ÖZEL ON YATAK ODASI |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
ÖZEL ON YATAK ODASI
Share 8 Haziran 2022

Rahat asma kat seviyelerinde gizlenmiş on yatak odası
Editör: Lizzie Crook |
Bir New York deposunda bir orman kulübesi ve bir apartman dairesi, asma katlarda yükseltilmiş rahat yatak odalı on eve ışık tutan bu görünüm kitabında yer alıyor.

 

Asma katlar, farklı etkinlikler için ekstra alan veya farklı alanlar yaratmak için zemin ve tavan arasına yerleştirilmiş yarım katlardır.

 

Bitişik yaşam alanlarından mahremiyet yarattıklarından, özellikle açık plan konutlarda yatak odaları için platformlar olarak yaygın olarak kullanılırlar.

 

Aşağıdaki örnekler, küçük evler için yerden tasarruf sağlayan bir araç olarak, aynı zamanda yüksek konutlarda yüksek tavanlardan yararlanmanın bir yolu olarak asma kat yatak odasının potansiyelini göstermektedir.
Bu, Dezeen’in arşivinden görsel ilham sağlayan seyir kitapları serimizin en yenisidir. Daha fazla ilham almak için sıcak ahşap kaplı mutfaklar, rahatlatıcı ıslak odalar ve yerden tasarruf sağlayan ranzalar dahil önceki görünüm kitaplarına bakın.

 

 

 

Deniz Köpeği Evi, İtalya, Dodi Moss

 

 

Açık çatı yapısı, cilasız ahşap zeminler ve alçı duvar, Cenova’da 17. yüzyıldan kalma bir binadaki bu çatı katı dairesinde asma kattaki yatak odası için rustik bir görünüm yaratıyor.

 

 

Ev, Dodi Moss tarafından olabildiğince açık ve ferah hissetmek için tasarlandı, bu nedenle katı bölmeler ve duvarların aksine, seviye değişikliği uyku alanına mahremiyet sağlamak için kullanıldı.

 

 

 

La Dominique, İspanya, RÄS

 

 

Bu Barselona konutundaki uyku platformunun bir tarafını kaydıran polikarbonat paneller, ışığın alana girmesine ve onu aşağıdaki zeminden ayırmasına izin veriyor.

 

 

Bed-Stuy Loft, ABD, Yeni Ortaklar tarafından

 

 

New Affiliates, bu asma katını New York’taki Bed-Stuy Loft dairesinin yüksek tavanlarının altında bir yatak odası yaratmak için çalışma ve mutfak alanının üzerine yerleştirdi.

 

Yükseltilmiş bir giyinme alanının yanında yer alan uyku alanı, içinde bulunduğu binanın endüstriyel mirasına saygı duruşunda bulunan kontrplak ve beyaz metal-file panellerle tamamlandı.

 

 

Yürüyüş, Fransa, SABO Projesi tarafından

 

 

Alternatif basamaklı merdivenler, SABO Projesi’nin Paris’teki 72 metrekarelik bir dairede zemin alanını optimize ederken yarı seviyeye yerleştirdiği bu rahat yatak odasına çıkıyor.

 

Yatak odası, konuklar için bir uyku alanı sağlar ve mahremiyet sağlarken ışığı en üst düzeye çıkarmak için bir tavan penceresi ve yarı saydam cam panellerden oluşan bir duvar kullanır.

 

 

UWS Apartmanı, ABD, Stadt Architecture tarafından

 

 

Stadt Architecture, sahibi için daha büyük bir yatak odası ve banyo yaratmak amacıyla 1970’lerde New York’ta dar bir apartman dairesine bir asma kat sundu.

 

Açıkta kalan tuğla duvarlara dayanan platform, alttaki seviyeyle bütünleşmeye yardımcı olan koyu ceviz bir zeminle tamamlandı. Karyola başlığı, korkuluk görevi görürken, tabanında gizli depolama alanı bulunur.

 

 

 

Barbican Mezzanine, Birleşik Krallık, Francisco Sutherland Architects

 

 

Londra’daki Barbican Estate’teki bir dairenin tonozlu tavanının altında yer alan bu çocuk yatak odası, banyo ve gardırop içeren ahşap asma kat yapısının bir parçasını oluşturmaktadır.

 

Francisco Sutherland Architects, hacmin uyku elemanını, odayı aşağıdaki bitişik yatak odasına açarken mahremiyet sağlayan bir panjur duvarı ile kapladı.

 

 

Soho Loft, ABD, Julian King

 

 

Mimar Julian King’in New York’taki uzun ve uzun bir depo dairesini yeniden yapılandırmasında sunduğu özellikler arasında heykelsi beyaz duvarlara sahip bir asma kat vardı.

 

Evin yüksek tavanlarından yararlanan müdahale, King’in yatak odasını daha yüksek bir seviyeye taşımasına ve ev sahibi için daha akıcı, açık bir düzen oluşturmasına izin verdi.

 

 

K907, Polonya, Thisispaper Studio tarafından

 

 

Bu uyku alanı, Thisispaper Studio’nun Varşova’daki eski bir matbaadaki sade bir tatil dairesine yerleştirdiği kutulu bir kontrplak hacminin içinde gizlidir.

 

Tasarımı, dairenin minimalist estetiğini artıran yüksek boyutlarına dikkat çekerken, taban alanını en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur.

 

 

 

HBG Architects tarafından Portekiz, Portekiz’deki Kırsal Ev

 

 

Aldeia de João Pires köyünde eski bir granit ortak fırın içinde inşa edilmiş bu tatil evi, orijinal üçgen çatısının altındaki alanı en üst düzeye çıkaran ahşap kaplı bir asma kat içerir.

 

Aynı zamanda ikinci bir banyoyu da içeren platforma, içeri ışık girmesine izin verirken mahremiyet sağlayan ahşap çıtaların arkasına gizlenen ve masa görevi gören basamaklarla ulaşılıyor.

 

 

Inhabit, ABD, Antony Gibbon Designs

 

 

Bu asma kattaki yatak odası, Upstate New York’ta bir ormanda Antony Gibbon Designs tarafından inşa edilmiş ahşap bir ağaç evde bir mutfağın üzerinde yer almaktadır.

 

 

Ahşap kaplı rahat yatak odası, kabinin zemin katından yukarı doğru uzanan ve çevredeki ağaçların ve Catskills dağlarının manzarasını çerçeveleyen bir cam duvardan dışarı bakmaktadır.

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen


Yorum yazmak için


Beş yıllık inşaattan sonra, MVRDV’nin çok lanse edilen karma kullanımlı Valley projesi Amsterdam’da resmen açıldı. Tasarım: MVRDV

Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org