Kartaldağı’nda sevindiren yeni mahkeme kararı |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Kartaldağı’nda sevindiren yeni mahkeme kararı
Share 23 Haziran 2022

Kartaldağı’nda yapılması planlanan mermer ocağına karşı verilen yürütmeyi durdurma kararına şirket tarafından yapılan itiraz reddedildi.

 

 

 

 

 

 

 

İzmir ile Aydın illeri arasındaki Kartaldağı’nda açılması planlanan mermer ocağına karşı açılan davada verilen yürütmeyi durdurma kararına şirket tarafından yapılan itiraz reddedildi.

 

 

MAHKEME YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARINA İTİRAZI REDDETTİ

 

 

İzmir 4. İdare Mahkemesi’nin 25/05/2022 günü verdiği yürütmeyi “durdurma kararı”na yapılan itirazı değerlendiren İzmir Bölge İdare Mahkemesi 7. İdari Dava Dairesi oybirliği ile aldığı kararla itirazı reddetti.

 

 

Emerald Ltd. Şti. tarafından işletilmek istenen mermer ocağına karşı yöre halkı tepki gösteriyordu.

 

 

Mahkemenin son kararı ile ilgili bir değerlendirme yapan Kartaldağı Koruma Platformu Sözcüsü Zeynel Aydın, madenle ilgili yapılan ÇED halkı bilgilendirme toplantısında köye gelen yetkililerin kendilerine “Halkın istemediği bir yatırımı biz zaten yapmayız, merak etmeyin” dediğini aktararak, “Şimdi aynı kişilerin mahkeme kararına neden itiraz ettiklerini anlamamıştık. Biz bıkmadan usanmadan yasal haklarımızı sonuna kadar kullanarak direne direne mücadele edecek ve eninde sonunda kazanacağız” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DAĞDA YENİ MADEN SONDAJLARI BAŞLATILDI

 

 

Yöre halkının mücadelesine rağmen Kartaldağı’nda madencilik yapabilmek için girişimlerin devam ettiğini aktaran Aydın şunları söyledi: “İki gün önce Büyükkale’den jenaratör ve sondaj araç gereçleriyle giren bir ekibin dağın Büyyükkale yüzünde yeniden numune alma arama çalışmasına başladıklarını duyduk. Büyükkalelilere sesleniyoruz: Kartal Dağını koruma nöbeti sizde! Tekrar ifade etmek istiyoruz ki Kartal Dağı hem doğası hem doğal örtü ve içindeki türlerin çeşitliliği açısından mutlak korunması gereken bir özel alandır. Arkeolojik kültür varlıklarını da onlara eklediğinizde dağın önemi bir kez daha çıkıyor ortaya. Kartaldağı madencilerin talanına açılmak yerine acilen koruma altına alınmalıdır.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: evrensel.net


Yorum yazmak için


Tasarım: Gisele Borges Arquitetura Tasarım firması, konik apartman bloğunu delikli “ikinci deri” ile sarıyor Editör: James Brillon Belo Horizonte’deki bu köşeli apartman binasını, içeriden manzaralar sunarken sakinlerin mahremiyetini korurken sunmak üzere tasarlanmış, delikli bir metal cephe sarmaktadır. Casamirador Savassi, Brezilya’nın Minas Gerais eyaletinin başkentinde bir gelişmedir. Dokuz katlı bina, üç katlı bir yeraltı otoparkının üzerine […]

Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org