DÖNÜŞTÜRÜLEN BERLİN TEGEL HAVALİMANI |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
DÖNÜŞTÜRÜLEN BERLİN TEGEL HAVALİMANI
Share 9 Ağustos 2022

Berlin, eski Tegel Havalimanı’nda araçsız konut ve teknoloji bölgesi inşa etmeye hazırlanıyor

Editçr: Alice Finney

Berlin’in eski Tegel Havalimanı’nın, kentin kuzeybatısındaki teknolojik bir araştırma merkezi, yerleşim bölgesi ve doğa koruma alanı olarak yeniden geliştirilmesinde inşaat başlayacak.

Berlin TXL – Urban Tech Republic (Berlin TXL) olarak adlandırılan projede bir araştırma parkı, peyzajlı alan ve 10.000 kişiye kadar ev sahipliği yapacak, araç trafiğine kapalı bir yerleşim bölgesi olan Schumacher Quartier yer alacak.

Beş kilometrekarelik alanda inşaat, 2027 için planlanan ilk yerleşim bölgesinin tamamlanmasıyla bu yıl içinde başlayacak.

 

 

 

 

 

 

 

Berlin TXL, Tegel Havalimanı’nın sitesinde geliştiriliyor

 

 

 

 

Proje, Berlin TXL ve Schumacher Quartier’in geliştirilmesi ve yönetimi ile Tegel Projekt’i görevlendiren Berlin Eyaleti tarafından yönetiliyor.

 

 

Tegel Projekt, Berlin TXL’i “Avrupa’da benzersiz bir girişim” olarak adlandırıyor ve konut kriziyle karşı karşıya kalan modern kentsel şehirler için sürdürülebilir bir model sağlamayı hedefliyor.

 

 

 

 

 

 

 Geliştirme, Schumacher Quartier adlı bir yerleşim bölgesini içerecek.

 

 

 

 

 

Şirket, “Geleceğin şehir yaşamı için bu yeni plan, bundan sonra komşu bölgelerde kullanıma sunulacak” dedi. “Berlin TXL – Urban Tech Republic, tüm dünyada olmasa da şu anda Avrupa’da benzersiz bir girişimdir.”

 

 

 

Tegel Projekt GmbH CEO’su Philipp Bouteiller yaptığı açıklamada, “Diğer birçok şehirde olduğu gibi Berlin’de de uygun fiyatlı konut sıkıntısı var” dedi. “Bu, daha düşük gelirli insanların şehirlerin dışına itilmesine neden oluyor.”

 

 

 

Bouteiller, “Vizyonumuz farklı: Berlin TXL, yalnızca yüksek gelirli müşterilere yönelik bir yer değil, aynı zamanda her yaştan ve geliri ne olursa olsun insanlar için sürdürülebilir, yaşanabilir bir alan olmalıdır.” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Alan 10 bin kişiye ev sahipliği yapacak

 

 

 

 

 

 

Şirket, havalimanı tünelinin batısında yer alacak olan Schumacher Quartier’in çevre dostu, akıllı bir şehir olduğunu söylüyor.

 

 

 

Tamamlandığında, yerleşim alanı çeşitli konut seçeneklerine sahip olacak ve konut birimlerinin yüzde 10’u öğrenci konutlarına ayrılmış olacak.

 

 

Geliştirme, okulları, kreşleri, alışveriş tesislerini ve kamusal alanları içerecek ve “düşük enerjili bir ağ”, Berlin TXL’e sürdürülebilir ısıtma ve soğutma sağlayacak.

 

 

 

Araç trafiğine kapalı bölge aynı zamanda Berlin Autofrei’nin Berlin’in merkezini dünyanın en büyük araçsız kentsel alanı yapmak için yürüttüğü bir kampanyadan yola çıkarak kendi bisiklet şeritlerine ve bisiklet otoyollarına sahip olacak.

 

 

Bölgenin çizimleri, bitkilerle kaplı binaları ve açık su kütlelerini çevreleyen yapıları göstermektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tegel Projekt yeşil alanlara öncelik vermeyi planlıyor

 

 

 

Havaalanındaki orijinal brütalist binaları tasarlayan Alman mimarlık stüdyosu Von Gerkan, Marg ve Partners Architects (GMP), eski altıgen terminal binalarını yeni araştırma parkına dönüştürecek.

 

 

Tegel Projekt, “Urban Tech Republic’te 20.000 çalışanı olan yaklaşık 1000 büyük ve küçük işletme araştırma, geliştirme ve üretimde çalışacak” dedi.

 

 

“Urban Tech Republic’te geliştirilen ve üretilen geleceğin yeşil teknolojileri, Schumacher Quartier’de kullanılacak.”

 

 

Tüm alanın neredeyse yarısı doğa koruma alanı olarak ayrılacak ve peyzaj gelişiminden Grün Berlin sorumlu olacak.

 

 

 

 

 

 

Havalimanının orijinal altıgen terminal binaları bir teknoloji merkezine dönüştürülecek

 

 

 

 

 

2019’da dönüm noktası statüsü verilen brütalist Tegel Havalimanı, 2011’den bu yana kapanmanın eşiğindeyken, şehir, bir dizi ardışık gecikme nedeniyle ertelenen Berlin Brandenburg Havalimanı’nın gelişini bekliyordu. Sonunda 30 Ekim 2020’de kapandı.

 

 

Neredeyse tamamen beton ve metalden inşa edilen orijinal havalimanının görüntüleri, fotoğrafçılar Robert Rieger ve Felix Brüggemann tarafından Flughafen Tegel adlı bir kitapta çekildi.

 

 

 

Tegel Havalimanı, Berlin’de dönüşüm geçiren tek havalimanı değil. 1927’den 2008’e kadar havalimanı olarak hizmet veren kentin Tempelhof Havalimanı, Almanya’nın en büyük mülteci kampının yanı sıra eğlence alanı ve tasarım fuarı alanı olarak da kullanılıyor.

 

 

 

Renderler : Tegel Projekt

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen


Yorum yazmak için


Beş yıllık inşaattan sonra, MVRDV’nin çok lanse edilen karma kullanımlı Valley projesi Amsterdam’da resmen açıldı. Tasarım: MVRDV

Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org