SENAGAL’DE BËT-Bİ MÜZESİ… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
SENAGAL’DE BËT-Bİ MÜZESİ…
Share 12 Mayıs 2022

Tasarım: Atelier Masōmī

Nijerli mimar Mariam Kamara’nın stüdyosu Atelier Masōmī, Senegal’deki Kaolack yakınlarındaki Bët-bi müzesinin bölgenin antik megalitlerinden yararlanacak görsellerini ortaya çıkardı.

Sahra altı Afrika’ya özel bir odaklanma ile çağdaş ve tarihi Afrika sanatını sergileyecek olan müze, aynı zamanda bir kültür ve toplum merkezi olarak da işlev görecek.

Senegal’in güneybatısındaki Kaolack kasabasına yakın, antik taş megalitleriyle bilinen bir bölgede yer alan 1000 metrekarelik bina, çevresine uygun olarak tasarlandı.

 

 

 

 

 

 

“Bölgenin önemi” üzerine inşa edilecek müze

 

Stüdyo, “Atelier Masōmī’nin önerisi, taş megalitlerin tarihini günümüzle ilişkilendiriyor – hem alanın kültürel mirasına hem de gelecekteki potansiyeline duyarlı bir yanıt vererek bölgenin önemi üzerine inşa ediyor” dedi.

 

Binanın görselleri, iki gruba ayrılmış ve bir yürüyüş yolu ile birbirine bağlanan beş üçgen hacmi göstermektedir. Stüdyo, müzenin “sürdürülebilir ve geleneksel inşaat yöntemleri” kullanılarak inşa edileceğini söyledi.

 

Atelier Masōmī’nin Bët-bi müzesi tasarımı

 

Bët-bi müzesi geleneksel inşaat yöntemleri kullanılarak inşa edilecek

 

Atelier Masōmī, bölgenin mirasına dikkat çekmek için projede yerel zanaatkarlarla birlikte çalışmayı planlıyor. Bët-bi müzesinin tasarımı, bölgeyi ortaklaşa kuran insanlara, Serer ve Mandinka’ya gönderme yapıyor.

 

Kamara, Dezeen’e, “Mandinka, tarihsel olarak, bize doğal olarak bina için doğrudan referanslar sağlayan imparatorluk ve anıtsal mimarinin insanları olmuştur.”

 

“Öte yandan Serer, güneş, rüzgar, su, ataların ruhları gibi doğal unsurlarla yakın bir ilişkisi olan derinden mistik bir yerli dine sahipti.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atelier Masōmī, üçgen binaların şeklini oluştururken Sererlerin inanç sisteminden yararlandı.

 

Kamara, “Başlangıç ​​noktası, bu geleneksel manevi alana ve elementler, yaşayanlar ve ölüler arasındaki ilişkiyi tanımlayan üçgenler dizisine bakmaktan geldi – kendini yenileyen bir döngü.”

 

“Ayrıca, birbirine bağlı ancak farklı olan programı organize etmenin iyi bir yolunu sağladı.”

 

Bët-bi, Batı Afrika sanatını sergileyecek

 

Bët-bi müzesi, sergi ve etkinlik alanlarının yanı sıra bir kütüphane ve topluluk odalarına ev sahipliği yapacak. 2025 yılında açılması planlanıyor.

 

Senegal’in ulusal dillerinden biri olan Wolof’ta “göz” anlamına gelen Bët-bi’de yerel olarak işe alınmış küratörler ve personel görevlendirilecek.

 

Müze, çağdaş sanatı sergilemenin yanı sıra, ülkesine geri gönderilen Afrika objeleri için geçici bir alan olarak hizmet etmeyi ve Batı Afrika objelerinin iadesini güvence altına almak için küresel girişimlerde rol oynamayı amaçlıyor.

 

Kamara, “Bët-bi’nin tasarımına liderlik etmek üzere seçilmek büyük bir onur ve ayrıcalıktır,” dedi. “Çok uzun zamandır bölgemiz, müze koleksiyonlarından yararlanmak için kültürel zenginliğin yağmalandığı bir yer.”

 

“Bu proje, bölgenin köklerinden ve manevi mirasından ilham alan yeni bir mekan türü tasarlamak için bir fırsat” diye ekledi. “21. yüzyılda bir müzeyi tanımlayan şeyin sınırlarını zorlamak için bir şans.”

 

Nijer’deki Mariam Kamara’nın stüdyosu Atelier Masomi tarafından Niamey kültür merkezi

Müze, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Josef ve Anni Albers Vakfı tarafından Senegal’deki kardeş kuruluşu Le Korsa ile birlikte işletilecek.

 

Atelier Masōmī, proje için Aziza Chaouni Projects, MASS Design Group ve Meskerem Asseged ve Elias Sime’den önce gelen dört Afrikalı mimarlık firmasının kısa listesinden seçildi.

 

Stüdyonun son projeleri arasında Nijer, Dandaji’de bir pazar ve eskiden metruk bir camide bulunan bir kütüphane ve toplum merkezi yer alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Yorum yazmak için


Tasarım: Lever Architecture Meyer Memorial Trust, gelişen ve adil bir Oregon’a katkıda bulunan kuruluşlara, topluluklara, fikirlere ve çabalara yatırım yapan bir vakıftır. Portland’ın Albina semtindeki yeni kampüsleri, vakfın eşitlik ve sürdürülebilirliğe olan bağlılığını ifade eden bir tasarımla desteklenen, Meyer’in girişimlerini eyalet çapında ilerletmek için bir platformdur.

Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org