RIBBON EVİ |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
RIBBON EVİ
Share 5 Mayıs 2022

Tasarım: G2 Studio

Ribbon House, Uzak toprakları birbirine bağlayan G2 Estudio, bu kez Tahiti-Fransız Polinezyası’ndan iki aile tarafından tutuldu, macera ortakları San Carlos de Bariloche – Patagonia Arjantin’de bir tatil evi yaratma macerasına ortak oldular.

 

 

 

 

 

 

Bu ev  dinlenme, iki ebeveyn odası, çocuklar için iki yatak odası ve bir tatil evi için gerekli tüm ekipmanı sağlamaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sahiplerin (bir adada) mevcut ikamet tarzı gibi, evin yerleştirileceği alan da bir ada gibi görünüyor, ancak bu sefer iki nehir arasında, dört ana noktaya çarpıcı bir manzara ile çevrili: Batıda Cerro Catedral, güneyde Sierra Ventana, kuzeyde Golf ve doğuda dere ve yemyeşil bitki örtüsüne sahip bir kanyon.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu şekilde, her bir hacmin nefes kesici doğanın belirli bir çerçevesini elde edebilmesini sağlamak için evin ayak izi kompozisyonunda yeterince yer değiştirmesi gerekir…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlk fikir, her biri farklı işlevler içeren ciltlerin, bir yandan sosyal hayatı, diğer yandan özel hayatı yan yana getirmesinden gelir. Bu hacimler bir araya gelerek geometriyi ve mekânı karıştırarak, evin aktivite ve dinlenme alanları arasında dinamik rotalar oluşturur, bu sayede gerginleşerek mükemmel görseller arayan göğe yükselmek için kaya üzerinde desteklenmek arasındaki geçişi yaşarlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu şekilde, yukarı-aşağı bir deneyim bağlantısını takdir edebiliriz.

 

 

 

 

 

 

 

Kullanılan morfoloji ve malzemelerin, güçlünün kırılgan, katının ruhani, desteklenenin destek, dinamiğin statik ve tam tersi olmasını sağladığı düşünülüyordu.

 

Yani ev denge, yan yana, kurdele, seyir noktası, yaşamsal tur ve kucaklama arasında bir arayıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Sanatsal ifadeyi elde etmek ve malzemelerin sınırlarına ulaşmak için proje fikrini yansıtabilecek iki farklı sistemle çalışma yapılmıştır. Destek betonarme olacak ve San Carlos de Bariloche gibi sismik olarak aktif bir alan için yatay düzlemlerde, dikey ve çıkışta tam potansiyeline ulaşacak ve yakındaki dağlarla diyalog halinde ağır ve rustik bir malzeme olarak taş olacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dış kabuklar, bölmeler, paneller, güneşlikler için çelik çerçeve olacak ve bu alandan, sıcaklığı ve hafifliğinden yararlanarak ahşapla kaplanacak. Çatı panelleri ve katlamalarında, renk ve doku kontrastları yaratarak asfalt arduvaz siyahı kullanılmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İç mekanlar, formların, dokuların ve görsellerin ifadesi arasında dramatik bir denge oluşturan yakınsamalara ve maddeselliğe göre hacimlerin kompozisyonel yönlerinin iç içe geçmesinin bir sonucudur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ribbon House ile G2 Estudio, konut türleri arayışında küçük bir evrim döngüsünü kapatıyor ve mimarinin her ifadesinin kullanıcılar kadar benzersiz ve tekrarlanamaz olması gerektiğini savunarak bu mimari keşif için yeni alanlara açılıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje Bilgileri:

 

Mimarlar: G2 Studio

 

Yer: Arjantin

 

Yapısal Hesaplar: Zapata Mühendislik

 

Alan: 396.0 m2

 

Proje Yılı: 2010

 

Fotoğraflar: Laila Sartoni

 

Proje Adı: Ribbon House

 

 

 

 

Kaynak: www.arch2o.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Yorum yazmak için


Tasarım: Bruner/Cott & Associates Araştırma Merkezi’ni (CHI), Kolejin Tarih bölümünü ve Amherst Koleji’nde söylem ve eleştirel düşünmeyi yönlendirmek üzere seçilen diğer öğretim üyelerini bir araya getirecek. Antik Atina Lisesi’nden ilham alan mekanlar, fakülte, öğrenciler ve daha büyük Amherst College topluluğu için etkileşimi, işbirliğini ve konuşmayı teşvik edecek şekilde düzenlenmiştir.

Copyright © 2023 All Rights Reserved | Mimdap.org