NANJING KATLİAMI İÇİN BİR ANI MEKÂNI |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
NANJING KATLİAMI İÇİN BİR ANI MEKÂNI
Share 3 Haziran 2022

Nanjing Katliamı Kurbanları Anıt Salonu | Güney Çin Teknoloji Üniversitesi Mimari Tasarım ve Araştırma Enstitüsü

Tasarım: He Jingtang, Ni Yang

Güney Çin Teknoloji Üniversitesi Mimari Tasarım ve Araştırma Enstitüsü, Japon İstilacılar tarafından Nanjing Katliamı’ndaki Mağdurların Anıt Salonu tarafından tasarlanan Aşama III, Japon birliklerinin 9 Eylül 1945’te Nanjing’de teslim olmasını anmak ve temayı vurgulamaktı. Japonlara Karşı Savaşın zaferi. Fikir, zafer ve tatmin duygularını ifade etmektir.

 

 

1. Süreklilik ve bireysellik

 

 

 

Bir anma, bir şehrin hafızasının bir devamıdır.

 

 

Mekansal dizi, Jiangdong Kapısı anıtının tam bir anlatı bölümünü açan Kırık Bıçak, Anıt Meydanı, Ölüm Odası, Kurban Avlusu ve Barış Parkı’ndan oluşuyordu. Nanjing’in önemli bir kentsel hafızasıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jiangdong Kapısı anıtının genişleme projesi olarak sadece kentsel işlevleri desteklemekle kalmayan, ziyaretçi sirkülasyonunu genişleten, farklı temaların duygusal atmosferini vurgulayan III. Genişletme bölümü, Japonlara Karşı Savaşın zorlu yolculuğuna, zaferin sevincine ve insanlığın barışçıl bir şekilde yerine getirilmesinin vizyonuna odaklanıyor. Planın konumu, tekdüzelik olmadan uyumdur. Faz III’ün formu, ikinci faz ile bütünleşerek, daha açık, kapsayıcı, samimi ve doğal bir şekilde kent yaşamına entegre edilmiştir. Toprakla çevrili mimari, çevredeki kentsel mimariye ve mekana karşı baskıyı azaltır ve eğrisel mimari form, yeşil ağaçlar ve çimenlerle yumuşak bir uyum içindedir. Yeni pavyonun anıtsal özelliklerini gösteren kentsel mekanın önündeki bu oldukça çıplak beton sütunlarla yeni pavyonun cephesi gri olmaya devam ediyor.

 

 

 

 

 

2. Anma ve rutin

 

 

 

 

Sitenin merkezi, Çin’in Japonlara Karşı Savaşı’nın zaferini ve “bütünlük” vizyonunu simgeleyen oval bir anıt meydanıdır. Bütün bina, kentsel yaşamla bütünleşen yeşil bir park olarak, mütevazı ve tüylü bir form sunuyor. Bunların arasında zafer mücadelesini simgeleyen bir “zafer yolu” var. Anıt meydanının etrafındaki arazi hafifçe canlanıyor, yarı kapalı alan oluşturuyor, şehrin yeşil ağaçlarla birleştiği kısımlarını engelliyor, meydanın sessiz ve özel olmasını sağlamak için halka da bir rekreasyon alanı sağlıyor. İnsanlar dinlenebilir, koşabilir, yürüyebilir, dolaşabilir, konuşabilir ve eğlenebilir. Oval meydanın tamamı, büyük anma etkinliklerine ihtiyaç duyulduğunda 8.000 kişiyi ağırlamayı sağlar. Meydanın kuzeyinde miting için küçük bir podyum var. Meydanın üç kenarı eğimli araziyi yükselterek meydanı daha merkezcil ve yapışkan hale getirirken, eğimli arazinin yükselmesi ticari ve sergi alanını barındırıyor. Meydanın ana trafik sirkülasyonu, anıt peyzajın özgün unsurlarının tasarlandığı meydan ve yamaç sınırında düzenlenmiştir. Cilalı siyah mermer üzerine 300 savaş karşıtı kahramanın adı kazınmış ve meydanın ziyaretçilerin dolaştığı tarafında duruyor. Meydanın güneybatısında şehre önemli bir giriş, batık meydan ise anıt meydanın şehir yolu ile belirli bir mesafede kalmasını sağlamak. Kemer köprüsünün ayrıntılı bağlantısı, anıt meydanı uzayda daha doğrudan ve uyumlu hale getirir.

 

3. Kompozisyon ve açılış

 

 

 

 

Yeni bir Müze, işlevsel bir kompozisyon ve açılış kompleksidir, ancak zafer anıtı meydanı, yeşil park, ayrıca dünyanın faşizm karşıtı savaş anıtı salonu, otobüs terminali, topluluk garajı, bisiklet garajı, ticari destek tesisleri, ofis vb. Alanın kuzeyi ve batısı, genel olarak çevredeki kentsel trafiği birleştiren ve güncelleyen, müze ziyaret sirkülasyonunu ve trafik organizasyonunu etkin bir şekilde iyileştiren ve tamamlayan lavabo avlusu ve rampa kurarak metro, tünel ve çevresindeki kentsel alan ile bağlantılıdır, şehir için uygun, açık ve birleşik bir uzay düğümü sağlamak.

 

 

 

Açık ve erişilebilir, yeni müzenin önemli özellikleri. Anıt salonu ve yeni müze kapatıldığında, diğer işlevler sosyal hizmet vermeye devam edebilir. Aydınlatma tasarımı ile meydan, gündüz ve gece farklı bir görünüme sahip olup, halka açık bir gündüz-gece parkı haline gelmektedir.

