Genç Mimarlık Firmaları Dünyayı Değiştirmeye Hazırlanıyor |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Genç Mimarlık Firmaları Dünyayı Değiştirmeye Hazırlanıyor
Share 4 Temmuz 2022

1.Halk Mimarlık Ofisi (PAO)

PAO, misyonu kitlelere hizmet etmek olan bir Çinli firmadır. Binaları, uluslararası düzeyde farklı topluluklardaki günlük gerçeklere hitap ediyor. Bu girişimler, en insancıl çözümlere ulaşmak için tasarımlarının her birine bir dizi sorun olarak yaklaşıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Örneğin, Avlu Eklenti Evleri, bazı ailelerin gayri resmi olarak ikamet ettiği bin yıllık avlular içindi. Konut sakinlerine modern yaşam olanakları sağlamak için kelimenin tam anlamıyla avluya ‘takılabilen’ modüler bir sistemdir. Nasılım? Eklenti evi, tümü tek parça halinde paketlenmiş yapı, yalıtım, kablolama, sıhhi tesisat ve açıklıklar sağlayan ışık panellerinden yapılmıştır. Aşağıdaki resme tıklayarak montajını izleyin:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Benzer şekilde, Üç Tekerlekli Bisiklet Evi, Bayan Fan’ın Plugin Evi ve Plugin Kulesi, sürdürülebilirliği, satın alınabilirliği ve sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik eden, bazı durumlarda temeli olmayan, düşük etkili evlerdir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. TYIN Tegnestue Architects

 

 

  1. TYIN Tegnestue Mimarları

 

Norveçli mezunlar, Andreas G. Gjertsen ve Yashar Hanstad 2008 yılında bu firmayı kurmak için bir araya geldiler. Amaçları, dünyadaki fakir ve az gelişmiş ülkelerde yaşayan insanlara gerçekçi ve acil çözümler sunmaktır. Şimdiye kadar Tayland, Burma, Haiti ve Uganda’da hayat değiştiren projeleri var.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Topluluk katılımı, tasarım yaklaşımlarının önemli bir unsurudur. Bu nedenle, ilk önce inşa edecekleri insanlarla dostça bir bağlantı kurmak için en az birkaç ay harcarlar. Sonuç olarak, yerel halk tasarım ve inşaat süreçlerine aktif olarak katkıda bulunur.

 

 

TYIN Architects, yapılarında farklı nesneleri yaratıcı bir şekilde yeniden kullanmaya da oldukça düşkün. Bu stratejiyi Tayland’daki bir yetimhane için pisuar yapmak için eski lastikleri kullanmalarında görebiliriz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Firma ayrıca bize basit bir yapının bir gecekondu mahallesini nasıl iyi işleyen sürdürülebilir bir topluluğa dönüştürebileceğini öğretiyor. TYIN Architects, Klong Toe Community Lantern’ı, suç ve uyuşturucu kullanımının yaygın olduğu Bangkok’un en büyük gecekondu mahallesine inşa etti.

 

 

Yüksekliği 5m’ye çıkarken, yapının ayak izini 12m x 1,2m ile sınırlayan merkezi bir futbol sahası tuttular. Bu düşük bütçeli proje, oturma yerleri, metal korkuluklar ve eğlenceli tırmanma alanları olan bir açık hava alanı oluşturmak için mevcut malzemeleri kullandı. Community Lantern, Klong Toe’u Bangkok’un kalbinde güvenli, eğlenceli ve sosyal bir alana dönüştürdü.

 

 

Sosyal sorunları çözmek için birçok pratik mimari çözümü web sitelerinde öğrenebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. NLE Mimarlık

 

 

Kunlé Adeyemi liderliğindeki NLÉ, çalışmalarıyla sosyal, ekonomik ve çevresel koşulları iyileştirmeyi amaçlıyor. Firmanın Çin, Kore, İtalya ve Nijerya’da çığır açan projeleri var. Ana ilgi alanları, iklim değişikliklerinden ve kıyı topluluklarında hızlı kentsel büyümeden kaynaklanan sorunların üstesinden gelmektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bunun örnekleri arasında Makoko’daki (Lagos’un sele eğilimli bir bölgesi) yüzen okul ve Venedik’teki yüzen okul olan MFS II yer alıyor. Her iki tasarım da yerel koşullara iyi uyum sağlar ve montajı kolaydır; her birinin montajı en fazla 10 gün ve 4 inşaatçı sürer.

 

 

NLÉ’nin diğer çağdaş projeleri de, Chicago’daki Green Line Arts Center gibi, kentsel bağlamlarına sıkı sıkıya bağlıdır. Merkez, yerleşik olduğu mahalle için bir kimlik oluşturmak için yerel ve uluslararası sanatları memnuniyetle karşılar.

 

 

Umarız bu 3 Genç Mimarlık Firması asla yaşlanmaz.

 

 

Kaynak: www.arch2o.com


Yorum yazmak için


Tasarım: Bruner/Cott & Associates Araştırma Merkezi’ni (CHI), Kolejin Tarih bölümünü ve Amherst Koleji’nde söylem ve eleştirel düşünmeyi yönlendirmek üzere seçilen diğer öğretim üyelerini bir araya getirecek. Antik Atina Lisesi’nden ilham alan mekanlar, fakülte, öğrenciler ve daha büyük Amherst College topluluğu için etkileşimi, işbirliğini ve konuşmayı teşvik edecek şekilde düzenlenmiştir.

Copyright © 2023 All Rights Reserved | Mimdap.org