Altyapı Şehri |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Altyapı Şehri
Share 4 Ağustos 2022

Melbourne banliyöleri, gezegendeki en düşük yoğunluğa sahiptir. 2050’de nüfusun %75’i şehirlerde yaşayacak. Bu nedenle, araba bağımlılığını güçlendiren ve şiddetlendiren sürekli genişleyen banliyö geliştirme uygulaması devam edemez. Şehir yoğunlaştırılmalıdır.

 

 

 

Alt batı bölgesi, 2013 itibariyle 712 bin nüfustan oluşuyor ve 2031 yılına kadar tahmini 370 bin – 430 bin büyüme olacak. Sunshine İstihdam Kümesi 2031 yılına kadar 57 bin civarında bir büyüme yaşayacak. Ancak, nüfus arttıkça, ortalama hane büyüklüğü azalıyor ve bekleniyor daha da azaltmak için, tek müstakil evin Sunshine’ın geleceği olmayabileceğine işaret ediyor.

 

 

 

 

 

 

 

Sunshine, büyük ölçüde banliyölerin yayılmasından, otoyollardan ve zayıf toplu taşımadan oluşuyor ve önümüzdeki 30 yıl içinde nüfusun iki katına çıkacağı tahmin ediliyor, yeni bir çok seviyeli, esnek şehircilik biçimi için kilit bir test alanı olma potansiyeline sahip. Ana sorunlardan biri, kentsel fiziksel ve ekonomik büyümenin önünde bir engel olan Sunshine’daki kapsamlı altyapı eksikliği olarak fark edildi. Kamusal alan eksikliğinin yanı sıra, Sunshine, ev sahipliğinin kutlanmasında binlerce küçük özel parsele toz haline getirildi ve halka geçirimsiz süper bölgeli konutlar oluşturdu. Yüksek trafik ve cansız sokaklar yürümeyi caydırır. Konut kullanımı diğer kullanımların çoğundan ayrıldığında, konut sakinleri ticari, eğlence vb. gibi bir dizi farklı programa bitişik olma avantajını kaybeder.

 

 

 

 

 

 

Teklif, mevcut kentsel dokuya daha küçük bir dolaşım ağı ekleyerek yoğunluğu ve yürünebilirliği artırmayı amaçlıyor. Yükseltilmiş aktivite düzlemi, yayadan arabaya, bisiklete ve yükseltilmiş raya kadar farklı hareket modlarının ayrılabileceği şekilde esnek hareketlilikte engelsiz yeni bir yer düzlemi sağlar. Bu tür bir ayrım, değişen kullanım yoğunluklarına olanak tanır ve yalnızca fiziksel hareket tarzlarındaki değişikliklere yanıt vermez. Mevcut endüstriyel alanlar, doğal ışık sağlamak için güverteden oyulmuş boşluklarla güverte altında tutulur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Toprak modüle olur. Farklı programların çarpışması ilginç komşuluklar yaratır ve biçimlendirilmiş zemin plakası, zemin seviyesi algısını bulanıklaştırır. Hareketlilik düzeyindeki farklılıklara izin veren bu şema, az kullanılan veya yanlış kullanılan siteleri “aşırı yüklemek” ve daha faydalı çalışmasını sağlamak için tasarlanmıştır.

 

 

 

 

Dikey olarak, sabit tabanlı yürüyen merdivenler ve eğimli yürüyen yollar, zemin üzerinde çeşitli erişim sağlar. Bu teklifte sadece altyapı kalıcıdır. Prefabrikasyon ve modüler sistem teknolojileri kullanılarak, altyapı sistemi boyunca sürekli olarak bir yerden bir yere kaydırılabilen derin kirişlerle asansör çekirdeklerine farklı programların Modülleri eklenir. Özel ihtiyaçlara göre uyarlanabilen esnek yapılar.

 

 

 

 

 

Programların yan yana gelmesi yalnızca seçim özgürlüğünü artırmakla kalmaz, aynı zamanda yeni etkinlikler de yaratır. Programatik belirsizlik, her modülün farklı faaliyetleri ve işlevleri uyarlayacağı ve uyarlayabileceği anlamına gelir. Her modül bunu yapabilecek, ancak birbirinden bağımsız olacak.

 

 

 

 

 

 

Yükseltilmiş kamusal alanlar, modül kümeleri arasında oluşturulur, dikey hareket ve programları birleştirir. Bir katın diğerinin üzerine basit bir şekilde istiflenmesi yerine, her katın bölümleri, yukarıdaki ve aşağıdakilerle bağlantı kurmak için manipüle edilir. Yoğunlaştırılmış bir manzara, asansör ve koçlarla birbirine bağlanan yığılmış kütleden oluştuğundan, zeminler dikey hale getirilmiştir. Skywalk’lar, seviye ve eğim, belirli aktivitelerin güverteleriyle bağlantılı olarak sabitlenir. Tek bir yörünge, tüm yapıyı sarılmış bir iç bulvar gibi kateder.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu, mekanların değişen ihtiyaçlara göre taşınmasına, ayarlanmasına veya eklenmesine izin veren geniş bir mekanizmaya benzeyen çok seviyeli bir şehircilik şemasıdır; sabit altyapı unsuru ile. Sürekli değişim ve aktivite manzarası; yaya ve makine odaklı ortam. Kamusal kolaylıklar sağlayacak ve yeni bir kamusal hareket modelini teşvik edecek şehirler için bir yapı. Proje, gerçek yer düzleminin üzerinde araba ihtiyacını tamamen ortadan kaldırıyor ve son derece sürdürülebilir ve yaşanabilir dikey bir şehri teşvik ediyor. Teklif, Sunshine istihdam kümesini bir bütün olarak yeniden bir araya getiriyor.

 

 

 

 

 

Proje Kredisi

 

Proje Adı : Altyapı Şehri

 

İsim : Chee Heng Tan

 

Okul : Melbourne Üniversitesi

 

Danışman : Donald Bates & Alan Pert

 

 

 

 

 

 

Kaynak: www.arch2o.com

1 Yorum
  1. Önce buradan başlanmalı değil mi?

    Ömer Küçükavcı | 5 Ağustos 2022


Yorum yazmak için


Tasarım: Mimar John Marx ve sanatçı Absinthia Vermut Geleneksel müze deneyimini yeniden tanımlamayı amaçlayan dinamik bir pop-up müze projesi olan Seyircisiz Müze, yeni sanat eserleri ve heyecan verici geliştirmelerle övünerek Burning Man 2023’e zaferle geri döndü. Mimar John Marx ve sanatçı Absinthia Vermut tarafından 2019 yılında kurulan bu yenilikçi müze, ziyaretçileri yıllık sergilerini şekillendirmeye aktif olarak katılmaya teşvik ediyor. Lonnie Graham, çeşitli […]

Copyright © 2023 All Rights Reserved | Mimdap.org