C.O ANAOKULU ve KREŞİ |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
C.O ANAOKULU ve KREŞİ
Share 22 Haziran 2022

Tasarım: HIBINOSEKKEI + Youji no Shiro

Bir şantiye, Hiroşima’dan yaklaşık 60 km uzaklıkta kırsal bir kasabadır, doğuda bir taşra şehridir, bir nüfus düşüşünün yaşandığı bir bölgedir. Japonya’da kentsel alanlarda çocuk yetiştirme tesisi yetersizdir. Ve çocuklar, çocuk yetiştirme tesisine konmadıkları için taşıyorlar.

 

 

 

Öte yandan, nüfusun azalmasının ilerlediği kırsal bir kasabada yerel halkın seyreltmesini ilerletin. Bu nedenle ebeveynlik yapan haneler izole hale gelir. Bu durumla birlikte, yerel halk tarafından bugüne kadar takviye edilen çocuk bakımına bilgi vermenin yeri de azalmaktadır. Ve çocuk bakımında bir endişe duygusuna neden oldu, çocuk yetiştirme ortamı üzerinde olumsuz bir etki

 

 

yaratıyor.
Bu sorunu çözmek için yerel toplulukla bir fikir alışverişi yeri vermek ve küçük çocuk yetiştiren aileler için çocuk yetiştirme konusunda bilgi alışverişine olanak sağlayan bir yer sağlamak istedik.

 

 

 

 

 

Özellikle HIBINOSEKKEI + Youji no Shiro, kreş binasından ayrı olarak topluma açılan bir kafe binası eklemeyi planladı. Bu kafe binasının rolü, ebeveyn-çocuk ve ebeveynin birbirlerine uğrayıp çay içebilecekleri, kendilerini özgür hissedebilecekleri ve çocuklarını bırakma ve alma sırasında birbirlerinin değiş tokuşunu teşvik edebilecekleri bir yer olmaktır.

 

 

 

 

 

 

Aynı zamanda yerel sakinlerle etkileşim yeri olmaktır. Bu nedenle kafe binası, kreş binası ile toplama için döner arasında yer alır ve onları birbirine bağlayan yer haline gelir. Ayrıca okul bahçesi tarafına tüm camlar açılabildiğinden, almaya gelen veliler, okul bahçesinde oynayan çocuğunun görüntüsünü izleyebiliyor.

 

 

 

 

 

 

 

Ayrıca, pikap dönerli valilik yol kenarının pencereleri de açılabilir, hepsini kuzey-güney yönünde görebilir ve görebiliriz. Bu açıklık ve şeffaflık, kafeyi, onların alışverişinin işlevsel bir alanı haline getiriyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Öğle vaktinde mutfağın yanındaki kafe çocuklar için yemek odası oluyor. Valilik yolundan bakanlar, okul bahçesinde oynayan ve kafede yemek yiyen çocukları görebilirler. Çocukların neşeli görünümlerini izleyerek yöre halkına canlılık kazandırmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: www.arch2o.com

 


Yorum yazmak için


Tasarım: Gisele Borges Arquitetura Tasarım firması, konik apartman bloğunu delikli “ikinci deri” ile sarıyor Editör: James Brillon Belo Horizonte’deki bu köşeli apartman binasını, içeriden manzaralar sunarken sakinlerin mahremiyetini korurken sunmak üzere tasarlanmış, delikli bir metal cephe sarmaktadır. Casamirador Savassi, Brezilya’nın Minas Gerais eyaletinin başkentinde bir gelişmedir. Dokuz katlı bina, üç katlı bir yeraltı otoparkının üzerine […]

Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org