Datung Müzesi |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Datung Müzesi
Share 11 Mayıs 2022

Tasarım: Çin Mimari Tasarım Grubu Kara Tabanlı Rasyonalizm D.R.C

Çin Mimari Tasarım Grubu Kara Tabanlı Rasyonalizm D.R.C tarafından tasarlanan Datong’daki Yudong Yeni Bölgesi’nde bulunan Datong müzesi, Alanın inşasında önemli bir rol oynamaktadır. Datong’da yeni bir idari ve kültür merkezi olan Yudong Yeni Bölgesi, antik kentin doğu tarafında, nehrin karşısında yer alıyor ve şehir ekseninde önemli bir rol oynuyor.

 

 

 

 

 

 

 

Müze, doğuda müzik salonunun kuzey-güney ekseninde simetrik olarak uzandığı, batıda ise planlamada büyük ölçüde yerleşim alanının yer aldığı bu alanın çekirdek konumunda yer alıyor; güneyde idari merkez, kuzeyde kütüphane ve sanat galerisi bulunmaktadır. Tüm özgün kültür binaları, geleceğin kentsel tasarımının yeni kültür merkezini oluşturmakta, dolayısıyla müzenin inşası gelecekte ilk önemli adımı atmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mimari tasarım, Datong’daki derin tarihi kültürü miras alırken, mimari form uzun ejderha totem kültüründen ilham alıyor. Aynı zamanda Datong’daki volkanların tipik topografik özellikleri ile örtüşmektedir. Birkaç bölüme dönüşen birleşik bir dairesel yapı içinde, atriyumun makyajı çevresinde gezinen iki taneli yay boyutu, iç sergi alanı için ışık ve manzara getirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ana bölüm olarak iç sergi mekanı, doğrusal olmayan formla birlikte değişirken, izleyiciyi derin bir mağaraya giriyormuş gibi hissettirirken, sonunda güçlü ve güçlü mimari form doğrudan ortaya çıkıyor. Zor kelimelerin koduyla daha da birleştirerek binayı daha güçlü ve anlamlı hale getirmeye çalıştık.

 

 

 

 

 

 

 

 

Mimarinin üç boyutlu yüzeyi, dairesel havuz duvarına da yayılan aynı taş malzeme ile lap granit plakalarla kaplanmıştır. Hafif bir renk farklılığına sahip tabletler, aşağıdan yukarıya rastgele değişti ve ankraj dalgalanmasının etkisi şantiyeyi ve tüm yerel ortamın ruhunu güçlendirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje Bilgileri:

 

Mimarlar: Çin Mimari Tasarım Grubu Araziye Dayalı Rasyonalizm D.R.C

 

Yer: Hengyuan Yolu, Nanjiao Qu, Datong Shi, Shanxi Sheng, Çin

 

Sorumlu Mimar: Kai Cui

 

Tasarım Ekibi: Heng Liu, Ye Xing, Hong Shi, Jun Feng, Jian Wu, Yuanzheng Dong

 

Alan: 32821.0 m2

 

Proje Yılı: 2014

 

Fotoğraflar: Guangyuan Zhang

 

Proje Adı: Datong Müzesi

 

 

 

 

 

Kaynak: www.arch2o.com

 

 

 

 

 


Yorum yazmak için


Tasarım: Lever Architecture Meyer Memorial Trust, gelişen ve adil bir Oregon’a katkıda bulunan kuruluşlara, topluluklara, fikirlere ve çabalara yatırım yapan bir vakıftır. Portland’ın Albina semtindeki yeni kampüsleri, vakfın eşitlik ve sürdürülebilirliğe olan bağlılığını ifade eden bir tasarımla desteklenen, Meyer’in girişimlerini eyalet çapında ilerletmek için bir platformdur.

Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org