PİYADELERİN TALİM YERİ TALİMHANE / Arif ATILGAN |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
PİYADELERİN TALİM YERİ TALİMHANE / Arif ATILGAN
Share 9 Mayıs 2022

Osmanlı zamanının piyade askerleri Yeldeğirmeni’nin Gazi Mustafa Kemal Paşa İlk Okulu tarafında talim yaparlarmış.

 

O yıllarda okulun bulunduğu adaya üstteki ada da dâhildir. Aradaki Misak’ı Milli Caddesi yok henüz. Okul da yok tabii. Okulun bulunduğu ada Beydağı Sokağına kadar uzuyor. Beydağı sokağı, Talimhane Sokağı, Gençlik Sokağı ve Halitağa Caddesi arasındaki alan askerlerin talim yeridir o yıllarda.

 

 

Hemen karşılarında ise yatakhanelerin bulunduğu ada var. Burada kışla bulunmaktadır. Kışla, Karakolhane Caddesi, Halid Ağa Caddesinin bulunduğu adadadır. Yani karşı adadadır.

 

 

                                 

1906 Tarihli Haritada Talimhane ve Kışla

 

 

 

Burada çekilmiş bir fotoğrafta Enver Paşa’nın resimleri bulunmaktadır. Ancak daha detaylı bir bilgi bulamadım. Diğer yandan eski evlerden sadece iki tanesi günümüze kalmıştır.

 

     1916 Yılında Talimhanede Enver Paşa ve Askerler. Sağdaki İki ev Günümüze Kalmış.

 

 

Sonraki yıllarda arada Beydağı Sokağı açılmış. Üstteki alanı bölmüştür. Daha sonra alttaki alana da okul yapılmış. Çevresine ise evler. Yani zamanla yeni yerleşimler yapılmış, bugün artık eski halinden neredeyse hiçbir iz kalmamıştır.

 

 

  Günümüzde Talimhane’nin Yeri. Günümüze Kalmış İki Ev İşaretli.

 

 

 

Yukarıdaki fotoğraftan, yüz yılı aşkın bir zaman sonra, günümüze sadece iki ev kalmıştır. Onları iyi korumalıyız. 1916 yılında Enver Paşa ve silah arkadaşlarına tanıklık eden iki evdir onlar. Bu alanda askerlerin talimini de izlemişlerdir yıllarca.

 

 

                       O Yıllardan Bugüne Kalan İki ev

 

 

 

1920 yılında Misak-ı Milli sınırları çizilmiş. Henüz Cumhuriyet ilan edilmemiştir. Buraya yeni açılan caddeye Misak-ı Milli Caddesi adı verilmiş.

 

 

 

Sonraki yıllarda küçülen meydanda hanımlar yere örtü serip piknik yaparken çocuklar bisiklete binip oyun oynamışlar. Daha sonra Gazi Mustafa Kemal Paşa İlkokulu ve Kayışdağı Çeşmesi yapılmış, giderek meydan yok olmuş.

 

 

 

1970’li yıllarda kışla olarak görülen yerde evler yapılmıştı. Ama Celal Muhtar Sokağından küçük bir alana giriliyordu. Orada yıllardır kullanılmayan çarkı ile bir kuyu vardı. O sebepten oraya Çarkın Orası derdik.

 

 

 

Haydarpaşa Çayırı süvarilerin talim yeriydi. Burası da piyadelerin…

 

 

 

Biz, 1980’lere kadar Talimhane adını kullanıyorduk. Hatta bilinçsizce ‘Eskiden askerler talim yapıyormuş.’ Derdik. Daha fazlası bilinmezdi. Araştırıp yazmak bana kısmetmiş.

 

 

Kaynak: www.arifatilgan.com

 

 

 

1 Yorum
  1. Nasıl hızlı bir değişim bu? Bir alan üstelik talim yapılan alan nasıl oluyor da imara açılıyor, nasıl mülkiyet oluşturuluyor?

    ferda çetinkoz | 11 Mayıs 2022


Yorum yazmak için


Tasarım: Lever Architecture Meyer Memorial Trust, gelişen ve adil bir Oregon’a katkıda bulunan kuruluşlara, topluluklara, fikirlere ve çabalara yatırım yapan bir vakıftır. Portland’ın Albina semtindeki yeni kampüsleri, vakfın eşitlik ve sürdürülebilirliğe olan bağlılığını ifade eden bir tasarımla desteklenen, Meyer’in girişimlerini eyalet çapında ilerletmek için bir platformdur.

Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org