4. Mekan ve malzeme

 

 

 

Huzur ve tatmin, mütevazi ve yumuşak form, projenin en önemli ifadesidir. Nazik doğal eğri, yeşil ve açık otlak, anmayı ifade ederken ortamı sessiz ve rahat hale getirir, aynı zamanda halk için samimi ve rahatlatıcı bir dinlenme yeri sağlar.

 

 

Yumuşak yeşil folyoda, koyu kırmızı yay zafer duvarı bile görülebilir. Zafer duvarı, tarih duygusunu ve iniş çıkışları vurgulayabilen koyu kırmızı pas plakadan yapılmıştır. Zafer duvarı negatif bir katmanla uzatılır, duvar üç boyutlu bir yüzeydir ve yüzey dokusu çelik levhanın ve gömülü lamba oluğunun ayrılmasıyla oluşturulur,

 

 

Çinlilerin tarihi hafızası “Ateşin Doğuşu” nu sembolize eder. ulus ve yeşil meydanın ana manzarası haline gelir. Zafer duvarının en yüksek noktası, olaylarda yanacak olan zafer meşalesidir. Yeni pavyonun cephesi tek bir açık beton dökümden yapılmıştır, düz ve kalın açık çıplak beton sadece mimari hatıra özelliklerini vurgulamakla kalmaz, aynı zamanda sessiz ve huzurlu mimari atmosfere de uyum sağlar. Dış cephedeki beton kolonlar güneş ışığını şeritler halinde keserek sonsuz bir ritim oluşturuyor. Sütunların altında, doğal olarak şehre karşı bir tampon oluşturan, mimari hafızayı ve mekan duygusunu pekiştiren gri moloz zemin bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

Çinlilerin tarihi hafızası “Ateşin Doğuşu” nu sembolize eder. ulus ve yeşil meydanın ana manzarası haline gelir. Zafer duvarının en yüksek noktası, olaylarda yanacak olan zafer meşalesidir. Yeni pavyonun cephesi tek bir açık beton dökümden yapılmıştır, düz ve kalın açık çıplak beton sadece mimari hatıra özelliklerini vurgulamakla kalmaz, aynı zamanda sessiz ve huzurlu mimari atmosfere de uyum sağlar. Dış cephedeki beton kolonlar güneş ışığını şeritler halinde keserek sonsuz bir ritim oluşturuyor. Sütunların altında, doğal olarak şehre karşı bir tampon oluşturan, mimari hafızayı ve mekan duygusunu pekiştiren gri moloz zemin bulunuyor.

 

 

 

5. Ekolojik ve sürdürülebilir anıt yapı

 

 

Genişleme projeleri, yeşil çatı, güneş fotovoltaik, gri su geri dönüşümü, geçirgen beton, batık bahçe ve veranda, baca etkileri ve diğer birçok düşük karbon önlemi yoluyla ekolojik ve sürdürülebilir konsepti çok yönlü yansıtıyor ve ekolojik ve sürdürülebilir bir mimari anıt yaratıyor. hem mimari atmosfere hem de sürdürülebilir konsepte sahip.

 

 

Çözüm

 

 

Faz III genişleme projesi, Japon İstilacılar tarafından Nanjing Katliamı’ndaki Mağdurları Anıt Salonu’nun bir iltifatı ve devamıdır. Açıklık ve tanıtım, doğa ve anma özelliklerine sahiptir. Tarihi hatıraları ve güncel yaşamları, zafer sevincini ve ölüm şikayetlerini barındıran, insanların hatırlayabileceği, dinlenebileceği, rahatlayabileceği, yürüyebileceği ve oynayabileceği bir yer burası. Projenin şehir ve sakinleri tarafından kabul edilip sevileceğini umuyoruz.

 

 

 

 

Proje Bilgileri:

 

 

Mimarlar: Güney Çin Teknoloji Üniversitesi Mimari Tasarım ve Araştırma Enstitüsü

 

 

Yer: Nanjing, Jiangsu, Çin

 

 

Sorumlu Mimar: He Jingtang, Ni Yang

 

 

Tasarım Ekibi: He Jingtang, Ni Yang, Liu Yubo, Bao Ying, Li Kaixin, Huang Yanfang, Yan Zhong, Zheng Yan, Zhong Riming, Shu Xin, Mai Heng, Zhong Minyi, Lu Xin, Tang Yabing, Liao Junfeng, Zhang Shawei, Liang Jingshao, Huang Guannan, ShengJing, Wu Zhongping, Lin Yi, Ma Chenlong, Li Xiaofeng, Zheng Shaopeng, Xiaoxin, Jiang Fan, Deng Xia, vb.

 

 

Sahibi: Hexi inşaat merkez ofisi, Nanjing’in Jianye bölgesi

 

 

Alan: 28307,39 m2

 

 

Proje Yılı: 2015

 

 

Fotoğraflar: Zhan Changheng – Ma Minghua

 

 

Proje Adı: Nanjing Katliamı Kurbanları Anıt Salonu

 

 

 

 

 

 

Kaynak: www.arch2o.com

1 Yorum
  1. Çok değerli bir yaklaşım ve kapsamlı bir mimari çalışma görüyorum burada.

    Sezen Birdal | 3 Haziran 2022


Yorum yazmak için


Tasarım: Gisele Borges Arquitetura Tasarım firması, konik apartman bloğunu delikli “ikinci deri” ile sarıyor Editör: James Brillon Belo Horizonte’deki bu köşeli apartman binasını, içeriden manzaralar sunarken sakinlerin mahremiyetini korurken sunmak üzere tasarlanmış, delikli bir metal cephe sarmaktadır. Casamirador Savassi, Brezilya’nın Minas Gerais eyaletinin başkentinde bir gelişmedir. Dokuz katlı bina, üç katlı bir yeraltı otoparkının üzerine […]

Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org