BIADW, dünya çapındaki mimarlık öğrencilerinin araştırmalarını ve fikirlerini vurgulamak için her yıl düzenlenmektedir. 2001’den beri Busan’ın mimarisini ve çevresini geliştirmenin yollarını keşfetmek için uluslararası tasarım yarışmaları, akademik konferanslar ve konferanslar, atölye çalışmaları, sergiler, etkinlikler ve araştırma hizmeti projeleri düzenleyen Busan Mimarlık Festivali (BAF) tarafından düzenlenmektedir.

 

 

 

 

Bu yılki BIADW katılımcıları, “Megacity: Gate Networking” temasına yanıt vermekle görevlendirildi. Bir rehber profesör ve üç öğrenciden oluşan ekipler, “Busan Ulsan Gyeongnam’ın (Buul) başarısını belirlemede en önemli faktörlerden biri olarak görülen Busan’ın demiryolu ağı ve Doğu Denizi yakınlarındaki istasyonları için bir geliştirme planı oluşturmaları istendi. -gyeong) mega şehir.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Connective Corridor” by Daekwon Park, Nicholas Chung, Chenhao Luo, and Zhi Zheng, winners of the grand prize at the 2022 Busan International Architecture Design Workshop. Image: Daekwon Park, Nicholas Chung, Chenhao Luo, and Zhi Zheng. Courtesy of Syracuse University School of Architecture.

 

 

 

 

A total of 15 tutors and 45 students from both Korean and overseas universities participated in the workshop, which took place over 17 days. The Syracuse team was guided by Daekwon Park, an undergraduate chair and assistant professor at the School of Architecture. The participating students included Nicholas Chung ’23 (B.Arch.), Chenhao Luo ’23 (B.Arch.), and Zhi Zheng ’23 (B.Arch.).

 

 

 

 

“Although the workshop was only 17 days, my students were able to formulate a thoughtful proposal based on rigorous site analysis and topic interpretation,” shared Park in a statement. “Their research on mobility systems (train, highway, and ferry systems), waterfront development, and neighborhood needs are compelling, and the strategy to use the river floodplain as a catalyst for regenerating the neighborhood is intriguing.”

 

 

 

 

Given Busanwondong station’s cantilevered position above the Suyeong River, the team saw an opportunity to use the river as a new mobility option by introducing a ferry system that would stop at various commercial sites and transit ports. They also saw a need for civic, cultural, and recreational programs at the site, so they proposed activating the riverbanks. This plan includes extending the existing coastal landscaping upstream from the bay, creating a resilient green corridor that connects to the surrounding urban landscape, repaving streets, and activating urban voids that will serve as third spaces for the community.

 

 

 

 

2022 Busan Uluslararası Mimari Tasarım Atölyesi’nde büyük ödülü kazanan Daekwon Park, Nicholas Chung, Chenhao Luo ve Zhi Zheng’in “Connective Corridor” adlı eseri. Resim: Daekwon Park, Nicholas Chung, Chenhao Luo ve Zhi Zheng. Syracuse Üniversitesi Mimarlık Okulu’nun izniyle.

 

 

 

 

17 gün boyunca gerçekleşen çalıştaya hem Kore hem de denizaşırı üniversitelerden toplam 15 öğretmen ve 45 öğrenci katıldı. Syracuse ekibine, Mimarlık Okulu’nda lisans başkanı ve yardımcı doçent olan Daekwon Park rehberlik etti. Katılan öğrenciler arasında Nicholas Chung ’23 (B.Arch.), Chenhao Luo ’23 (B.Arch.) ve Zhi Zheng ’23 (B.Arch.) vardı.

 

 

 

Park yaptığı açıklamada, “Çalıştay sadece 17 gün olmasına rağmen, öğrencilerim titiz site analizi ve konu yorumuna dayalı düşünceli bir teklif formüle edebildiler” dedi. Hareketlilik sistemleri (tren, otoyol ve feribot sistemleri), deniz kıyısı gelişimi ve mahalle ihtiyaçları konusundaki araştırmaları zorlayıcı ve nehir taşkın yatağını mahalleyi yenilemek için bir katalizör olarak kullanma stratejisi merak uyandırıyor.

 

 

 

Busanwondong istasyonunun Suyeong Nehri üzerindeki dirsekli konumu göz önüne alındığında, ekip, çeşitli ticari sitelerde ve transit limanlarda duracak bir feribot sistemi getirerek nehri yeni bir hareketlilik seçeneği olarak kullanma fırsatı gördü. Ayrıca bölgede sivil, kültürel ve eğlence programlarına ihtiyaç olduğunu gördüler, bu yüzden nehir kıyılarını harekete geçirmeyi önerdiler. Bu plan, körfezin akış yukarısındaki mevcut kıyı peyzajının genişletilmesini, çevredeki kentsel peyzaja bağlanan esnek bir yeşil koridor oluşturmayı, sokakları yeniden döşemeyi ve topluluk için üçüncü alanlar olarak hizmet edecek kentsel boşlukları etkinleştirmeyi içeriyor.

 

 

 

 

 

 

Syracuse tasarım ekibinin video sunumundan görüntü

 

 

 

 

 

Nehir ve istasyon boyunca uzanan otoyollar, insanların bir araya gelmesi için alanlar olarak hizmet eden “gözenekli zarlar” olarak yeniden tasarlandı. Bu kıyı dönüşümü, bölge için bir dizi farklı ağ oluşturacak tamamlayıcı tasarım önerilerinin yaratılması için katalizör olarak tasarlandı.

 

 

 

 

Ekip, “Tasarımımızın, kentsel çevrenin nasıl halkının dinamik bir yansıması olması gerektiğine ve yerli sakinlerin ihtiyaçlarına nasıl uyum sağlaması gerektiğine dair daha geniş bir sohbetin parçası olabileceğini umuyoruz” dedi.

 

 

 

 

Kazanan sunum, 2022 BIADW yarışmasında üretilen diğer çalışmalarla birlikte Ekim ayında Busan Mimarlık Festivali’nde sergilenecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Archinec


Yorum yazmak için


Tasarım: Bruner/Cott & Associates Araştırma Merkezi’ni (CHI), Kolejin Tarih bölümünü ve Amherst Koleji’nde söylem ve eleştirel düşünmeyi yönlendirmek üzere seçilen diğer öğretim üyelerini bir araya getirecek. Antik Atina Lisesi’nden ilham alan mekanlar, fakülte, öğrenciler ve daha büyük Amherst College topluluğu için etkileşimi, işbirliğini ve konuşmayı teşvik edecek şekilde düzenlenmiştir.

Copyright © 2023 All Rights Reserved | Mimdap.org